Wołkowyja została założona w połowie XV wieku przez rodzinę rycerską Balów. Miejscowość o wielokulturowych korzeniach, gdzie żyli także grekokatolicy, została silnie zniszczona w wyniku prześladowań miejscowej ludności w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Obecnie turystyczne i krajobrazowe walory przyciągają w to miejsce rzeszę osób z różnych stron Polski. Turyści decydują się na wybór tej lokalizacji ze względu na piękne położenie w niewielkiej odległości od Zalewu Solińskiego, gdzie w sezonie letnim otwierane są między innymi wypożyczalnie sprzętów wodnych.
Wołkowyja jest wspaniałym miejscem dla fanów sportów wodnych, miłośników szlaków pieszych i rowerowych (szlak rowerowy Greenway Karpaty Wschodnie) czy wędkarzy, którzy korzystają chociażby ze stawów ośrodka zarybieniowego.
Będąc w tej niewielkiej miejscowości nad Zalewem Solińskim warto zwiedzić kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego. Znajdują się tam cenne zabytki sztuki sakralnej: XVI-wieczny obraz Świętej Rodziny, ornat z XVIII wieku, rokokowy krzyż procesyjny z II połowy XVIII wieku, kielich z 1827 roku i monstrancja ufundowana przez właścicieli wsi braci Bednarskich. Jak informuje Biuro Podróży Bieszczader, projektant nadał świątyni ciekawy kształt zagłówki o podstawie trójkąta z żelbetonową dzwonnicą o wysokości 22 metrów u jego boków, symbolizującą maszt łodzi. Ta oryginalna sylwetka współczesnego kościoła została wkomponowana w górzyste otoczenie wsi i nawiązuje do bliskości wód zalewu. Pozwolenie na budowę uzyskano pod warunkiem, że podpiwniczenie kościoła będzie równocześnie schronem bojowym na czas wojny.
Wcześniej w Wołkowyi była również greckokatolicka cerkiew, która z powodu spiętrzenia wód solińskich musiała zostać rozebrana i przeniesiona w inne miejsce. Taki sam los spotkał zabytkowy kościół rzymskokatolicki. Wyposażenie z kościoła i cerkwi przeniesiono pod cerkiew w Górzance.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.