reklama

Olszanica to jedna z najstarszych wiosek w regionie. Aktualnie to siedziba gminy, która od lat stanowi ważny punkt na mapie turystycznej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć Olszanica to jedna z najstarszych wiosek w regionie. Miejscowość położona jest przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, co powoduje jej dobre skomunikowanie z miastami powiatowymi. Olszanica jest siedzibą gminy, a na jej terenie znajduje się między innymi zabytkowy kościół czy Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej ze znanym wszystkim charakterystycznym pałacem.
reklama

Olszanica to wieś w dolinie Wańkówki i Starego Potoku, które po połączeniu się u podnóży pasma Żukowa przybierają nazwę Olszanki. Geograficznie przynależy do Gór Sanocko-Turczańskich. Miejscowość położona jest przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej pomiędzy Leskiem, a Ustrzykami Dolnymi oraz przy linii kolejowej nr 108. Olszanica jest siedzibą gminy, posiada dobre połączenia komunikacyjne z miastami powiatowymi, kościół parafialny, Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej, gabinety lekarskie, apteki, pocztę, sklepy spożywcze, kwiaciarnie, stację paliw, stację diagnostyczną czy warsztaty samochodowe.

Jeszcze kilka lat temu gmina Olszanica nie liczyła się zbytnio na turystycznej mapie. Dzięki kreatywności lokalnych przedsiębiorców oraz stworzonemu przez samorząd dobremu klimatowi do inwestowania, sytuacja ta uległa w ostatnim czasie diametralnej zmianie, a dziesiątki tysięcy turystów rokrocznie korzysta z przygotowanej oferty. To właśnie na terenie tej gminy swoją siedzibę mają znane w całej Polsce – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, warzący wiele piw rzemieślniczych browar Ursa Maior, ratująca od zapomnienia ginących zawodów – Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła oraz robiący wyśmienite sery Czar PGR-u. Najnowszą inwestycją turystyczną jest nowoczesny ośrodek narciarski w Wańkowej.

Historia Olszanicy

Pierwsza zachowana wzmianka o Olszanicy pochodzi z 1436 roku. Rządziła się wtedy prawem wołoskim i należała do rodziny Kmitów. Następnie jej właścicielami byli Tarłowie, Mniszchowie, Jordanowie i Jasieńscy. W 1580 roku w podziale majątku po Barbarze z Herburtów Kmitowej dobra sobieńskie z Olszanicą przeszły w ręce Stadnickich, a potem Tarłów. Gdy Jerzy Mniszech ożenił się z Jadwigą Tarło otrzymał w spadku między innymi Olszanicę Potok, Dębowiec, Sambor, Laszki Murowane, Chyrów i Bąkowice.

Na początku XVII wieku była to własność Mniszchów. Istniał tu zamek murowany, w którym przebywała Maryna Mniszchówna – późniejsza carowa. W 1663 roku rejestr podatkowy wymienia jako właściciela wsi starostę sanockiego Jerzego Jana Wandalina Mniszcha. Potem Olszanicę na własność przejęli Jordanowie. W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości tabularnej w Olszanicy byli Bronisław i Krystyna hr. Stadniccy. Od września 1939 do 1941 była pod okupacją sowiecką, a od 1941 do sierpnia 1944 siedzibą okupacyjnego hitlerowskiego urzędu gminy w powiecie sanockim.

Zabytki na terenie miejscowości Olszanica

Do zabytków Olszanicy  należy między innymi zespół pałacowcy z secesyjno-romantycznym pałacem otoczonym malowniczą fosą wypełnioną wodą. Pałac powstał na miejscu starego dworu obronnego z XVI wieku. Ponadto oficyna, kuźnia i most z końca XIX i początku XX wieku obok pałacu.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia w Olszanicy znajduje się również grekokatolicka cerkiew murowana z 1923 roku. Po wywiezieniu mieszkańców wsi wyznania grekokatolickiego, w 1947 roku cerkiew została opuszczona, a następnie przejęta przez rzymsko-katolicką parafię w Uhercach. W 1967 roku erygowano tu osobną parafię pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Po przeprowadzeniu ostatniego remontu w koście powstał odnowiony ołtarz z obrazem patronki kościoła i parafii. W trzech oknach znajdują się witraże przedstawiające Chrzest Pański, zesłanie Ducha Świętego oraz Świętego Michała. Obok świątyni stoi murowana dzwonnica z początku XX wieku posiadająca trzy dzwony. Wszystkie odlane w pracowni ludwisarskiej Felczyńskich w Przemyślu. Największy został odlany z okazji kanonizacji Jana Pawła II, średni powstał z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, z kolei najmniejszy jest wyrazem upamiętnienia 100 rocznicy urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Do najważniejszych zabytków Olszanicy należą także dwie przydrożne kapliczki. Jedna z nich pochodzi z XIX wieku i zlokalizowana jest przy drodze głównej, w okolicach stacji kolejowej, z kolei druga datowana jest na 1872 rok. Wykonano ją według miejscowej tradycji przez Włochów zatrudnionych przy budowie linii kolejowej z okazji ukończenia trudnego i niebezpiecznego odcinka torów.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama