Przełęcz Wyżniańska w okresie letnim i jesiennym bywa bardzo często odwiedzana przez turystów, a wynika to przede wszystkim z tego, że wiedzie stąd trasa na Połoninę Caryńską oraz na Małą i Wielką Rawkę.
Z Przełęczy Wyżniańskiej na Połoninę Caryńską
Na Przełęczy Wyżniańskiej ma swój początek najkrótszy szlak prowadzący na Połoninę Caryńską. Pierwszy drogowskaz informuje nas, że wędrówka na grzbiet połoniny zajmie jedną godzinę (przybliżony czas przejścia w okresie letnim). Pierwszy etap wiedzie odkrytym terenem, gdzie za sprawą dość stromych zboczy szybko osiągamy wysokość. Po dotarciu do granicy lasu, warto się zatrzymać i odwrócić się, by – przy dobrej widoczności – ujrzeć panoramę między innymi na Małą i Wielką Rawkę.Po krótkiej przerwie czeka na nas jeden z najtrudniejszych etapów tej ścieżki, czyli strome podejście po schodach. Po tym przekraczamy górną granicę lasu. Ostatni fragment zielonego szlaku wiedzie zboczem połoniny, a wysiłek wynagradzają dostępne już z tego poziomu piękne widoki. Po wyjściu na grań Połoniny Caryńskiej, gdzie szlak zielony łączy się ze szlakiem czerwonym, warto kontynuować spacer w kierunku szczytu, czyli Kruhly Wierch, który osiąga się po kolejnych kilkunastu minutach. Z tego miejsca widoki – przy dobrej przejrzystości powietrza – są najpiękniejsze.
Z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę
Najchętniej wybierają trasą na Małą i Wielką Rawkę jest ta prowadząca z Przełęczy Wyżniańskiej. Pierwsza część trasy – od parkingu do Schroniska pod Małą Rawką – przebiega bardzo przyjemnie. Intuicyjnie warto odwracać się za siebie i podziwiać gniazdo Tarnicy, Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską. Po około 25 minutach dochodzimy do słynnej Bacówki pod Małą Rawką. Tam skręcamy w prawo i wchodzimy na ścieżkę, która po około 300 metrach wkracza w bukowy las. Rozpoczyna się podejście - początkowo jest dość łagodne, a potem coraz bardziej strome. Pierwsze prowadzi wzdłuż potoku Dwernik, a potem przechodzi w ułożone z drewnianych belek stopnie, pomagające pokonać najbardziej wymagające fragmenty wzniesienia.Po lekko ponad godzinie docieramy na Małą Rawkę (1272 m n.p.m.). Aby kontynuować trasę na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.) należy skierować się na szlak żółty. Jest to płaski odcinek z jednym, niewielkim podejściem. Dojście tam nie powinno zająć więcej niż 20-30 minut. Na szczycie znajduje się betonowy słup. Panorama, która rozpościera się z tamtego punktu na gniazdo Tarnicy, połoniny, pasmo graniczne, ukraińskie Bieszczady Wschodnie oraz Słowację, jest niesamowita.
POLECAMY! Bus-Majster Marek Jurek – przewóz osób w Bieszczadach i na terenie całego kraju. Kontakt telefoniczny: 606 336 019 i 735 972 157.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.