Połonina Caryńska to, zaraz po Tarnicy i Połoninie Wetlińskiej, jedno z najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach. Z grzbietu Połoniny Caryńskiej rozpościera się cudowna panorama na większość bieszczadzkich szczytów. Widać stąd m.in. Rawki, Bukowe Berdo, Krzemień, Szeroki Wierch, Tarnicę, a w oddali wynurza się Halicz, Rozsypaniec i Pikuj. Ciekawostką jest to, przy inwersji, jak na dłoni widać również Tatry.
Przez grzbiet Połoniny Caryńskiej prowadzi jeden z najpopularniejszych szlaków górskich w Polsce, znany jako Główny Szlak Beskidzki, a Jej najwyższy punkt, Kruhly Wierch, ma wysokość 1297 metrów n.p.m.
Skąd wyjść na Połoninę Caryńską?
Najkrótszy i jednocześnie najłatwiejszy szlak na Połoninę Caryńską prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej. Długość szlaku wynosi 1,8 km w jedną stronę, a czas przejścia tego odcinka jest szacowany na niewiele ponad godzinę.Drugi, dosyć długi szlak o długości ok. 7,5 km prowadzi z Bereżek przez Przysłup Caryński. Jego dokładny opis ze zdjęciami znajduje się TUTAJ. Na Połoninę Caryńską można wejść również z Ustrzyk Górnych. Długość trasy w jedną stronę to 5,6 km, przewyższenia wynoszą 631 m, a czas wejścia szacowany jest na ok. 2,5 godz. Jest to dosyć wymagający szlak ze stromymi podejściami. Łatwiej z Połoniny Caryńskiej zejść do Ustrzyk Górnych. W sezonie kursują busy, którymi można sobie zapewnić podwózkę w miejsce parkowania lub noclegu. Za najtrudniejszy szlak uważany jest szlak z Brzegów Górnych. Czas wejścia to ok. 1,45 godz, długość 3,4 km, a suma podejść to 531m.
Skąd nazwa Połonina Caryńska?
Nazwa "połonina" pochodzi od wschodniosłowiańskiego słowa „płone”. Miejsce płone, puste, oznaczają nieużytek, który nie nadaje się do roli. Nazwa ta używana była w odniesieniu do Karpat Wschodnich i była typowa dla Bieszczadów.Natomiast nazwa Caryńska pochodzi od nieistniejącej już, wysiedlonej po II wojnie światowej, wsi Caryńskie, której tereny obejmowały północne stoki Poloniny caryńskiej.
Pamiętaj, że przed wybraniem się na Połoninę Caryńską, zawsze warto sprawdzić warunki pogodowe i stan szlaków, a także przestrzegać zasad ochrony przyrody obowiązujących w Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Komentarze (0)