reklama

Cerkiew w Żłobku. To jedna ze świątyń w Bieszczadach znajdująca się mapie Szlaku Architektury Drewnianej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cerkiew w Żłobku. To jedna ze świątyń w Bieszczadach znajdująca się mapie Szlaku Architektury Drewnianej [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Tuż przy wielkiej, a zarazem małej obwodnicy bieszczadzkiej, w miejscowości Żłobek znajduje się niewielka cerkiew, która często zachęca podróżnych do zatrzymania się. Budowla wzniesiona 193 lata temu, nawiązuje swoim stylem do świątyń budowanych za rządów austriackich, czyli o wyraźnie latynizującej architekturze.

Cerkiew w Żłobku

Cerkiew w Żłobku powstała w 1830 roku w miejscu, stojącej niegdyś 300 metrów na wschód od obecnej, poprzedniej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1782. Po wysiedleniach w 1951 roku świątynia stała pusta. W tym okresie zniknęło z niej ruchome wyposażenie. Do roku 1976 roku cerkiew wykorzystywano jako magazyn Lasów Państwowych do składowania szyszek. W latach 60. XX wieku dokonano jednak konserwacji i zabezpieczenia obiektu. W 1976 roku budowlę przekazano parafii rzymskokatolickiej w Czarnej, a po remoncie świątynię zaadaptowano na kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Usunięto wówczas ramę po ikonostasie, ołtarz i kiwot. Zastąpił go ołtarz pochodzący z rozebranej cerkwi w Lutowiskach.

Cerkiew w Żłobku jest świątynią orientowaną, dwudzielną o konstrukcji zrębowej. Zbudowana została z funduszy państwowych przez Austriaków. Efektem tego jest mocno uproszczona, latynizująca architektura. Prezbiterium i szerszą od niego nawę wybudowano na planie prostokąta. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia. Od zachodu mały przedsionek o konstrukcji słupowej. Nad nawą, prezbiterium i przedsionkiem dachy dwuspadowe, nad zakrystią pulpitowy. Wszystkie kryte gontem. Przy cerkwi stała drewniana dzwonnica parawanowa. Rozebrano ją po 1951 roku, zastępując współczesną dzwonnicą szkieletową z niewielkim dzwonem.

We wnętrzu znajduje się strop płaski oraz nadwieszony chór muzyczny. Brakuje tam jednak oryginalnego wyposażenia. W Muzeum-Zamku w Łańcucie znajdują się przeniesione ze Żłobka cztery XIX-wieczne chorągwie procesyjne, lichtarze oraz ikona Bogurodzicy z XIX wieku.

źródło: Stanisław Kryciński „Cerkwie w Bieszczadach”, Szlak Architektury Drewnianej - Podkarpackie

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy