Reklama

Reklama

Na Bukowe Berdo żółtym szlakiem z Mucznego. To jeden z piękniejszych masywów w Bieszczadach. Zobaczcie zdjęcia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć

Reklama

Bukowe Berdo to jeden z najpiękniejszych masywów w Bieszczadach, który jest podłużnym pasmem z trzema najwyższymi szczytami 1201, 1238 oraz 1311 m n.p.m. Prowadzi do niego niebieski szlak z Pszczelin oraz żółty z Mucznego.

Bukowe Berdo to masyw górski w polskich Bieszczadach w postaci podłużnego pasma o trzech kulminacjach: Szołtynia 1201 m.n.p.m., Połonina Dźwiniacka 1238 m n.p.m. oraz Bukowe Berdo 1311 m n.p.m. Charakteryzuje się liczną obecnością piaskowcowych skałek, a szczytowe partie zajmuje połonina. Południowo-zachodni stok opada bezpośrednio do doliny Terebowca, natomiast północne i północno-wschodnie zbocza przechodzą w rozczłonkowane grzbiety między innymi Obnogi (1081 m n.p.m.), Grandysowej Czuby (1026 m n.p.m.) i Mucznego (861 m n.p.m.).

Bukowe Berdo poprzez płytką przełęcz łączy się z masywem Krzemienia. Z góry, szczególnie z najwyższego wierzchołka, rozciąga się rozległy widok na północ i wschód, głównie na tereny ukraińskie. Grzbietem wiedzie niebieski szlak turystyczny na odcinku Otryt – Wołosate, z którym na północny zachód od kulminacji 1201 m n.p.m. łączy się żółty szlak z Mucznego.

Na Bukowe Berdo żółtym szlakiem z Mucznego

Naszą wędrówkę rozpoczynamy przy Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Początkowo wiedzie asfaltowa trasa, po czym dochodzimy do punktu sprzedaży biletów i dalej wchodzimy na szlak. Ścieżka wznosi się do góry, a przy górnej granicy lasu czeka nas bardziej wymagające podejście na grzbiet połoniny. Po wyjściu z lasu i ostrym przejściu przez Połoninę Dźwiniacką docieramy do miejsca, gdzie szlak żółty spotyka się ze szlakiem niebieskim biegnącym z Pszczelin-Widełek. Następnie podążając trasą przez około godzinę docieramy do najwyższego wzniesienia Bukowego Berda.

Ogromnym atutem trasy są przede wszystkim wspaniałe panoramy na Krzemień, Halicz, Tarnicę, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Szeroki Wierch, Rawki czy szczyty po stronie ukraińskiej.

Ale żeby zobaczyć i docenić ten najpiękniejszy masyw trzeba najpierw włożyć trochę wysiłku. Na Bukowe Berdo najłatwiej i najkrócej jest dostać się na nią właśnie od strony Mucznego – średnio trasa zajmuje 1 godzinę 15 minut.

Zdjęcie główne: Robert Mach

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE