reklama

Bar Pulpit, schronisko, baza harcerska, czyli Ustrzyki Górne i okolice na starych fotografiach [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bar Pulpit, schronisko, baza harcerska, czyli Ustrzyki Górne i okolice na starych fotografiach [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Bieszczadzkie dzieje Ustrzyki Górne na starych zdjęciach to fascynująca podróż w przeszłość. Prezentujemy kilka unikatowych ujęć przedstawiających schronisko PTTK, bieszczadzkie szczyty czy starą chatę z wysokim czterospadowym słomianym dachem.

Ustrzyki Górne. Pierwsze lata istnienia i okres wojen

Ustrzyki Górne położone są u zbiegu potoków Wołosatki, Rzeczycy i Terebowca. Specyficzny mikroklimat sprawia, że zima jest tu sroga, a lata są słoneczne. Wieś znajduje się na terenie gminy Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim. Pierwsze wzmianki o Ustrzykach Górnych pochodzą z 1529 roku, natomiast jako istniejąca wieś datowane są one na rok 1580. Miejscowość była lokowana na prawie wołoskim, a powstała na południowych gruntach Stuposian. Z historycznych zapisków można się dowiedzieć, że był tu  nawet młyn wodny.

W 1914 roku Ustrzyki Górne należały między innymi do Augusta Nowaka, który posiadał tartak. Była to bardziej osada leśna niż wieś, stąd na potrzeby pozyskiwania drewna wybudowano kolejkę wąskotorową do Sokolików. W czasie I wojny światowej, na tym terenie toczyły się najcięższe walki o przełęcz Beskid i Użocką. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Ustrzyki Górne”. Wieś została zajęta 27 września 1944 roku przez wojska radzieckie.

Ustrzyki Górne zniszczono całkowicie w latach 1945–1947 na skutek działań NKWD, wojska radzieckiego i sotni Bira. Miejscowa ludność polska po 10 miesiącach od wkroczenia Armii Radzieckiej w czerwcu 1945 roku została wysiedlona i wywieziona do Polski lub do łagrów. Pozostałą ludność ukraińską wysiedlono w 1951 roku do ZSRR, a oporni trafili na Syberię.

W latach 80., Ustrzyki zaczęły rozwijać się jako osada leśna. Na miejscu cmentarza greckokatolickiego wybudowano kościół parafialny pw. św. Anny oraz powstały budynki siedziby Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Archiwalne fotografie

Na archiwalnych fotografiach możemy zobaczyć między innymi Schronisko Kremenaros, znane również jako „Pulpit”, Szeroki Wierch, Tarnicę, Połoninę Caryńską czy Wołosate.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy