reklama

Piękno jest w drewnie. Aż 6 cerkwi na Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się w Gminie Czarna [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Piękno jest w drewnie. Aż 6 cerkwi na Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się w Gminie Czarna [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
42
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Czarna to urokliwie położona gmina, która stanowi nieodkryty i niedoceniony jeszcze przez turystów region.  Ta kraina, rozciągająca się w dolinie potoku Czarnego, otoczona wzgórzami i sielskimi krajobrazami, skrywa w sobie nie tylko naturalne piękno przyrody, ale także niezwykłe dziedzictwo kulturowe.

Aż 6 cerkwi, położonych na trasie Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się w Gminie Czarna. Te sakralne perełki, zbudowane wiele lat temu, potrafią oczarować. Niektóre urzekają swoją surowością, inne imponują bogactwem detali, a jeszcze inne wyróżniają się unikalnym ikonostasem. Pomimo swojej różnorodności, każda z nich jest doskonałym świadectwem duchowego bogactwa i tradycji tego regionu. 

Sielska gmina Czarna/fot. A. Skucińska

Krzyże przydrożne

Warto również zwrócić uwagę na krzyże przydrożne znajdujące się przy drodze prowadzącej od Czarnej Górnej do Michniowca przez Lipie.  Są to niepowtarzalne dzieła lokalnej kamieniarki ludowej, rzeźbionej z piaskowca. W samym tylko Michniowcu i Bystrem można zobaczyć aż dziewiętnaście imponujących krzyży przydrożnych. 

Te unikatowe obiekty, pełne symbolicznych treści, skrywają w sobie wiele znaczeń. Często obrazują zarówno sferę religijną, jak i patriotyczną. Są przekazem historii, utrwalonym w kamieniu, który przetrwał próbę czasu i nadal służy jako przypomnienie o ważnych wydarzeniach i wartościach, które kształtowały społeczność gminy Czarna.

Cerkwie w Gminie Czarna

Cerkiew w Czarnej Górnej 

Dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. św. Dymitra Męczennika, obecnie Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Cerkiew greckokatolicka pw. Wielkiego Męczennika Dymitra została wzniesiona w 1834 r. Zbudowano ją na miejscu starszej świątyni, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1795 roku. W cerkwi zachował się ikonostas z 1822 r., zabytkowa chrzcielnica z pokrywą z XVII wieku, pochodząca z nieistniejącej już, spalonej cerkwi w Lipiu oraz XVII wieczna ikona Matki Bożej Opatrzności z Michniowca.  

Jest to jedna z nielicznych cerkwi, które przetrwały trudne czasy powojenne, w tym skomplikowane wydarzenia związane z akcją „H-T”. Stało się tak dzięki lokalnej społeczności, która z determinacją sprzeciwiała się przeznaczeniu świątyni na magazyn czy jej rozbiórce. Przesiedleńcy, którzy zasiedlili te tereny, wykazali szacunek dla dziedzictwa tych, którzy byli zmuszeni opuścić swoje domy.

Adres: Czarna Górna 110, 38-710 Czarna Górna

 

Cerkiew w Polanie

Dawniej cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja, obecnie nieużytkowana. Pośrodku wsi, w otoczeniu starodrzewia stoi najstarsza w Bieszczadach, drewniana cerkiew. Greckokatolicką cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy wzniesiono w 1790 r. Ale być może jest jeszcze starsza. Otóż zgodnie z miejscowymi podaniami, obecna cerkiew miała początkowo pełnić funkcję rzymskokatolickiej kaplicy dworskiej.   W 1780 r., ówcześni właściciele, postanowili przekazać ją Rusinom jako podziękowanie za ich pomoc przy budowie nowego kościoła. Jeśli ta historia jest prawdziwa, to rzeczywista data powstania świątyni przesuwa się o ponad 10 lat wstecz. Potwierdzeniem tej tezy może być odnaleziona pod podłogą cerkwi płyta nagrobna z XVII w. Prawdopodobnie jest to płyta nagrobna któregoś z członków rodziny Romerów, ówczesnych właścicieli wsi.  

W 1922 r. podczas remontu, przedłużono korpus nawowy. Wnętrze cerkwi zdobi ornamentowo - figuralna polichromia, która została wykonana w 1937 r. Po 1951 r., w wyniku przesiedleń, świątynia pozostała opuszczona. Przez pewien czas obiekt był wykorzystywany jako magazyn zboża. Od 1969 roku cerkiew była użytkowana przez kościół rzymskokatolicki. Początkowo funkcjonowała jako kościół filialny parafii w Czarnej, a od 1982 r. jako kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego. Od 2013 r. cerkiew nie jest użytkowana - w Polanie wybudowano nowy, murowany kościół.

Jak dojechać? Aby dotrzeć do cerkwi w Polanie, należy rozpocząć podróż od miejscowości Czarna Górna. Tam, na skrzyżowaniu drogi numer 896, skręcamy na drogę numer 894 kierując się w stronę Polany. Po pokonaniu około 9,5 kilometra, skręcamy w prawo na drogę dojazdową do cerkwi - droga numer 26a.

Cerkiew w Bystrem

Dawna greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Michała Archanioła, obecnie nieużytkowana. Pierwsze wzmianki o najstarszej cerkwi w Bystrem datowane są na rok 1607. Kolejna, drewniana świątynia została zbudowana w 1681 r.  Obecna świątynia, wzniesiona w miejscu poprzedniej, dedykowana Michałowi Archaniołowi, powstała w latach 1901-1902. W 1927 r. odnowiono ikonostas i prezbiterium w cerkwi. W 1939 roku, w pobliżu cerkwi, zbudowano dwukondygnacyjną, murowaną dzwonnicę bramową. 

Jeszcze w 1951 r. opuszczona cerkiew posiadała pełne wyposażenie. Po osiedleniu się nowych mieszkańców podjęto próby przekształcenia cerkwi w kościół. Odbyło się kilka mszy, ale władze szybko wprowadziły zakaz ich odprawiania. Z biegiem czasu, cerkiew zaczęła podupadać. Nastąpił okres dewastacji i plądrowania wyposażenia. Część wywieziono, a część rozkradziono. W 1962 r. pozostałą jeszcze część eksponatów przewieziono do Muzeum - Zamku w Łańcucie.  W cerkwi została tylko rama ikonostasu, podstawa ołtarza i kiwot.

W latach 90. XX w. pojawiły się plany przeniesienia cerkwi do Sanoka i przekształcenia jej w parafialną cerkiew greckokatolicką. Jednak, dzięki wysiłkom działaczy Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, cerkiew zdołała pozostać na swoim pierwotnym miejscu. Od 1993 roku, jest systematycznie remontowana i odnawiana.

Obecnie cerkiew jest otwarta dla zwiedzających, a od czasu do czasu odbywają się w niej nabożeństwa i koncerty muzyki cerkiewnej. Jest ona ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, a także atrakcją turystyczną, która przyciąga licznych zwiedzających. 

Jak dojechać? Jadąc od strony Lutowisk, w Czarnej Górnej należy skręcić w lewo na Bystre i Michniowiec. Po ok. 6 km ponownie w lewo i po ok. 1,5 km dojedziemy do cerkwi. Adres: 38-710 Bystre

 

Cerkiew w Michniowcu

Dawniej cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Michniowcu. Obecna cerkiew w Michniowcu nie jest pierwszą budowlą sakralną, która stanęła w tym miejscu. Zapisy mówiące o lokalnym duchownym wskazują na istnienie analogicznego obiektu już w 1557 roku. Nowa cerkiew powstała w latach 1863 lub 1868. Przez lata przetrwała wiele zmian, które ukształtowały jej dzisiejszą formę - w 1924 roku przeprowadzono większy remont, w którym odnowiono zakrystię oraz przedsionek, zwany również kruchtą. Przed wybuchem II wojny światowej dobudowano chór, który obiega większość budynku, a który został odnowiony w 1983 roku.

