Kapliczka Pamięci w Cisnej
Kapliczka Pamięci w Cisnej to symbol upamiętniający ludzi związanych z Bieszczadami, w tym drwali oraz artystów zajmujących się rzeźbą czy malowaniem ikon. Określano ich często niepokornymi, zakapiorami i tak też nazwano nieoficjalnie tę kapliczkę. Pomysłodawcą „budowli” jest Andrzej Potocki, znakomity autor książek, dziennikarz telewizyjny, prasowy, radiowy oraz historyk-regionalista związany z Bieszczadami, który zauważył potrzebę stworzenia miejsca przypominającego o nieobecnych. Po zrodzeniu się ideii przystąpiono do działań. Jacek Pyś, witrażysta z Krakowa wykonał projekt, w którym znalazła się słupowa kapliczka z dębową beczką po piwie i hełmiastą kopułą witrażową znaną z bojkowskiej cerkwi oraz wiekowym krzyżem. W jej wnętrzu na pniu przysiadł Chrystus Frasobliwy trzymający w ręku kowbojski kapelusz. Został on wyrzeźbiony przez Zdzisława Pękalskiego, bieszczadzkiego malarza, poetę i rzeźbiarza o rozlicznych zainteresowaniach. Z kolei ustawieniem słupa zajął się Tadeusz Wojnarowski.
Uroczyste poświęcenie Kapliczki Pamięci w Cisnej
Odsłonięcie kapliczki nastąpiło 15 sierpnia 2008 roku, a jej poświęceniem zajął się ksiądz Janusz Marszałek, proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Cisnej w latach 2003-2015 oraz ksiądz Myron Michaliszyn, kapłan grekokatolicki. Uroczystość zgromadziła wówczas rzeszę osób ze świata sztuki i kultury, przyjechało też mnóstwo turystów. Po ceremonii poświęcenia kapliczki przybito do słupa tabliczki z nazwiskami tych, którzy odeszli na Niebieskie Połoniny.
Aktualnie na 2,5 metrowym słupie znajduje się już blisko 70 tabliczek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.