Reklama

Reklama

Gdzie uciec od tłumów podczas sezonu letniego cz. II

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć

Reklama

A to jest możliwe. Nawet podczas sezonu letniego w Bieszczadach.

Zobacz gdzie w Bieszczadach można znaleźć ciszę i spokój

W pierwszej części opisaliśmy jedno z takich miejsc - leżącą na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego Dolinę Osławy i Komańczę. Dzisiaj udajemy się na wschód powiatu Bieszczadzkiego - do gminy Czarna.

Gmina Czarna to bardzo urokliwy i spokojny zakątek Bieszczadów. Znajdująca się na styku Małej i Wielkiej Obwodnicy nie jest miejscem bardzo popularnym turystycznie. Pomimo tego, że jej położenie jest idealną bazą wypadową zarówno w okolice Jeziora Solińskiego jak i w wysokie partie gór to w gminie Czarna można znaleźć jeszcze sporo miejsc, w których turyści pojawiają się sporadycznie. Wyznaczono tutaj kilkanaście tras i ścieżek pieszych i rowerowych. Na terenie gminy znajduje się kilka zabytkowych cerkwi, a także pozostałości po kopalniach ropy naftowej. Ponadto znajdują się tu przepiękne tereny zielone, ciągle jeszcze bez zabudowań.

Miejsca, które warto odwiedzić w Czarnej

W samej miejscowości Czarna Górna znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić.

Budowa geologiczna na terenie Czarnej sprzyja występowaniu złóż ropy naftowej i towarzyszących im wód mineralnych. O jednym i drugim można się przekonać wybierając się na spacer szlakiem "Źródełko św. Michała" - jest to ścieżka edukacyjna, która prowadzi obok kopalni ropy naftowej. Po drodze, która przebiega przez teren kopalni można zobaczyć kiwony górnicze, a na końcu szlaku napić się wody solankowo - jodkowej przy Źródełku Św. Michała. Godnym uwagi jest to, że ma ona właściwości lecznicze (0,15 % woda wodorowęglanowo-sodowa, fluorkowa, siarczana). 

Zobacz czy nie przeoczyłeś: Gdzie uciec od tłumów cz. I

W centrum Czarnej, w bocznej uliczce znajduje się bieszczadzka Galeria "Barak". Galerię założyli już w 1994 r. państwo Róża i Krzysztof Franczak. Jeżeli szukasz Sztuki bieszczadzkiej to na pewno tutaj ją znajdziesz. Kupisz tutaj oryginalne prace bieszczadzkich artystów i rękodzielników, w tym ceramikę, rzeźby, obrazy, biżuterię karpacką, ikony, haftowane serwetki, obrusy i inne zachwycające różności.

galeria-barak-w-czarnej
Fot. Saga
W Czarnej znajduje się również Muzeum Historii Bieszczad. Trafić do muzeum jest łatwo - na skrzyżowaniu w Czarnej skręcamy na Bystre i dalej będą już drogowskazy prowadzące do obiektu. jest ro prywatna placówka muzealna, w której znajduje się ponad 2 tysiące eksponatów.

Atrakcje na trasie Czarna Górna - Polana (odległość ok. 10 km)

Miejscowość Czarna położona jest w dolinie potoku Czarnego tuż obok masywu Ostre, na którym znajduje się punkt widokowy.

Punkt widokowy na Ostrym

Aby się tam dostać wystarczy w Czarnej, jadąc od strony Ustrzyk Dln, skręcić w prawo w Małą Obwodnicę (na Hoczew, Polańczyk). Po wjechaniu na najwyżej położoną część drogi po lewej stronie zobaczycie fantastyczny widok, a po lewej wjazd na parking. W tym roku Nadleśnictwo Lutowiska zagospodarowało wcześniej zaniedbany parking. Teraz znajduje się tam między innymi wiata widokowa z ławo-stołami i miejsce na ognisko. Ale bez wątpienia najładniejszy jest widok. Prosto na pasmo Otrytu i dolinę przełomu potoku Głuchy. Ciekawostka: na tym potoku kręcono zimową ucieczkę Basi przed Azją w "Panu Wołodyjowskim". Z punktu widokowego możemy jechać dalej do Polany lub wrócić do Czarnej.

[Best_Wordpress_Gallery id="271" gal_title="Ostre"]

Jedziemy do Polany

Polana to stosunkowo duża wieś, położona w dolinie pomiędzy Otrytem, Ostrym i Moklikiem. Rozciąga się wzdłuż potoku "Czarny" i jego dopływu "Głuchy". Przed II wojną światową Polana była jedną z największych miejscowości bieszczadzkich i jedyną, w której większość stanowili Polacy. W latach 1945 - 1951 należała do ZSRR.

Dzwonnica i fragmenty fundamentów kościoła

Tuż po wjechaniu do wsi po prawej stronie, na małym wzniesieniu znajduje się dzwonnica parawanowa, która została zbudowana w latach 1866 - 1900. Dzwonnica znajdowała się przy pierwszym kościele i mieściła trzy dzwony, które nosiły imiona: Łukasz, Marian i Paweł. Kościół w Polanie przetrwał wojnę lecz nie przetrwał czasów przynależności do ZSRR, a potem czasów PGR. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty fundamentów, kilka nagrobków, wspomniana dzwonnica i pomniki przyrody - lipy.

[Best_Wordpress_Gallery id="272" gal_title="Polana"]

Cerkiew greckokatolicka pw. św Mikołaja w Polanie

Pośrodku wsi stoi drewniana świątynia. Jest to dawna cerkiew greckokatolicka pw. św Mikołaja Cudotwórcy zbudowana w 1790 r (lub wcześniej jak podają niektóre źródła). Najprawdopodobniej jest to najstarsza cerkiew w Bieszczadach. Tuż obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica z 1922 r. oraz stary cmentarz przycerkiewny.

cerkiew-w-polanie
Fot. Saga

Śladami Watahy - Jaskinia Jahybta w Rosolinie

W Polanie zaczyna się bardzo przyjemna trasa, na której w zasadzie nie ma turystów. Prowadzi ona do Jaskini Jahybta inaczej nazywanej Grotą w Rosolinie. Rosolin to nieistniejąca już wieś więc droga prowadzi przez pola, wzdłuż potoku. Aby się do niej dostać należy w Polanie skręcić w drogę z płyt betonowych. Po krótkiej przejażdżce szukajcie miejsca do zaparkowania. Dalej już pieszo. Więcej informacji znajdziesz klikając: Grota w Rosolinie Ciekawostka: Ta grota pojawia się w 3 sezonie Watahy.

grota-w-rosolinie
Fot. Saga
Po powrocie ze spaceru można posilić się w kultowym barze "Pod Otrytem". W każdym bądź razie warto zaglądnąć chociażby na kawę bo to już jedna z niewielu bieszczadzkich knajp, gdzie czas zatrzymał się dziesiąt lat temu. Zamówisz tutaj pyszne flaczki, pierogi, knysze i inne smaczne potrawy przygotowywane przez panią Helenkę.

bar-pod-otrytem
Fot. Saga

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy