reklama

Źródełka mineralne w Lesku znane były już przed I wojną światową. Istniał tu wówczas mały punkt zdrojowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Źródełka mineralne w Lesku znane były już przed I wojną światową. Istniał tu wówczas mały punkt zdrojowy [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Źródełka mineralne w Lesku znane były już przed I wojną światową. Istniał tu punkt zdrojowy, a także niewielki zakład przyrodoleczniczy. Wówczas uznawano to miejsce za jedną z największych atrakcji w mieście, które chętnie było odwiedzane przez rzeszę letników. Aktualnie po generalnym remoncie, nadal zaglądają tu chętnie lokalni mieszkańcy, ale i turyści zmierzający w Bieszczady.
reklama

Historia leskich źródełek

Źródełka mineralne w Lesku znane były już przed I wojną światową. Istniał tu wówczas mały punkt zdrojowy, do którego doprowadzono wodę z czternastu źródeł. Ponowne zagospodarowanie źródełek nastąpiło z inicjatywy burmistrza Mieczysława Małka, sprawującego urząd w latach 1934-1938. Przystąpiono wtedy do uporządkowania terenu i badań wody przeprowadzonych z pozytywnym wynikiem przez doktora Henryka Ruebenbauera ze Lwowa. Analiza chemiczna wykazała lecznicze właściwości leskich wód siarczkowych, korzystnych szczególnie w chorobach reumatycznych i dermatologicznych. W 1936 roku źródła ujęto w sześć ocembrowanych studzienek o głębokości 1-2 metry. Każda z nich otrzymała imię upamiętniające zasłużoną dla miasta osobistość.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

  • Józef – Józef Bielak, burmistrz w latach 1876-1893 i ponownie 1893-1909,
  • Mieczysław – Mieczysław Małek,
  • Jadwiga – żona Romana Gąsiorowskiego, starosty powiatu leskiego w latach 1932-1939,
  • Antoni – św. Antoni Pustelnik, patron miasta czczony w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego,
  • Marian – Marian Moszczeński, aptekarz i radny miejski,
  • Julian – Julian Jankiewicz, weteran powstania styczniowego i burmistrz w latach 1893-1894.
 

W tym samym czasie postawiono budynek administracyjny, niewielką pijalnię wód, kabiny do natrysków i pawilon muzyczny. Ponadto na miejscu wzniesiono istniejące dziś figurę Matki Bożej Uzdrowienia Chorych oraz pamiątkowy głaz, dedykowany Józefowi Piłsudskiemu w pierwszą rocznicę śmierci. Uroczystego poświęcenia źródełek przy udziale licznie zgromadzonych mieszkańców, dokonali w maju 1936 roku proboszczowie obu obrządków – rzymskokatolickiego ksiądz Ludwik Paluch i grekokatolickiego ksiądz Julian Czuczkiewicz. Zainteresowanie rozwojem Leska jako uzdrowiska wykazywały Urząd Wojewódzki we Lwowie i krakowski oddział Państwowego Zakładu Higieny. Planowano budowę łaźni i doprowadzenia wód rurami do miasta. Zamiary przekreśliła II wojna światowa, podczas której zabudowa źródełek uległa zniszczeniu. W późniejszych latach bez powodzenia próbowano przywrócić je do dawnego stanu. W 1954 roku nowe badania przeprowadzili balneolodzy ze Szczawna-Zdroju. Zabezpieczono również studzienki oraz wybudowano altanę, ale późniejsze zaniedbania spowodowały, że źródełka znów popadły w ruinę.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na przełomie lat 60. i 70. o ich odrestaurowanie zabiegał pracujący w Lesku lekarz doktor Wojciech Strzyżewski. Dzięki jego staraniom w sprawę źródełek zaangażowali się naukowcy z instytutów balneologicznych w Poznaniu i Warszawie. W grudniu 1977 roku powołano też Społeczny Komitet Zagospodarowania Źródeł Mineralnych w Lesku. Przystąpiono do realizacji projektu założenia zakładu przyrodoleczniczego – wykonano prace porządkowe, naprawiono drogę, ustawiono ławki, zasadzono drzewa, gromadzono fundusze, materiały i sprzęt. Ówczesne władze nie były jednak zainteresowane kontynuacją przedsięwzięcia. Komitet reaktywował się w połowie lat 90., podejmując kolejne działania na rzecz renowacji źródełek.

Historia źródełek mineralnych w Lesku została opracowana przez Michała Michniewicza, historyka, a zarazem pracownika Regionalnej Izby Pamięci działającej przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku.

Czasy współczesne

Źródełka mineralne w Lesku przez lata były nieużyteczne i rzadko odwiedzane, a to przede wszystkim ze względu na estetykę. Obecni włodarze podjęli jednak decyzję o przeprowadzeniu generalnej rewitalizacji tego miejsca tak, by ponownie wróciło ono na mapę turystyczną regionu i stało się ważnym punktem miasta.

To miejsce z historią i wielkim potencjałem, ponieważ źródła powstały jeszcze przed wojną i gdyby nie wojna prawdopodobnie, miejsce to nazywałoby się Lesko Zdrój. Mam świadomość, że historia musi łączyć się ze współczesnością i potrzebami dzisiejszych mieszkańców

- zauważa Adam Snarski, burmistrz Leska.

W ramach prac zamontowano wiatę rekreacyjną, ławki parkowe z koszami na śmieci oraz krąg ogniskowy. Dodatkowo odwiedzający mogą przeczytać o historii miejsca na tablicy informacyjnej. Znajduje się tam także pamiątkowy kamień z 1935 roku będący wyrazem pamięci pokoleń o Marszałku Józefie Piłsudskim. Na niewielkim obelisku widnieje data śmierci Marszałka - 12 maja 1935 roku oraz zarys Krzyża Virtuti Militari, najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nadawanego za wybitne zasługi bojowe. Jak możemy przeczytać na zamieszczonej tam tabliczce, kamień został odrestaurowany w maju 2015 roku przez Publiczne Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lesku, które objęło opieką tę wyjątkową dla miasta pamiątkę.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Istotnym punktem źródełek jest również tężnia solankowa, która dzięki swojemu mikroklimatowi wpływa pozytywnie na zdrowie wszystkich chętnych biorących udział w kuracjach.

Wokół tęzni wytwarza się specyficzny mikroklimat, który wykorzystywany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, w nadciśnieniu i w alergii. Ponadto ten swoisty mikroklimat wykorzystany jest też do relaksu

- podkreśla lekarz Dorota Piękoś-Gliwska.

Aktualnie, ze względu na niskie temperatury powietrza tężnia solankowa pozostaje zamknięta. Jej ponowne otwarcie planowane jest na wiosnę. Ponadto warto zwrócić uwagę, że obecnie woda wypływa tylko z jednego źródełka.

Źródełka mineralne w Lesku. Jak tam dotrzeć?

Źródełka znajdują się na ulicy Źródlanej w Lesku. Można tam dotrzeć na kilka sposobów. Jadąc od strony centrum miasta, wjeżdżamy na ulicę 1000-lecia następnie kilka metrów przed Synagogą skręcamy na ulicę Moniuszki i zjeżdżamy. Dalej po przejechaniu/przejściu 200 metrów skręcamy w prawo i jeszcze przez kolejnych 200 metrów ulicą Słowackiego kierujemy się prosto. Dalej docieramy do ulicy Źródlanej. Od tego momentu czeka nas jeszcze przejazd/przejście między zabudowaniami, by dotrzeć do zalesionego terenu.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama