reklama

GOPR w Bieszczadach podsumował działania. Tyle osób odnaleziono, nie zabrakło tragedii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/GOPR Bieszczady

GOPR w Bieszczadach podsumował działania. Tyle osób odnaleziono, nie zabrakło tragedii - Zdjęcie główne

GOPR w Bieszczadach podsumował działania | foto Facebook/GOPR Bieszczady

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościRatownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR podjęli w 2024 roku 32 akcje poszukiwawcze, w których pomogli łącznie 50 osobom. Choć większość interwencji zakończyła się sukcesem, każda z nich wymagała ogromnego zaangażowania i profesjonalizmu.
reklama

Bieszczadzka Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ma za sobą kolejny pracowity czas. Od stycznia bieżącego roku, ratownicy przeprowadzili 32 akacje poszukiwawcze, w których pomogli 50 osobom. Statystyki z 2024 roku pokazują zarówno efektywność, jak i skalę wyzwań, z jakimi mierzą się ratownicy. Ich zaangażowanie oraz profesjonalizm pozwalają turystom i mieszkańcom Bieszczad czuć się pewniej, nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach.

Spośród 32 przeprowadzonych akcji, 27 zakończyło się odnalezieniem osoby żywej, a dwie kolejne – odnalezieniem ciała poszukiwanego. W trzech przypadkach poszukiwania musiały zostać zawieszone bez odnalezienia zaginionej osoby. Statystyki te pokazują, jak złożona i nieprzewidywalna jest praca ratowników GOPR.

reklama

Przyczyny zaginięć

Najczęstsze powody zgłoszeń poszukiwań to:

  • Zabłądzenie – 13 przypadków,
  • Zaginięcie zgłoszone przez osoby trzecie – 8 przypadków,
  • Próby samobójcze – 4 przypadki.
 

Nie brakowało także sytuacji, które dotyczyły zaginięcia grzybiarzy (3 akcje), zbieracza poroży (1 akcja) czy osób, które celowo unikały odnalezienia.

reklama

Ogromne zaangażowanie ratowników

Każda z akcji wymagała zaangażowania licznych ratowników oraz poświęcenia znacznej ilości czasu. Łącznie w działaniach wzięło udział 330 ratowników, którzy spędzili na poszukiwaniach ponad 109 godzin. W 2024 roku goprowcy coraz częściej korzystali z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Psy ratownicze były używane w sześciu akcjach, a drony w dziewięciu – oba te narzędzia pomogły w odnalezieniu zaginionych w jednym przypadku każda. Mimo postępu technologicznego, podstawą skutecznych działań pozostaje ludzki profesjonalizm i determinacja.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama