reklama

Schron turystyczny na Połoninie Wetlińskiej. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Schron turystyczny na Połoninie Wetlińskiej. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneSchron turystyczny na Połoninie Wetlińskiej noszący nazwę Chatka Puchatka II to obiekt, który od otwarcia we wrześniu 2022 roku – po generalnej przebudowie – cieszy się ogromnym zainteresowaniem, powodując, że prowadzący do niego najkrótszy szlak z Przełęczy Wyżnej jest jednym z najchętniej przemierzanych przez turystów. Nie jest to jednak jedyna trasa. Którędy można jeszcze dojść na Połoninę Wetlińską, jak funkcjonuje "nowa" Chatka? Kiedy jest otwarta, czy można tam zjeść i przenocować? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.
reklama

Połonina Wetlińska, obok Połoniny Caryńskiej, Bukowego Berda i Tarnicy to bez wątpienia jedno z najchętniej odwiedzanych punktów na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na popularność tego miejsca wpływają nie tylko niesamowite widoki, szlak, który bez większych problemów powinny pokonać osoby ze słabą kondycją, ale przede wszystkim przebudowany schron noszący aktualnie nazwę Chatka Puchatka II. Turyści przyjeżdżają tam z różnych stron Polski, by przekonać się osobiście, jak wygląda po gruntownej przebudowie i czy zachowało dawny klimat.

reklama

Przebudowa Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej

Chatka na Połoninie Wetlińskiej była najwyżej położonym obiektem w Bieszczadach Zachodnich, a jednocześnie na całym Podkarpaciu. Posiadała ona ponad 20 miejsc noclegowych w dwóch salach zbiorowych. Pierwsze schronisko służyło jako punkt obserwacyjny dla wojska, a potem budynek przejął Ludwik Lutek Pińczuk, który własnymi rękami przekształcił go w mały domek, do którego zaczął przyjmować gości. Na przestrzeni lat liczba odwiedzin była coraz większa, aż osiągała ona średnio 150 tysięcy odwiedzin rocznie. To zainteresowanie udowadniało, jak ważnym elementem jest to miejsce. Zaczęto jednak zwracać uwagę na problemy związane z ograniczoną ilością wody, znaczną ilością ścieków, dużymi kosztami ogrzewania i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

reklama

Fot. W. Pietrasz - Bieszczadzki Park Narodowy

Przez wiele lat status własności Chatki Puchatka pozostawał nieuregulowany. Spór pomiędzy spółką Bieszczadzkie Schroniska i Hotele Górskie PTTK a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym zakończył się prawomocnym wyrokiem sądu na korzyść Parku, który w lipcu 2015 roku odzyskał schronisko. W trakcie użytkowania, chatka była rozbudowywana i nadbudowywana metodą gospodarczą, jednak nie spełniała wymaganych standardów sanitarnych ani przeciwpożarowych. Zły stan techniczny uniemożliwiał remont, dlatego w 2017 roku podjęto decyzję o całkowitej przebudowie obiektu. Nowa konstrukcja miała spełniać współczesne wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, jednocześnie ograniczając koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu i minimalizując wpływ na otaczające środowisko naturalne.

reklama

W wyniku przetargu wyłoniono wykonawcę i w maju 2020 roku przystąpiono do przebudowy obiektu. Działania prowadzone na wysokości ponad 1200 m n.p.m, ze względu na warunki atmosferyczne, często komplikowały przebieg prac. Wiązało się to również z wydłużeniem czasu zakończenia. Ostatecznie, po dwóch latach – 24 września 2022 roku Bieszczadzki Park Narodowy oddał do użytku dla ruchu turystycznego nowy, zbudowany z bali w miejscu „starej” Chatki Puchatka budynek.

Schron turystyczny od momentu ponownego otwarcia cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W pierwszych tygodniach na szlaku prowadzącym na Połoninę Wetlińską odnotowano rekordowe liczby turystów, którzy chcieli osobiście zobaczyć, jak obiekt wygląda po gruntownej przebudowie. Szczególnie w weekendy robiło się bardzo tłoczno, dlatego pracownicy Parku przypominali, że jednocześnie we wnętrzu Chatki może przebywać maksymalnie 50 osób. Od tamtego czasu zainteresowanie nie zmalało.

Czy można nocować w Chatce Puchatka II?

Początkowym założeniem było dopuszczenie do spędzenia nocy w schronie turystycznym osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim i nie zdążyły zejść ze szlaku przed nocą, a także dla tych, którzy nie mieli możliwości dojścia w doliny z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na górnej kondygnacji obiektu zapewniono tak zwaną „podłogę”. W sali zbiorowej przygotowano 20 miejsc na materacach oraz 20 miejsc na podłodze z własną karimatą i śpiworem. By spędzić tam noc trzeba było zapłacić, a wcześniejsza rezerwacja nie była możliwa. Nocujący nie mieli możliwości skorzystania z pryszniców, za to udostępniono im toalety z umywalkami. Jak informował nas wówczas dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, z noclegu na Połoninie Wetlińskiej skorzystało kilkadziesiąt osób, co nie było zbyt wielką liczbą.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Po niespełna dwóch miesiącach poinformowano, że nocy pobyt tam nie jest możliwy, a za oficjalną przyczynę takiej decyzji podano kwestie prawne. Bieszczadzki Park Narodowy, oprócz własnych środków finansowych, otrzymał również dotację do remontu Chatki. Pojawiło się więc pytanie „czy opłaty z usługi noclegowe pobierane są zgodnie z prawem”. Dyrektor dr Ryszrad Prędki mówił nam, że tak, jednakże informacje tą przekazano do Regionalnego Programu Operacyjnego. Podjęto decyzję, że do czasu rozwiązania tej kwestii w Chatce Puchatka II nie będzie można nocować.

Czy można coś zjeść w Chatce Puchatka II?

Schron turystyczny na Połoninie Wetlińskiej otwarty jest codziennie, poza poniedziałkiem, który traktuje się jako dzień gospodarczy. Obiekt nie prowadzi gastronomii ani nie sprzedaje napoi alkoholowych. Ponadto można tam odpocząć, zjeść własny posiłek, zamówić ciepłe napoje, podładować telefon i schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Toalety otwarte są w miarę dostępności wody, która pochodzi z opadów lub jest dowożona.

Którym szlakiem dojść do Chatki Puchatka II?

Na Połoninę Wetlińską możemy dotrzeć z Wetliny, Brzegów Górnych, Przełęczy Wyżnej oraz campingu Górna Wetlinka. Jak pokazują statystyki najchętniej wybierają trasą jest ta prowadząca z Przełęczy Wyżnej. Jej dystans to około 2 kilometry w jedną stronę, co zajmuje średnio godzinę wędrówki. Inna popularna trasa do Chatki zaczyna się w miejscowości Brzegi Górne. To szlak zbliżonej długości do tego z Przełęczy Wyżnej. Liczy około 2,5 kilometra i można go pokonać w półtorej godziny jedną stronę. Dłuższa trasa wiedzie z Wetliny, a jej dystans to ponad 9 kilometrów. Wędrówkę rozpoczynamy żółtym szlakiem przy ławeczce Majstra Biedy. Po około 4 kilometrach docieramy do Przełęczy Orłowicza, następnie skręcamy w kierunku Osadzkiego Wierchu i wśród pięknych widoków kontynuujemy trasę.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama