Jezioro Solińskie nazywane również bieszczadzkim morzem i Zalewem Solińskim powstało jako największy sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny w latach 60. XX w. Charakteryzuje się on dużymi wahaniami poziomu wody od metra dziennie do 16 metrów w skali roku.
Od początku powstania zalew jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Oszałamia długością i rozmaitością linii brzegowej.
Na jeziorze solińskim znajdują się trzy wyspy: Duża Skalista i Mała zwana Zajęczą oraz wyspa Okresowa wynurzająca się jedynie przy bardzo niskim poziomie wody.
Przeczytaj również:
To „bieszczadzkie morze” jest idealnym akwenem zarówno dla początkujących wodniaków, jak i doświadczonych żeglarzy. Początkujący czy nieobyci z żeglowaniem mogą korzystać z wytyczonych kąpielisk lub wypożyczyć wszelkiego rodzaju łódki, kajaki, rowerki wodne. Możliwy jest również czarter jachtów ze sternikiem.
Trzeba też wiedzieć, że na zalewie solińskim obowiązuje strefa ciszy i nie wolno na nim używać sprzętu pływającego z silnikami innymi niż elektryczne.
[Best_Wordpress_Gallery id="222" gal_title="Jezioro Solińskie"]
Żeglowanie
Żeglarze cenią jezioro solińskie za panujące tu specyficzne warunki klimatyczne. Położone wśród gór jezioro słynie ze zmienności kierunków wiatrów, co dla wielu jest wyzwaniem.Duży wybór miejsc do cumowania, ukrytych zatoczek, których na jeziorze jest ok. 200 pozwalają na zachowanie intymności i ukrycie się wśród schodzących do tafli jeziora drzew.

Turystyczne poznanie jeziora solińskiego jest możliwe również statkami wycieczkowymi bieszczadzkiej floty, które cieszą się ogromną popularnością. Statki wypływają z portów w Solinie i w Polańczyku.
Kolejną dużą atrakcją jest wędkowanie. Wody obu zbiorników (solińskiego i myczkowieckiego) są zarybione 23 gatunkami ryb. Amatorskie łowienie (oczywiście po wykupieniu karty wędkarskiej) jest dozwolone zarówno z brzegu, jak i z łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.