Najpiękniejsze bieszczadzkie krajobrazy rozciągają się z połonin i szczytów górskich. Jednak nie wszyscy mają możliwość zdobycia Tarnicy, Połoniny Wetlińskiej czy Połoniny Caryńskiej. Osoby starsze czy o ograniczonej mobilności mogą skorzystać z licznych punktów widokowych, które nie wymagają długiego podejścia. Niektóre z nich znajdują się tuż przy drogach, inne wymagają jedynie krótkiego spaceru.
Szybowisko w Bezmiechowej
Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w regionie jest szybowisko w Bezmiechowej Górnej. Miejsce to, będące Akademickim Ośrodkiem Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej, ma długą tradycję w polskim szybownictwie. Znajduje się na wzniesieniu, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na bieszczadzkie pasma. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć między innymi Jezioro Solińskie, szczyty Otrytu, Stożka i Jawora, a także wzniesienia Czulni i Gruszki nad Leskiem. W oddali widać również najwyższe szczyty Bieszczadów: Tarnicę, Halicz, Smerek, Łopiennik, Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską. Co istotne, do tego punktu można dojechać samochodem, a droga prowadzi od Leska przez Bezmiechową Dolną i Bezmiechową Górną.
Punkt widokowy w Lutowiskach
Kolejnym miejscem wartym uwagi jest punkt widokowy w Lutowiskach, położony przy Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Został on stworzony z myślą o turystach – znajduje się tu przestronny parking, ławki oraz tablice informacyjne z opisami widocznych szczytów. Z tego miejsca można podziwiać zarówno polskie, jak i ukraińskie Bieszczady Wysokie. Wśród najbardziej rozpoznawalnych szczytów widocznych z Lutowisk znajdują się Tarnica, Halicz, Krzemień, Bukowe Berdo oraz ukraiński Pikuj. To świetny punkt przystankowy dla osób podróżujących po regionie, a co ważne – parking jest ogólnodostępny i darmowy.
Przełęcz Wyżna i Przełęcz Wyżniańska
Jadąc Wielką Pętlą Bieszczadzką między Wetliną a Ustrzykami Górnymi, warto zatrzymać się na Przełęczy Wyżnej. To miejsce jest znane przede wszystkim jako początek szlaku na Połoninę Wetlińską i do popularnego Schronu Turystycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Chatka Puchatka II”. Sam parking na przełęczy oferuje jednak piękną panoramę na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, a w tle widać nawet Tarnicę. Podobne krajobrazy zobaczymy ze zlokalizowanego nieco niżej zajazdu przy drodze w kierunku Brzegów Górnych (Berehów).Nieco dalej znajduje się Przełęcz Wyżniańska, skąd również rozciągają się malownicze widoki. Warto jednak pamiętać, że są to parkingi przed wejściami na szlaki, więc za postój trzeba uiścić opłatę. Dla tych, którzy nie zamierzają wędrować, ale chcą nacieszyć się krajobrazami, to świetne miejsce na krótką przerwę w podróży.
Punkt widokowy w Górach Słonnych
Kolejny z punktów widokowych znajduje się przy najbardziej krętej drodze w Polsce, czyli trasie nr 28 z Sanoka do Przemyśla. Droga ta prowadzi przez Przełęcz Przysłup w Górach Słonnych, a w jej pobliżu znajduje się parking z tarasem widokowym. Z tego miejsca można podziwiać Bieszczady w pełnej krasie – widoczne są między innymi Magura Łomiańska, Żuków, Ostre, Tarnica, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Smerek i wiele innych szczytów. Dodatkowym atutem tego punktu jest tablica informacyjna z opisami szczytów, co ułatwia orientację w terenie.Tutaj po zaparkowaniu samochodu na parkingu, trzeba przejść 40 metrów do punktu widokowego.
Wieża widokowa „Szczerbanówka”
Na granicy gmin Komańcza i Cisna, przy drodze wojewódzkiej nr 897, znajduje się wieża widokowa „Szczerbanówka”. To drewniana konstrukcja o wysokości 9 metrów, oferująca jedne z piękniejszych panoram na bieszczadzkie szczyty. Wieża składa się z trzech platform widokowych, a na jednej z nich zamontowano lunetę oraz tablice informacyjne. Z najwyższego poziomu roztacza się widok na Smerek, Połoninę Wetlińską, Jasło, Małe Jasło oraz Hyrlatą. Co ważne, tuż obok wieży znajduje się parking oraz drewniana wiata, w której można odpocząć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.