reklama

Najstarsza cerkiew w Bieszczadach. Ten drewniany obiekt sakralny liczy już ponad 230 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Najstarsza cerkiew w Bieszczadach. Ten drewniany obiekt sakralny liczy już ponad 230 lat [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

Polana | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneLiczy ponad 230 lat, co daje jej miano najstarszej cerkwi w Bieszczadach. W miejscowości Polana zlokalizowany jest drewniany obiekt sakralny, który został prawdopodobnie wybudowany w 1790 roku. Obecnie to rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego.
reklama

Najstarsza cerkiew w Bieszczadach

Polana to miejscowość w gminie Czarna. To właśnie tam zlokalizowana jest najstarsza – datowana na rok 1790 – cerkiew w Bieszczadach. Prawdopodobnie jest ona jeszcze starsza. Według lokalnej tradycji obiekt wzniesiono w XVI lub XVII wieku jako rzymskokatolicką kaplicę dworską, przekazaną następnie Rusinom przez właściciela wsi z rodu Urbańskich w zamian za pomoc przy budowie nowego kościoła. Rok 1790 dotyczy remontu lub też ponownej konsekracji świątyni. Na potwierdzenie tej tezy przywoływany jest fakt, że jeszcze niedawno we wnętrzu cerkwi znajdowała się XVII-wieczna płyta nagrobna członka rodu Romerów, ówczesnych właścicieli wsi.

reklama

W roku 1922 cerkiew została poddana remontowi. W roku 1937 wykonano nową polichromię, a po roku 1951 świątynia została opuszczona. Przejściowo znajdował się w niej magazyn zboża. Od roku 1969 obiekt był użytkowany przez kościół rzymskokatolicki. Do powstania w roku 1982 parafii w Polanie, kościół filialny parafii w Czarnej. Ikona świętego Mikołaja z cerkwi znajduje się w sanockim skansenie.

Drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej

Świątynia jest drewniana, orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana, zewnętrznie dwudzielna. Wejście do prytworu osłonięte daszkiem pulpitowym, wspartym na wystających belkach zrębu. Na wschodniej ścianie prezbiterium ślad po zaślepionym okulusie. Dach dwuspadowy o jednej kalenicy, zwieńczony pozorną latarnią nad nawą oraz wieżyczką z baniastym hełmem nad prytworem i wiwtarem.

W prezbiterium strop płaski, w nawie pozorne sklepienie kolebkowe. We wnętrzu polichromia figuralno-ornamentalna z 1937 roku. Na stropie nawy głównej znajduje się polichromia z wyobrażeniem nowotestamentowej Trójcy Świętej, której towarzyszą serafiny w narożnikach. Od strony ołtarza na stropie zamieszczono napis fundacyjny cyrylicą, informujący, że jest to "Dar niewiast z Polany". W zachodniej części sklepienia usytuowano malowidło przedstawiające krzyż stylizowany na haft ludowy. Na wschodniej ścianie nawy namalowano scenę Pasji.

reklama

Dzwonnica przed obiektem

Przed obiektem stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej, na planie kwadratu, wzniesiona w 1922 roku. Dzwon wiszący na niej ma napis: „Dzwon ten ufundowała dla Polany ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski, w roku świętym 1974. Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję. Imię jego Ignacy”.

Najstarsza cerkiew w Bieszczadach - jak dojechać?

W Czarnej Górnej na skrzyżowaniu drogi nr 896 skręcamy na drogę nr 894 w kierunku Polany. Po przejechaniu około 9,5 kilometra, obok remizy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Polanie skręcamy w prawo na drogę dojazdową i po 200 metrach jesteśmy przy cerkwi (nr 26a). Cerkiew udostępniana jest do zwiedzania w godzinach 09:00 - 17:30. Możliwe jest również oprowadzanie grup z przewodnikiem. W tej sprawie należy skontaktować się pod numerem telefonu: 725 320 480.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama