reklama

Na ten szlak w sercu Bieszczadów wejdziemy z psem. To malownicza trasa [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Na ten szlak w sercu Bieszczadów wejdziemy z psem. To malownicza trasa [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej w kierunku Bacówki pod Małą Rawką | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook
Niezbędnik turystyW polskich parkach narodowych obecność psów na szlakach jest przeważnie zabroniona. W Bieszczadzkim Parku Narodowym zasady są podobne, choć istnieją wyjątki umożliwiające wędrówkę z psem na wybranych trasach. Jakie miejsca mogą odwiedzić właściciele czworonogów w sercu Bieszczad?
reklama

W większości polskich parków narodowych obowiązuje surowy zakaz wprowadzania psów na szlaki turystyczne, co ma na celu ochronę dzikiej przyrody i unikanie zagrożeń związanych z obecnością zwierząt domowych w naturalnych siedliskach fauny. Bieszczadzki Park Narodowy podąża za tym "trendem", ograniczając możliwość wędrówki z czworonogiem do wybranych tras. Właściciele psów pragnący wypoczywać w Bieszczadach mogą jednak odnaleźć kilka miejsc, gdzie wędrówka z pupilem jest dozwolona.

Jeden z najpopularniejszych szlaków

Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił trzy szlaki, na których pies może towarzyszyć wędrującym. Jednym z najpopularniejszych jest trasa wiodąca z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej do Bacówki pod Małą Rawką. Przełęcz Wyżniańska to punkt na mapie Bieszczadów pomiędzy Brzegami Górnymi (Berehami) a Ustrzykami Górnymi. Zlokalizowany jest tam duży, a zarazem płatny parking, toalety, miejsca do odpoczynku oraz punkt informacyjno-kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie istnieje możliwość zakupu biletów i różnych pamiątek.

reklama

Trasa z Przełęczy Wyżniańskiej do Bacówki pod Małą Rawką, choć krótka, obfituje w malownicze widoki na Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Tarnicę, a łagodna, kamienista nawierzchnia, wyremontowana w 2024 roku, sprzyja spacerom nawet z wózkiem dziecięcym. Odcinek mający około 1 kilometra wiedzie przez zróżnicowane tereny i po około 40 minutach pozwala dotrzeć do urokliwego schroniska. Na miejscu można skorzystać z odpoczynku, a także skosztować specjału jakim jest naleśnik z jagodami.

reklama

Bacówka pod Małą Rawką – klimatyczne schronisko z dala od cywilizacji

Bacówka PTTK Pod Małą Rawką położona jest na wysokości 930 m n.p.m. Usytuowana w odległości 900 metrów od drogi łączącej Ustrzyki Górne z Wetliną, bacówka znajduje się między Połoniną Caryńską a granicznym pasmem górskim z Kremenarosem, gdzie stykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji. Jest to piętrowy, drewniany budynek, który zapewnia wytchnienie w miejscu oddalonym od miejskiego zgiełku. Dojazd samochodem prywatnym nie jest możliwy – parking znajduje się około 900 metrów od schroniska.

reklama

Bacówka oferuje 27 miejsc noclegowych w pokojach 2/3-osobowych oraz większych, wieloosobowych. Toalety i prysznice dostępne są na dolnej kondygnacji. Na parterze mieści się jadalnia z tarasem i bufet turystyczny, który oferuje ciepłe posiłki, napoje, świeżo parzoną kawę, grzane piwo oraz słodycze. Nocujący turyści korzystają z własnych śpiworów, choć istnieje możliwość wynajęcia pościeli za dodatkową opłatą. W części noclegowej obowiązuje zmienne obuwie. Bacówka przyjmuje zarówno turystów indywidualnych, jak i zorganizowane grupy. Ze względu na dużą popularność w okresach takich jak majówka, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Dzień Niepodległości (11 listopada) oraz Sylwester, zaleca się wcześniejszą rezerwację. W razie pełnego obłożenia możliwe jest spanie „na glebie”, czyli na podłodze w korytarzach lub jadalni – jednak bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Przy bacówce można również rozbić namiot, a osoby nocujące pod namiotem mają dostęp do jadalni oraz sanitariatów. Więcej o tym przeczytacie pod tym linkiem.

reklama

Ochrona przyrody a obecność psów

Zakaz wprowadzania psów na szlaki w Bieszczadzkim Parku Narodowym nie jest przypadkowy. Jednym z powodów jest zagrożenie, jakie stanowią pozostawiane przez psy odchody, które mogą zawierać pasożyty, bakterie czy wirusy, potencjalnie niebezpieczne dla dzikich zwierząt. Regulamin parku określa ścisłe zasady mające na celu zachowanie równowagi w ekosystemie i minimalizowanie wpływu ludzi na dziką przyrodę.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama