reklama

Najmłodszy drewniany kościół w Bieszczadach. Wystrojem nawiązuje do tradycji łowieckich i leśnych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Najmłodszy drewniany kościół w Bieszczadach. Wystrojem nawiązuje do tradycji łowieckich i leśnych [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

Najmłodszy drewniany kościół w Bieszczadach. | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyćNazywany potocznie perełką drewnianej architektury. Najmłodszy kościół katolicki w Bieszczadach mieści się w Mucznem. Powstał w latach 2014/2015 i od samego początku zachwyca swoim wyglądem z zewnątrz, a także wystrojem wewnętrznym, który nawiązuje do tradycji łowieckich i leśnych.
reklama

Kościół filialny pw. św. Huberta w Mucznem powstał z inicjatywy mieszkańców. Z uwagi, że jest to niewielka społeczność, to głównie pracownicy leśni i ich rodziny przeprowadzili zbiórkę funduszy na budowę. Miała ona miejsce w 43 parafiach w Polsce i w Londynie. Ostatecznie udało się zebrać 400 tysięcy złotych.

Najmłodszy kościół katolicki w Bieszczadach

Dzięki ofiarowanym pieniądzom, w lutym 2012 roku zakupiono działkę budowlaną. Następnie przystąpiono do opracowania projektu kościoła. Tą kwestią zajęli się Agata Jasińska-Malec oraz Łukasz Hawrylik, architekci z Ustrzyk Dolnych. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 2014 roku, a ich realizację przeprowadziła siedmioosobowa grupa cieśli z Podhala. Po blisko półtora roku zakończono inwestycję. 18 października 2015 metropolita przemyski Józef Michalik poświęcił nową świątynię. Kościół w Mucznem zbudowano w konstrukcji zrębowej z zamkniętym trójbocznym prezbiterium z dobudowaną zakrystią. Mieszcząca się tam wieża zwieńczona jest kwadratową wieżyczką z podwójnym daszkiem namiotowym. Dach pokryto gontem.

reklama

Wewnątrz mieści się belkowy strop płaski z bocznymi fasetami, podłoga z desek a w oknach umieszczono witraże z wizerunkami św. Jana Pawła II i św. Huberta. Kościół wyposażono w ołtarz główny w formie rzeźbionego stołu, drewnianą ambonę z tablicami 10 przykazań i drewnianą chrzcielnicę. Elementem wystroju przyciągającym uwagę jest 81-kilogramowy żyrandol z poroża jelenia wykonany przez leśnika Olafa Jóźwika z Czarnej oraz płaskorzeźbione ławki z wizerunkami bieszczadzkich zwierząt.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama