reklama

Zrekonstruowana dyżurka bieszczadzkich ratowników GOPR w sanockim skansenie. Zobacz replikę z Połoniny Wetlińskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczneW sanockim skansenie w jednej z chat, w której na stałe znajduje się ekspozycja, poświęcona ratownictwu w Bieszczadach, można podziwiać replikę dyżurki Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
reklama

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, można obejrzeć dyżurkę bieszczadzkich ratowników górskich sprzed ponad 60 lat. Była ona zlokalizowana na szczycie Połoniny Wetlińskiej, przy schronisku turystycznym Chatka Puchatka. Dziś tego schroniska już nie ma, gdyż zostało przebudowane, ale dyżurkę wraz z autentycznym wyposażeniem zrekonstruowano. W liczącym 10-12 metrów kwadratowych pomieszczeniu znalazły się między innymi prycze, sprzęt kuchenny czy radiostacja. Są także archiwalne dokumenty GOPR, wśród nich harmonogramy dyżurów.

reklama

Jak to się zaczęło w Bieszczadach...

Turystyka w Bieszczadach rozwijała się od ponad stu lat. Bardziej znane przed II wojną światową były Bieszczady Wschodnie, wtedy należące do Polski. W pierwszych latach po II wojnie, w tej części Bieszczadów, która została w granicach Polski, trwały walki i nie mogło być mowy o uprawianiu turystyki. Po przesunięciu granicy w 1951 roku i włączeniu 480 kilometrów kwadratowych z Ustrzykami Dolnymi, otworzył się dostęp do tej części kraju.

Wyznaczenie czerwonego szlaku w roku 1952 przez Władysława Krygowskiego oraz budowa tak zwanej dużej obwodnicy, umożliwiły przyjazdy turystów w Bieszczady. Kampania prasowa i filmowa roztoczyły nad tymi górami aurę westernu, ale i spowodowały napływ ludzi, zarówno osadników, jak i turystów. Z czasem nastąpiło nasilenie ruchu turystycznego, zaczęto organizować rajdy i zloty. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawili się w Bieszczadach po raz pierwszy w 1957 roku. Byli to członkowie Grupy Tatrzańskiej, zabezpieczający rajd narciarski. Wzrastająca z roku na rok ilość turystów w Bieszczadach, spowodowała skierowanie na kurs ratownictwa górskiego GOPR w 1958 roku działaczy turystycznych Oddziału PTTK w Sanoku.

reklama

Całość historii Bieszczadzkiego GOPR znajdziecie na stronie: GOPR Bieszczady

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama