Mała Pętla Bieszczadzka, czyli potoczna nazwa samochodowej i rowerowej trasy turystycznej w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich ma swój początek i koniec w tym samym miejscu, a dokładnie na rondzie w Lesku, mieście uznawanym umownie za Bramę Bieszczad. Trasa wiedzie przez 28 miejscowości, w których znajdziemy wiele atrakcji – od tych komercyjnych, poprzez naturalne. Jej ważnym aspektem jest to, że posiada wiele odcinków, które zachwycają przepięknymi widokami. Pętla liczy niecałe 96 kilometrów i prowadzi przez dwie drogi wojewódzkie: nr 894 i 896 oraz drogę krajową nr 84. Wygląda to następująco:
- droga wojewódzka nr 894: Lesko – Hoczew – Polańczyk – Czarna Górna,
- droga wojewódzka nr 896: Czarna Górna – Ustrzyki Dolne,
- droga krajowa nr 84: Ustrzyki Dolne – Lesko.
Przez jakie miejscowości przebiega Mała Pętla Bieszczadzka?
Prawie stu kilometrową podróż rozpoczynamy w Lesku. Stamtąd drogą wojewódzką nr 894 przejeżdżamy przez Huzele, Łączki, Hoczew, Bachlawę, Średnią Wieś, Berezkę, Myczków, Polańczyk, Wołkowyję, Bukowiec, Sakowczyk, Rajskie, Olchowiec, Chrewt, Wydrne, Polanę, Czarną Górną, Żłobek, Rabe, Zadwórze, Hoszów, Jałowe, Ustrzyki Dolne, Ustjanową Górną, Ustjanową Dolną, Stefkową, Olszanicę, Uherce Mineralne oraz Glinne.
Należy dodać, że Mała Pętla Bieszczadzka znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.
Mała Pętla Bieszczadzka – atrakcje turystyczne
Mała Pętla Bieszczadzka ma do zaoferowania wiele odcinków z pięknymi widokami na góry i łączy miejscowości obfitujące w zabytki i atrakcje turystyczne. Pierwszą z nich jest Jezioro Solińskie, które stanowi doskonały punkt do odpoczynku nad wodą, a także skorzystania z szerokiej oferty wypożyczalni sprzętu. Z tych dogodności można skorzystać w Polańczyku, miejscowości będącej samej w sobie bardzo popularną wśród turystów. Na jej terenie znajdziemy punkty widokowe, szlaki piesze, sanatoria, miejsca noclegowe oraz mnóstwo obiektów gastronomicznych.
Fot. Kamil Mielnikiewicz | Polańczyk
Jadąc pętlą warto zatrzymać się też w Olchowcu (trzeba zjechać z małej pętli), by zobaczyć piękną panoramę na Zatokę Czarnego i dalej w Polanie, gdzie zlokalizowana jest najstarsza w Bieszczadach cerkiew. Ta niewielka wioska u podnóża pasma Otrytu znana jest też „szerszej publiczności” dzięki Panu Hosowi, bohaterowi programu telewizyjnego „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”, który to właśnie tutaj miał swój słynny barak. Przypomnijmy Andrzej Hermanowicz zmarł w czerwcu 2023 roku. Z Polany kierujemy się – momentami – krętą, a zarazem piękną drogą do Czarnej Górnej.
Fot. Marek Zielonka | Cerkiew w Polanie
W Czarnej skręcamy w lewo i dalej drogą wojewódzką 896 dojeżdżamy do Żłobka. Tam, 500 metrów ponad wioską znajduje się przełęcz stanowiąca doskonałe miejsce do odpoczynku. Zadbało o to Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne stawiając dużą wiatę z ławami i stołami oraz wyznaczając miejsce na rozpalenie ogniska. Ponadto znajdują się tam toalety, kosze na śmieci i parking. Z przełęczy przy dobrej widoczności można zobaczyć bieszczadzkie szczyty. Pokonując następne 13 kilometrów dojeżdżamy do Ustrzyk Dolnych, miasta nazywanego zimową stolicą Podkarpacia, bowiem to właśnie tu skorzystamy między innymi z wyciągów narciarskich. Na terenie miasta są też muzea, w tym Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, basen, wiele szlaków pieszych i restauracji.
Fot. Kamil Mielnikiewicz | Przełęcz nad Żłobkiem
Od Ustrzyk Dolnych do zakończenia Małej Pętli Bieszczadzkiej pozostały jeszcze 24 kilometry. W Ustjanowej warto skręcić – według drogowskazu – w kierunku Soliny i po przejechaniu kilku kilometrów zostawić na wyznaczonym parkingu swój pojazd, z którego wyruszymy na wieżę widokową na Holicy. W Olszanicy z drogi głównej zobaczymy piękny pałac, służący obecnie jako Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej.
Jedną z najpopularniejszych miejscowości przy pętli są Uherce Mineralne. Dzieje się tak za sprawą Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, które stały się słynne nie tylko w regionie, całej Polsce, ale i za granicą. Nieopodal głównej stacji możemy odwiedzić Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła oraz wodospad będący najszerszym w całym regionie. Obowiązkowym punktem do odwiedzania podczas pobytu w tej części naszego kraju jest Kamień Leski, niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Tuż obok niego znajdziemy Piernikową Chatę - bardzo dobrą atrakcję szczególnie dla tych najmłodszych.
Fot. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Miastem kończącym podróż Małą Pętlą Bieszczadzką jest Lesko. Przebywając na terenie miasta można zobaczyć źródełka mineralne, taras widokowy, Synagogę czy skorzystać z kąpieli w pływalni Aquarius.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.