reklama

Na Przełęczy Goprowskiej odbudowano deszczochron. Ważny punkt na mapie Bieszczadów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Drewnokreatywni Wójcik

Na Przełęczy Goprowskiej odbudowano deszczochron. Ważny punkt na mapie Bieszczadów - Zdjęcie główne

Przełęcz Goprowska | foto Facebook/Drewnokreatywni Wójcik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościInfrastruktura na jednym z najpopularniejszych punktów w Bieszczadach została odnowiona. Nowa konstrukcja ma służyć turystom przez lata, harmonijnie wpisując się w górski krajobraz.
reklama

Położona na wysokości 1160 m n.p.m. Przełęcz Goprowska to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bieszczadach Zachodnich. Znana dawniej jako Rowiń Jackowa lub Przełęcz Tarnicka, znajduje się w strategicznym punkcie pomiędzy Tarniczką a Krzemieniem, w centralnej części gniazda Tarnicy i Halicza. Ukształtowanie terenu – szerokie wypłaszczenie otoczone stromymi stokami – czyni to miejsce wyjątkowym zarówno pod względem krajobrazowym, jak i turystycznym.

Przełęcz stanowi ważny węzeł dla pieszej turystyki górskiej. Przebiegają przez nią dwa kluczowe szlaki: czerwony Główny Szlak Beskidzki, prowadzący przez najważniejsze partie Bieszczadów oraz niebieski szlak łączący Wołosate, Przełęcz pod Tarnicą i Bukowe Berdo. Ich połączenie czyni Przełęcz Goprowską swoistym centrum wędrówek po najwyższych partiach tych gór.

reklama

Nowa inwestycja dla turystów

W ostatnich latach stan techniczny dotychczasowego deszczochronu na Przełęczy Goprowskiej znacznie się pogorszył. Trudne warunki atmosferyczne panujące na tej wysokości przyczyniły się do degradacji konstrukcji, która została wyłączona z użytku w drugiej połowie 2022 roku. Ze względu na kluczowe znaczenie schronienia dla wędrowców, władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zdecydowały o odbudowie obiektu.

Prace powierzono firmie Drewnokreatywni Wójcik z Wetliny, która specjalizuje się w tworzeniu konstrukcji drewnianych w harmonii z otaczającą naturą. Jak podkreślają wykonawcy, priorytetem było nie tylko zapewnienie trwałości deszczochronu, ale również zachowanie estetyki wpisującej się w bieszczadzki krajobraz. Użycie trwałych i ekologicznych materiałów gwarantuje, że obiekt będzie służył przez wiele lat, oferując schronienie przed deszczem i wiatrem każdemu, kto przemierza bieszczadzkie trasy.

reklama

Ważny udział w tej inwestycji miała również ekipa Helipoland, która zajęła się lotniczym transportem materiałów na Przełęcz Goprowską.

Fot. Facebook/Drewnokreatywni Wójcik

Nazwa, która niesie historię

Przełęcz Goprowska swoją nazwę zawdzięcza działającemu tu niegdyś sezonowemu posterunkowi ratowniczemu GOPR. W okresie letnim, głównie w lipcu i sierpniu, ratownicy rozstawiali namiot w pobliżu źródła Wołosatki, aby w razie potrzeby szybko reagować na wypadki na szlakach. Posterunek ten funkcjonował do 2010 roku, kiedy to został zlikwidowany ze względu na rosnącą mobilność służb ratunkowych, zmniejszoną liczbę wypadków oraz brak funduszy na jego utrzymanie. Mimo że posterunek przestał istnieć, nazwa „Przełęcz Goprowska” pozostała w powszechnym użyciu, stając się symbolicznym nawiązaniem do dawnej obecności ratowników w tym miejscu.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama