Wetlina to prężnie rozwijająca się turystyczna miejscowość w gminie Cisna, położona nad potokiem Wetlina, na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Wioska ta na przestrzeni ostatnich lat stała się jedną z głównych destynacji osób przyjeżdżających w Bieszczady, a wszystko to za sprawą bogatej bazy noclegowej, gastronomicznej i sieci atrakcyjnych szlaków górskich. Na terenie Wetliny znajduje się wiele domków czy apartamentów. Można tam również bardzo dobrze zjeść, dzięki zróżnicowanej ofercie kulinarnej.
Wetlina stanowi doskonałą bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki i ścieżki. Do najpopularniejszych z nich należy między innymi żółty szlak na Przełęcz Orłowicza, Suche Rzeki i dalej do Zatwarnicy, zielony na Dział, Małą Rawkę, bacówkę PTTK „Pod Małą Rawką”, Przełęcz Wyżniańską i Połoninę Caryńską czy szlaki: zielony, żółty, niebieski prowadzące z Wetliny przez Dział, Małą Rawkę, Wielką Rawkę do Ustrzyk Górnych.
Wetlina najpopularniejszą bazą noclegową w Bieszczadach
Wędrówki po Bieszczadach są dla wielu jedną z ulubionych form wypoczynku. Lasy i połoniny o każdej porze roku mają swój niepowtarzalny klimat, przez co cała okolica jest iście magiczną krainą. Turyści odwiedzający te tereny mają swoje ulubione miejscowości do których zmierzają. Portal wBieszczady.pl przeprowadził niedawno badanie, z którego wynika, że to właśnie Wetlina stanowi główną miejscowość wyjazdów turystycznych. Wskazało na to 27% respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio: Ustrzyki Górne (14.88%), Cisna (11.52%) oraz Polańczyk (9.88%).PRZECZYTAJ TAKŻE: Pamiątkowa ławeczka Majstra Biedy w Wetlinie. Obiekt przypomina o bieszczadnikach sprzed lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
Garść historii o Wetlinie
Nazwa Wetlina pochodzi od rodzaju wierzby „wetlyny”. Z zapisu sporządzonego w 1589 roku dowiadujemy się, że wieś składała się już z dwóch części: Wetliny Wielkiej (późniejsze Stare Sioło i Zabrodzie) oraz Wetliny Małej, tożsamej z Osadą. Była to miejscowość o dużym znaczeniu handlowym, bowiem to właśnie tędy przebiegał trakt wiodący do granicy z Węgrami. W dalszych latach właścicielami Wetliny byli Boguscy, Lipscy, a w osiemnastym wieku majątek znalazł się w rękach godziny Konarskich i taki stan utrzymywał się do wybuchu pierwszej wojny światowej.W okresie międzywojennym, Wetlina zamieszkana była przez górali ruskich zwanych Bojkami i liczyła 152 gospodarstwa, a zabudowa rozciągała się na obszarze o długości ośmiu kilometrów. W 1947 roku wieś opustoszała. Po licznie zaciętych walkach, mieszkańców wysiedlono i spalono wszystkie budynki. Przez kilka lat istniała tu tylko placówka WOP.
Fot. Desperado/fotopolska.eu
Wetlina na nowo zaczęła tętnić życiem, gdy aktywowano Nadleśnictwo Wetlina. Zbudowano wówczas biurowiec, sekretarzówkę, trzy leśniczówki i jedenaście dwurodzinnych domów dla pracowników leśnych. Wzniesiono też dwa hotele robotnicze. W jednym z owych dwurodzinnych domów w 1958 roku urządzono szkołę podstawową, z jedną salą lekcyjną oraz sklep wielobranżowy. Pod koniec lat 50. XX wieku zbudowano torowisko kolejki wąskotorowej oraz budynek stacyjny w Wetlinie-Zabrodziu. Oficjalne uruchomienie kolejki nastąpiło kilka lat później. W roku 1961 do Wetliny dotarła nowa szosa, a wraz z nią pojawili się turyści zmotoryzowani. Zapoczątkowany został w ten sposób masowy ruch turystyczny w sezonie letnim, w tej części Bieszczadów - (źródło: cisna.pl).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.