Po 1951 roku świątynia została zamknięta i pozostawała nieużytkowana przez długi czas. Przez pewien okres służyła jako magazyn zboża. W 1962 roku część ikon i wyposażenia przewieziono do muzeum w Łańcucie. W 1971 roku cerkiew została przejęta przez katolików, którzy przywrócili ją do użytku liturgicznego. Przeprowadzono remont w 1981 roku, a dwa lata później wykonano nową polichromię wnętrza. Na ścianach, kopule i balustradzie chóru widnieją współczesne polichromie figuralne, które zostały wykonane w 1985 roku. W 1997 roku doszło do kradzieży dzwonów.

Jak dojechać? W Czarnej Górnej należy odbić na Bystre i Michniowec. Po ok. 6 km skręcamy w prawo.  Cerkiew położona jest na niewielkim wzgórzu. Adres: Michniowiec, 38-710 Bystre 

Cerkiew w Rabem

Dawniej cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Świętej Rodziny w Rabem. Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Rabem jest drewnianą konstrukcją, zbudowaną między 1858, a 1859 r. Historia miejscowej świątyni sięga jednak XVI wieku, kiedy to istniała tu pierwsza cerkiew, spalona przez Tatarów w 1672 r. 

Po 1951 r., cerkiew planowano przekształcić na magazyn lub owczarnię, co jednak spotkało się z oporem lokalnej społeczności.  Przez wiele lat świątynia służyła jako magazyn ikon i utensyliów pochodzących z różnych bieszczadzkich cerkwi, a sporadycznie odprawiano tu także nabożeństwa. Po wielu latach starań, 23 sierpnia 1971 r. miejscowa społeczność uzyskała zgodę na utworzenie tu filialnego kościoła parafii w Czarnej. Po remoncie, który miał miejsce w latach 1971 - 1974, 13 listopada 1974 r. świątynia została ponownie poświęcona i od tego czasu służy wiernym jako rzymskokatolicki kościół pw. Świętej Rodziny.

Jak dojechać? Cerkiew w Rabem położona jest na niewielkim wzniesieniu, tuż przy drodze prowadzącej z Ustrzyk Dolnych do Czarnej Górnej (po lewej stronie drogi). Adres: Rabe, 38-710 Rabe 

Cerkiew w Żłobku

Dawniej cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, wykonana z drewna, powstała w 1830 r., zastępując starszą świątynię, o której wspomina się już w 1782 r. Wcześniejsza cerkiew położona między dwoma potokami, znajdowała się zaledwie 300 m od obecnie stojącej cerkwi. W 1914 r., na pamiątkę dawnego miejsca kultu, postawiono tam żeliwny krzyż.

Współczesna cerkiew, po wysiedleniach ludności w 1951 r., została zdewastowana. Jej cenny, ruchomy inwentarz zniknął bez śladu. Do 1976 r., obiekt był wykorzystywany przez Lasy Państwowe jako magazyn na szyszki. Na szczęście, w latach 60. XX w., podjęto działania konserwacyjne, dzięki którym udało się zabezpieczyć świątynię.

W 1976 r., cerkiew przekazano pod opiekę parafii rzymskokatolickiej w Czarnej. Rok później, po gruntownym remoncie, zaadaptowano ją na kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas remontu usunięto zdewastowany ołtarz i ramę po ikonostasie. Nowy ołtarz przeniesiono z cerkwi w Lutowiskach. Od 1979 r., odrestaurowana cerkiew pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego.

Jak dojechać? Jadąc drogą nr 896 z Ustrzyk Dolnych w kierunku Czarnej, po ok. 16,5 km po lewej stronie drogi zobaczymy świątynię. Adres: Żłobek, 38-710 Żłobek 

Źródło: Cerkwie w Bieszczadach - Stanisław Kryciński, Szlak Architektury Drewnianej - Podkarpackie

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy