Na początku maja 2024 roku ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR otrzymali zgłoszenie o nagłym zatrzymaniu krążenia u turysty na żółtym szlaku prowadzącym z Wetliny na Przełęcz Orłowicza. Każda minuta w takich sytuacjach jest na wagę złota, dlatego czterech ratowników z Rejonowej Stacji Ratownictwa w Cisnej natychmiast wyruszyło na miejsce, korzystając z pojazdu uprzywilejowanego. Niestety, w drodze na miejsce doszło do wypadku z udziałem ich Landrovera. Choć ratownicy z Wetliny zdołali dotrzeć do poszkodowanego, a na pomoc wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, życia mężczyzny nie udało się uratować.
Ten wypadek uwydatnił kluczowe znaczenie sprawnych i niezawodnych pojazdów w działaniach ratowniczych. Niestety, Landrover uległ poważnym uszkodzeniom i wymaga kosztownego remontu, aby ponownie mógł spełniać swoją niezwykle ważną funkcję – zapewniać szybki i bezpieczny transport ratowników w trudno dostępne rejony górskie.
Kosztowna naprawa – ratownicy GOPR apelują o pomoc
Ratownicy GOPR z Bieszczadów, którzy każdego dnia niosą pomoc w trudnych i wymagających warunkach, stanęli przed poważnym wyzwaniem finansowym. Kompleksowy remont ich Landrovera został wyceniony na 150 tysięcy złotych. Do tej pory, dzięki ogromnemu wsparciu ponad 1500 darczyńców, udało się zgromadzić 105 387 złote, co stanowi 70% potrzebnej kwoty (stan na 27 listopada 2024 roku, godz. 12:10). Mimo to, aby przywrócić pełną sprawność pojazdu i umożliwić kontynuowanie działań ratunkowych, konieczne jest dalsze wsparcie finansowe.Naprawa samochodu wymaga interwencji wyspecjalizowanej firmy, a jej zakres obejmuje nie tylko standardowy przegląd, ale także wymianę najważniejszych podzespołów. Z uwagi na specyfikę uszkodzeń, istnieje ryzyko pojawienia się dodatkowych kosztów w trakcie prac. Pomimo tych wyzwań ratownicy są zdeterminowani, aby doprowadzić pojazd do stanu, który zapewni pełne bezpieczeństwo podczas działań w terenie. Zakup nowego pojazdu, choć byłby alternatywą, wiązałby się z wydatkami kilkakrotnie wyższymi, co jest poza zasięgiem finansowym Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Bezpieczeństwo i czas reakcji
Bezpieczeństwo ratowników oraz osób, którym udzielają pomocy, jest najwyższym priorytetem Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Kluczowym elementem skutecznych działań ratunkowych w wymagających górskich warunkach jest pełna sprawność techniczna pojazdów. Landrover, który uległ wypadkowi, odgrywał nieocenioną rolę w akcjach ratunkowych, umożliwiając szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia z niezbędnym sprzętem.
Nasze działania to nie tylko odpowiedź na wezwania ratunkowe, ale także codzienna troska o bezpieczeństwo turystów i mieszkańców Bieszczadów. Dlatego sprawność naszego sprzętu ma dla nas kluczowe znaczenie. Każda osoba wspierająca naszą zbiórkę przyczynia się bezpośrednio do poprawy bezpieczeństwa w górach
– podkreślają ratownicy GOPR.
Pomagają zawsze i każdemu
Nasza praca to znacznie więcej niż tylko akcje ratunkowe. Niesiemy pomoc bez względu na ubezpieczenie, stan majątkowy, poglądy czy nawet lekkomyślność. Nie oceniamy, tylko pomagamy. Dzięki Waszemu wsparciu możemy realizować tę misję każdego dnia
– podkreślają ratownicy GOPR.
Zbiórka na remont uszkodzonego Landrovera GOPR wciąż jest prowadzona na portalu zrzutka.pl. Każda wpłata, niezależnie od wysokości, ma ogromne znaczenie. Docelowa kwota wynosi 150 tysięcy złotych, a do pełnego sukcesu brakuje jeszcze niespełna 45 tysięcy.
Ten pojazd jest niezbędny w naszej pracy. Chcemy go doprowadzić do stanu używalności. Oczywiście wyposażamy nasze punkty ratunkowe w innego typu samochody, ale zbliża się zima, a my potrzebujemy auta z napędem 4x4, żeby móc ciągnąć przyczepkę między innymi ze skuterem śnieżnym czy quadem. To wszystko służy temu, żebyśmy jak najszybciej dotarli do osób poszkodowanych
– powiedział w TVP Rzeszów Leszek Prokop, prezes zarządu Bieszczadzkiej Grupy GOPR.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.