Reklama

Reklama

Urokliwe miejsce na rzece Olszanka. To najszerszy wodospad w regionie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne Przemierzając bieszczadzkie drogi warto zatrzymać się w Uhercach Mineralnych. W tej dobrze prosperującej miejscowości w powiecie leskim zlokalizowana jest główna stacja Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, domek na dachu „Chatka Wariatka” czy zabytkowy kościół. Ale to nie wszystko. W Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich jest wiele takich miejsc, o których nie wszyscy wiedzą. Jednym z nich jest mały ale za to urokliwy wodospad na rzece Olszanka.

Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych

Wodospad rzeczny na Olszance został utworzony na ławicy piaskowca obok małego osuwiska z odsłoną fliszu karpackiego i uchodzi za najszerszy w całym regionie. Szerokość uskoku wynosi około 38 metrów, a wysokość sięga prawie 3 metrów, w zależności od stanu wody. Do 1980 roku był większy, ale został zniszczony przez ówczesną powódź. Poniżej wodospadu możemy zaobserwować tak zwany „kociołek erozyjny”, czyli najgłębsze miejsce liczące nawet 2 metry głębokości. Wodospad został uznany za pomnik przyrody nieożywionej w 2002 roku.

Po przeciwnej stronie skarpy znajduje się dzika plaża, która w okresie letnim przyciąga wiele osób chcących odpocząć w otoczeniu drzew i dźwięku wody. Wielką zaletą tego miejsce jest to, że oba brzegi mają płaską nawierzchnię wyłożoną kamykiem. Woda jest tam płytka więc całkiem śmiało można zdjąć buty i zamoczyć nogi. Aktualnie, w konsekwencji roztopów oraz opadów deszczu, poziom wody znacząco wzrósł, zatapiający tym samym wcześniej wspomnianą plażę.

Olszanka to rzeka w Górach Sanocko-Turczańskich. Powstaje z połączenia Wańkówki i Starego Potoku w miejscowości Olszanica. Uchodzi formalnie do Sanu w Zwierzyniu, a tak naprawdę osiąga stare koryto Sanu i płynie nim około 3 kilometry do elektrowni będącej dolną instalacją Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.

Jak dojść do wodospadu?

Do wodospadu na Olszance możemy dotrzeć dwoma ścieżkami. Jedna z nich zaczyna się między stadionem sportowym w Uhercach Mineralnych, a Bieszczadzką Szkołą Rzemiosła. Skręcamy w lewo i przez około pół kilometra jedziemy cały czas prosto, po czym skręcamy lekko w lewo i dalej jeszcze przez około kilometr. Oczywiście, w okolice wodospadu możemy dotrzeć samochodem, jednak spacer jest również doskonałą propozycją na spędzenie aktywnie czasu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE