W większości polskich parków narodowych obowiązuje surowy zakaz wprowadzania psów na szlaki turystyczne, co ma na celu ochronę dzikiej przyrody i unikanie zagrożeń związanych z obecnością zwierząt domowych w naturalnych siedliskach fauny. Bieszczadzki Park Narodowy podąża za tym "trendem", ograniczając możliwość wędrówki z czworonogiem do wybranych tras. Właściciele psów pragnący wypoczywać w Bieszczadach mogą jednak odnaleźć kilka miejsc, gdzie wędrówka z pupilem jest dozwolona.
Jeden z najpopularniejszych szlaków
Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił trzy szlaki, na których pies może towarzyszyć wędrującym. Jednym z najpopularniejszych jest trasa wiodąca z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej do Bacówki pod Małą Rawką. Przełęcz Wyżniańska to punkt na mapie Bieszczadów pomiędzy Brzegami Górnymi (Berehami) a Ustrzykami Górnymi. Zlokalizowany jest tam duży, a zarazem płatny parking, toalety, miejsca do odpoczynku oraz punkt informacyjno-kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie istnieje możliwość zakupu biletów i różnych pamiątek.Trasa z Przełęczy Wyżniańskiej do Bacówki pod Małą Rawką, choć krótka, obfituje w malownicze widoki na Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Tarnicę, a łagodna, kamienista nawierzchnia, wyremontowana w 2024 roku, sprzyja spacerom nawet z wózkiem dziecięcym. Odcinek mający około 1 kilometra wiedzie przez zróżnicowane tereny i po około 40 minutach pozwala dotrzeć do urokliwego schroniska. Na miejscu można skorzystać z odpoczynku, a także skosztować specjału jakim jest naleśnik z jagodami.
Bacówka pod Małą Rawką – klimatyczne schronisko z dala od cywilizacji
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką położona jest na wysokości 930 m n.p.m. Usytuowana w odległości 900 metrów od drogi łączącej Ustrzyki Górne z Wetliną, bacówka znajduje się między Połoniną Caryńską a granicznym pasmem górskim z Kremenarosem, gdzie stykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji. Jest to piętrowy, drewniany budynek, który zapewnia wytchnienie w miejscu oddalonym od miejskiego zgiełku. Dojazd samochodem prywatnym nie jest możliwy – parking znajduje się około 900 metrów od schroniska.Bacówka oferuje 27 miejsc noclegowych w pokojach 2/3-osobowych oraz większych, wieloosobowych. Toalety i prysznice dostępne są na dolnej kondygnacji. Na parterze mieści się jadalnia z tarasem i bufet turystyczny, który oferuje ciepłe posiłki, napoje, świeżo parzoną kawę, grzane piwo oraz słodycze. Nocujący turyści korzystają z własnych śpiworów, choć istnieje możliwość wynajęcia pościeli za dodatkową opłatą. W części noclegowej obowiązuje zmienne obuwie. Bacówka przyjmuje zarówno turystów indywidualnych, jak i zorganizowane grupy. Ze względu na dużą popularność w okresach takich jak majówka, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Dzień Niepodległości (11 listopada) oraz Sylwester, zaleca się wcześniejszą rezerwację. W razie pełnego obłożenia możliwe jest spanie „na glebie”, czyli na podłodze w korytarzach lub jadalni – jednak bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Przy bacówce można również rozbić namiot, a osoby nocujące pod namiotem mają dostęp do jadalni oraz sanitariatów. Więcej o tym przeczytacie pod tym linkiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.