reklama

Pomnik żubra w Bieszczadach. Symbolizuje jeden z największych sukcesów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Pomnik żubra w Bieszczadach. Symbolizuje jeden z największych sukcesów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Pomnik żubra w Bieszczadach | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystycznePołożona między Stuposianami a Mucznem Pokazowa Zagroda Żubrów przyciąga co roku setki tysięcy turystów, którzy przybywają w Bieszczady, by na własne oczy zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku. Jednak dla wielu odwiedzających, równie ważnym punktem tej wizyty jest symboliczny pomnik żubra, przypominający o wieloletnich staraniach, które przywróciły te majestatyczne zwierzęta na bieszczadzkie ziemie.
reklama

Pierwsze żubry po długiej nieobecności powróciły do Bieszczadów w 1963 roku. Był to kluczowy moment w historii regionu – odtworzenie populacji miało na celu przywrócenie równowagi ekosystemu, a także ochronę gatunku, który ucierpiał przez działania wojenne i niekontrolowany rozwój. Od tego czasu Nadleśnictwo Stuposiany prowadzi intensywne działania na rzecz ochrony tego zagrożonego gatunku. Dziś bieszczadzkie stada liczą ponad 800 osobników, a Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem odgrywa istotną rolę nie tylko w ochronie gatunku, lecz również w edukacji i promocji przyrody.

reklama

Pokazowa Zagroda Żubrów

Zagroda zajmuje siedem hektarów leśnego terenu, na którym stare jodły i świerki tworzą przestrzeń przypominającą żubrom ich naturalne środowisko. Płynący przez teren zagrody potok dostarcza zwierzętom wodę, a dobrze przygotowane tarasy widokowe pozwalają na ich obserwację niezależnie od warunków pogodowych. Co roku miejsce to odwiedza mnóstwo turystów z Polski i zagranicy, którzy przybywają, by poznać te potężne zwierzęta, a także dowiedzieć się więcej o lokalnych działaniach na rzecz ochrony przyrody.

Pomnik żubra w Bieszczadach – symbol ochrony i historii

Przy parkingu, tuż przed wejściem do zagrody, stoi pomnik żubra, odsłonięty w 2018 roku z okazji 55-lecia powrotu tych zwierząt do Bieszczadów. Pomnik nie jest jedynie pamiątką – to symbol wieloletniej pracy bieszczadzkich leśników, których działania pozwoliły odtworzyć populację żubra linii białowiesko-kaukaskiej. Tablica umieszczona na pomniku przypomina, że wszystko zaczęło się 30 października 1963 roku, kiedy w Bieszczady przywieziono pierwsze osobniki, wywodzące się od dwunastu założycieli, w tym jednego przedstawiciela podgatunku kaukaskiego.

Minęło 55 lat od odkąd żubry powróciły w Bieszczady. Do zagrody aklimatycznej na obszarze Nadleśnictwa Stuposiany 30 października 1963 roku przywieziono pierwsze żubry. Dały one początek jedynej w Polsce populacji Białowiesko-kaukaskiej. Żubry z tej linii wywodzą się od 12 założycieli w tym od jednego przedstawiciela podgatunku kaukaskiego. Byka o numerze 100 kaukasus. Od 1963 roku pracownicy Lasów Państwowych biorą udział w czynnej ochronie żubra na terenie Bieszczadów. Obecnie w Bieszczadach żyje ponad 500 żubrów. Nadleśnictwo Stuposiany 2018, Bieszczadzcy leśnicy

reklama

– możemy przeczytać na tablicy.

Przy pomniku znajduje się również kapliczka z wizerunkiem świętego Huberta – patrona leśników, myśliwych i strzelców – będąca swoistym wyrazem wdzięczności i szacunku dla przyrody oraz tych, którzy na co dzień pracują, by ją chronić. Warto zauważyć, że pomnik wygląda aktualnie nieco inaczej niż w czasie uroczystego odsłonięcia, bowiem w 2020 roku ktoś urwał rogi. Leśnicy, jak wówczas podkreślali, byli załamani tym faktem – ubolewali, że wandalowi wystarczyła chwila, aby zniszczyć rzeźbę, której wykonanie kosztowało mnóstwo czasu i pracy. Nie rozumieją skąd w kimś było tyle złości, że wyładował ją właśnie na pomniku. W nienaruszonym stanie przetrwał zaledwie dwa lata.

reklama

Edukacja przyrodnicza i znaczenie

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem służy jako ważne miejsce edukacji przyrodniczej, podnosząc świadomość w zakresie ochrony żubrów oraz przybliżając turystom ekosystemy i bogactwo przyrodnicze Bieszczadów. Przybywający tu goście mogą dowiedzieć się więcej o zagrożeniach, z którymi zmaga się populacja żubrów, jak gruźlica, która niegdyś dotknęła stado żyjące na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Dzięki systematycznej pracy i odpowiedniej selekcji, zagroda pomaga wzmacniać kondycję genetyczną bieszczadzkich żubrów, w czym wspomaga ją współpraca z ośrodkami w Polsce, Francji, Niemczech i Szwajcarii.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama