reklama

Kapliczka Pamięci w Cisnej. Miejsce to przypomina o osobach szczególnie związanych z Bieszczadami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kapliczka Pamięci w Cisnej. Miejsce to przypomina o osobach szczególnie związanych z Bieszczadami [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Z pozoru to zwykła kapliczka, jednak, gdy przyjrzymy się jej bliżej zobaczymy Jezusa Frasobliwego siedzącego w beczce po piwie, trzymającego w ręku kowbojski kapelusz. Takie dzieło możemy spotkać w Cisnej, obok znanej wszystkim restauracji Siekierezada i Karczmy Łemkowyna.

Kapliczka Pamięci w Cisnej

Kapliczka Pamięci w Cisnej to symbol upamiętniający ludzi związanych z Bieszczadami, w tym drwali oraz artystów zajmujących się rzeźbą czy malowaniem ikon. Określano ich często niepokornymi, zakapiorami i tak też nazwano nieoficjalnie tę kapliczkę. Pomysłodawcą „budowli” jest Andrzej Potocki, znakomity autor książek, dziennikarz telewizyjny, prasowy, radiowy oraz historyk-regionalista związany z Bieszczadami, który zauważył potrzebę stworzenia miejsca przypominającego o nieobecnych. Po zrodzeniu się ideii przystąpiono do działań. Jacek Pyś, witrażysta z Krakowa wykonał projekt, w którym znalazła się słupowa kapliczka z dębową beczką po piwie i hełmiastą kopułą witrażową znaną z bojkowskiej cerkwi oraz wiekowym krzyżem. W jej wnętrzu na pniu przysiadł Chrystus Frasobliwy trzymający w ręku kowbojski kapelusz. Został on wyrzeźbiony przez Zdzisława Pękalskiego, bieszczadzkiego malarza, poetę i rzeźbiarza o rozlicznych zainteresowaniach. Z kolei ustawieniem słupa zajął się Tadeusz Wojnarowski.

Uroczyste poświęcenie Kapliczki Pamięci w Cisnej

Odsłonięcie kapliczki nastąpiło 15 sierpnia 2008 roku, a jej poświęceniem zajął się ksiądz Janusz Marszałek, proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Cisnej w latach 2003-2015 oraz ksiądz Myron Michaliszyn, kapłan grekokatolicki. Uroczystość zgromadziła wówczas rzeszę osób ze świata sztuki i kultury, przyjechało też mnóstwo turystów. Po ceremonii poświęcenia kapliczki przybito do słupa tabliczki z nazwiskami tych, którzy odeszli na Niebieskie Połoniny.

Znalazły się tam nazwiska 31 osób, zadomowionych niegdyś w Bieszczadzie, którzy właśnie stąd przenieśli się na Niebiańskie Połoniny: Piotra „Francuza” Adamskiego, Marka Bajdy, Wojtka Belona, Tadzia Cieniucha, Jurka i Ili Dobroczyńskich, Romka Farata, Jasia Głoda, Kazimierza Hartmana, Jorgusia, Kazimierza Klicha, Jaśka Kołodzieja, Wiesława Koszeli, Julka „Gagarin” Kuchty, Artura „McArtur” Lignowskiego, Olgierda Łotoczko, Władka „Majster Bieda” Nadopty, Staszka Oleksego, Marka Orłowskiego, Zdzicha Radosa, Zofii Roś, Andrzeja Pieli, Barbary Potockiej, Władka Słodyczki, Ryśka „Białko” Smolarka, Tadzia Spisa, Wojciecha Strzyżewskiego, Jurasa „Dwatysięce” Świtalskiego, Andrzeja „Tata kopyto” Tomaszewskiego, Jędrka „Połonina” Wasielewskiego, Zygfryda Wilka oraz Janusza Zubowa.

Aktualnie na 2,5 metrowym słupie znajduje się już blisko 70 tabliczek.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy