Wodospad w Uhercach Mineralnych
Wodospad rzeczny na Olszance został utworzony na ławicy piaskowca obok małego osuwiska z odsłoną fliszu karpackiego i uchodzi za najszerszy w całym regionie. Szerokość uskoku wynosi około 38 metrów, a wysokość sięga prawie 3 metrów, w zależności od stanu wody. Do 1980 roku był większy, ale został zniszczony przez ówczesną powódź. Poniżej wodospadu możemy zaobserwować tak zwany „kociołek erozyjny”, czyli najgłębsze miejsce liczące nawet 2 metry głębokości. Wodospad został uznany za pomnik przyrody nieożywionej w 2002 roku.Po przeciwnej stronie skarpy znajduje się dzika plaża, która w okresie letnim przyciąga wiele osób chcących odpocząć w otoczeniu drzew i dźwięku wody. Wielką zaletą tego miejsce jest to, że oba brzegi mają płaską nawierzchnię wyłożoną kamykiem. Woda jest tam płytka więc całkiem śmiało można zdjąć buty i zamoczyć nogi.
Olszanka to rzeka w Górach Sanocko-Turczańskich. Powstaje z połączenia Wańkówki i Starego Potoku w miejscowości Olszanica. Uchodzi formalnie do Sanu w Zwierzyniu, a tak naprawdę osiąga stare koryto Sanu i płynie nim około 3 kilometry do elektrowni będącej dolną instalacją Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.
Jak dojść do wodospadu?
Do wodospadu na Olszance możemy dotrzeć dwoma ścieżkami. Jedna z nich zaczyna się między stadionem sportowym w Uhercach Mineralnych, a Bieszczadzką Szkołą Rzemiosła.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Skręcamy w lewo i przez około pół kilometra jedziemy cały czas prosto, po czym skręcamy lekko w lewo i dalej jeszcze przez około kilometr. Oczywiście, w okolice wodospadu możemy dotrzeć samochodem, jednak spacer jest również doskonałą propozycją na spędzenie aktywnie czasu.
Fot. Kamil Mielnikiewicz