reklama

Jezioro Solińskie w pigułce. Historia, charakterystyka zbiornika, turystyka i rekreacja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jezioro Solińskie w pigułce. Historia, charakterystyka zbiornika, turystyka i rekreacja [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Jezioro Solińskie i okolice Jezioro Solińskie to zbiornik wodny, który uznawany jest przez wielu za najpiękniejszy w Polsce. Charakteryzuje go między innymi przepiękny krajobraz, ukształtowanie linii brzegowej czy rozmaite, letnie możliwości wodnych rozrywek. Jezioro potrafi zachwycić o każdej porze roku.

Jezioro Solińskie stanowi jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Podkarpacia. To przede wszystkim znane i popularne kąpielisko, miejsce rekreacji i sportów wodnych – ulubiony kierunek kajakarzy i żeglarzy oraz wycieczkowiczów korzystających z rejsów statkami spacerowymi.

Historia powstania Jeziora Solińskiego

Fot. Solina-wspomnienia/Facebook

Pierwszy projekt opierający się na zagospodarowaniu hydroenergetycznym Sanu poprzez budowę zapory wodnej opracował 1921 roku, profesor Karol Pomianowski z Politechniki Warszawskiej, jednak rozpoznanie geologiczno-hydrologiczne w dolinie Sanu przeprowadzono dopiero w latach 1936-1937, a dalsze prace przerwała II wojna światowa. Nowa koncepcja powstała w roku 1955 pod kierownictwem inżyniera Bolesława Kozłowskiego. Na miejsce wzniesienia zapory wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, w okolicach wsi Solina. Podczas napełniania zbiornika, zatopiono kilka wsi w tym: Solinę, Teleśnicę Sanną, Horodek, Sokole, Chrewt i dużą część Wołkowyi. W 1960 roku rozpoczęto budowę. Główne działania ziemne i roboty fundamentowe dobiegły końca cztery lata później. W lipcu 1964 roku przystąpiono do wznoszenia korpusu zapory. Prace betoniarskie zakończono pod koniec lutego 1968 roku. W międzyczasie trwała już budowa obiektu elektrowni i montaż urządzeń hydroenergetycznych. Wstępny rozruch pierwszej turbiny odbył się 9 marca 1968 roku, z kolei ponad cztery miesiące później, zaporę oddano do eksploatacji.

Warto zauważyć, że przy budowie, która trwała blisko 9 lat, pracowało ponad 2 tysiące osób. Zapora ma 81,8 metra wysokości i 664 metry długości, co powoduje, że jest ona najwyższym tego typu obiektem w Polsce.

Fot. Kamil Mielnikiewicz | Wyspa Zajęcza

W wyniku wybudowania zapory powstał sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 22 kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa jeziora liczy około 156 kilometrów, a jego głębokość sięga miejscami 60 metrów. Dzieli się na dwie charakterystyczne odnogi, pierwszą zasila rzeka Solinka, a drugą San. Posiada łącznie cztery wyspy. Oprócz okresowej, która pojawia się w momentach niższego poziomu stanu wody, jest tam też - największa - Wyspa Duża, zwana Wyspą Energetyka, gdzie istnieje możliwość przenocowania w domkach lub na polu namiotowym oraz dzięki przeprawie promowej od strony Polańczyka, wjedziemy na nią samochodem. Drugą co do wielkości jest Wyspa Skalista będąca niemal w całości porośnięta lasem. Zlokalizowana jest na wysokości Teleśnicy. Najabrdziej znaną wyspą jest tak zwana Wyspa Zajęcza, którą można z łatwością dostrzec z Soliny i Polańczyka.

Fauna Jeziora Solińskiego

W wodach Jeziora Solińskiego występuje duża rozmaitość gatunków ryb. Głównie spotykane są sandacze oraz okonie, ale również leszcze, płocie, szczupaki, sumy, karpie, pstrągi, trocie, ukleje i klenie. Liczne okazy można obserwować z perspektywy korony zapory. Czy można wędkować? W wyznaczonych miejscach tak. Szczególny na ten temat znajdują się pod tym linkiem.

Turystyka i rekreacja nad Jeziorem Solińskim

Jezioro Solińskie będące niewątpliwie wizytówką województwa podkarpackiego to miejsce, które wprost zachęca turystów do jego eksplorowania. Wypoczynkiem aktywnym bądź biernym, ale zawsze w pięknych okolicznościach. Fantastyczny, unikatowy krajobraz w połączeniu z ilością letnich atrakcji tworzą rzeczywistość, której nie sposób się oprzeć. Na brzegach jeziora wyznaczono cztery kąpieliska (Cypel i Patelnia w Polańczyku, obok Białej Floty w Solinie oraz w Zawozie), które w sezonie wakacyjnym zabezpieczane są przez ratowników Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Położony w malowniczej okolicy zbiornik to tak zwana strefa ciszy, gdzie obowiązuje zakaz używania łodzi napędzanych silnikami spalinowymi. Dzięki temu, osoby wypoczywające w sezonie letnim na wodzie i nad nią, mogą rozkoszować się przyrodą i widokami.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Zbiornik soliński jest popularny wśród żeglarzy i kajakarzy ze względu na walory krajobrazowe i mniej „skomercjalizowany” charakter niż np. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Ponadto w sezonie można skorzystać z rejsu statkiem spacerowym. Bez wątpienia największe ośrodki turystyczne usytuowane przy Jeziorze Solińskim to Polańczyk i Solina.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy