reklama
reklama

Leskie źródełka znane były już przed wojną. To miejsce miało uzdrowiskowy charakter

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Leskie źródełka znane były już przed wojną. To miejsce miało uzdrowiskowy charakter - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Źródełka mineralne w Lesku | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneŹródełka mineralne w Lesku znane były już przed I wojną światową. Istniał tu punkt zdrojowy, a także niewielki zakład przyrodoleczniczy. Wówczas uznawano to miejsce za jedną z największych atrakcji w mieście, które chętnie było odwiedzane przez rzeszę letników. Aktualnie po generalnym remoncie, nadal zaglądają tu chętnie lokalni mieszkańcy, ale i turyści zmierzający w Bieszczady.
reklama

Źródełka mineralne w Lesku były znane i wykorzystywane już przed I wojną światową. Wówczas utworzono niewielki punkt zdrojowy, do którego doprowadzono wodę z czternastu źródeł. Rozwój tego miejsca nabrał tempa w latach 30. XX wieku, gdy burmistrz Mieczysław Małek podjął działania mające na celu jego zagospodarowanie. Przeprowadzone wówczas badania chemiczne, kierowane przez doktora Henryka Ruebenbauera ze Lwowa, potwierdziły lecznicze właściwości leskich wód siarczkowych. Uznano je za korzystne szczególnie w leczeniu chorób reumatycznych i dermatologicznych. W 1936 roku źródła ujęto w sześć ocembrowanych studzienek o głębokości 1–2 metrów. Każda z nich otrzymała nazwę upamiętniającą ważne dla miasta postaci historyczne, między innymi burmistrzów, powstańców styczniowych i działaczy lokalnych.

reklama

  • Józef – Józef Bielak, burmistrz w latach 1876-1893 i ponownie 1893-1909,
  • Mieczysław – Mieczysław Małek,
  • Jadwiga – żona Romana Gąsiorowskiego, starosty powiatu leskiego w latach 1932-1939,
  • Antoni – św. Antoni Pustelnik, patron miasta czczony w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego,
  • Marian – Marian Moszczeński, aptekarz i radny miejski,
  • Julian – Julian Jankiewicz, weteran powstania styczniowego i burmistrz w latach 1893-1894.
 

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W tamtym okresie wzniesiono także budynek administracyjny, niewielką pijalnię wód, kabiny do natrysków oraz pawilon muzyczny. Ważnym elementem było postawienie figury Matki Bożej Uzdrowienia Chorych oraz pamiątkowego głazu dedykowanego Józefowi Piłsudskiemu w pierwszą rocznicę jego śmierci.

reklama

Plany, które przekreśliła wojna

Lesko mogło stać się uzdrowiskiem na większą skalę – rozważano budowę łaźni i poprowadzenie wód rurami do miasta. Jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany, a infrastruktura źródełek uległa zniszczeniu. W kolejnych latach podejmowano próby ich odtworzenia, jednak bez większego powodzenia. W 1954 roku balneolodzy ze Szczawna-Zdroju przeprowadzili nowe badania, a teren źródełek częściowo zabezpieczono. Wybudowano altanę, jednak kolejne lata zaniedbań sprawiły, że miejsce znów popadło w ruinę. Przełom nastąpił w latach 70., gdy dzięki staraniom lekarza Wojciecha Strzyżewskiego w sprawę zaangażowali się naukowcy z Poznania i Warszawy. Powołano Społeczny Komitet Zagospodarowania Źródeł Mineralnych w Lesku, który podjął działania na rzecz rewitalizacji tego miejsca. Mimo wielu starań, ówczesne władze nie zdecydowały się na kontynuację projektu, a źródełka ponownie zostały zapomniane.

reklama

Historia źródełek mineralnych w Lesku została opracowana na podstawie informacji historyka Michała Michniewicza.

Nowa era dla leskich źródełek

Dopiero w ostatnich latach podjęto konkretne działania w celu przywrócenia dawnej świetności temu miejscu. Władze miasta zdecydowały o przeprowadzeniu generalnej rewitalizacji, dzięki której źródełka znów stały się atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Leska.

To miejsce z historią i wielkim potencjałem, ponieważ źródła powstały jeszcze przed wojną i gdyby nie wojna prawdopodobnie, miejsce to nazywałoby się Lesko Zdrój. Mam świadomość, że historia musi łączyć się ze współczesnością i potrzebami dzisiejszych mieszkańców

– podkreślał burmistrz Adam Snarski.

W ramach modernizacji zamontowano wiatę rekreacyjną, ławki parkowe oraz krąg ogniskowy. Dodatkowo postawiono tablicę informacyjną opisującą historię tego miejsca. Uwagę zwraca także pamiątkowy kamień z 1935 roku, poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Ważnym elementem rewitalizacji była również budowa tężni solankowej, która tworzy mikroklimat wspomagający leczenie chorób układu oddechowego, zapalenia zatok, nadciśnienia oraz alergii. Obecnie, ze względu na niskie temperatury, tężnia pozostaje zamknięta, jednak jej ponowne otwarcie planowane jest na wiosnę.

reklama

Źródełka mineralne w Lesku. Jak tam dotrzeć?

Źródełka znajdują się na ulicy Źródlanej w Lesku. Można tam dotrzeć na kilka sposobów. Jadąc od strony centrum miasta, wjeżdżamy na ulicę 1000-lecia następnie kilka metrów przed Synagogą skręcamy na ulicę Moniuszki i zjeżdżamy. Dalej po przejechaniu/przejściu 200 metrów skręcamy w prawo i jeszcze przez kolejnych 200 metrów ulicą Słowackiego kierujemy się prosto. Dalej docieramy do ulicy Źródlanej. Od tego momentu czeka nas jeszcze przejazd/przejście między zabudowaniami, by dotrzeć do zalesionego terenu. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo