Muczne to niewielka miejscowość, która była niegdyś znana pod względem turystycznym przede wszystkim z pokazowej zagrody żubrów oraz żółtego szlaku prowadzącego na Bukowe Berdo. Od ponad trzech lat przyjeżdża tam coraz więcej osób, a wszystko to za sprawą wieży widokowej wybudowanej przez Nadleśnictwo Stuposiany, zlokalizowanej na szczycie Jeleniowatego (907 m n.p.m.), powyżej Centrum Promocji Leśnictwa.
Wieża widokowa w Mucznem
Obiekt o konstrukcji stalowo-drewnianej wyposażony jest w taras widokowy do którego dojdziemy po pokonaniu 180 schodów. Z perspektywy 34 metrów możemy podziwiać panoramę na dolinę górnego Sanu, tereny po ukraińskiej stronie granicy oraz polskie Bieszczady z najwyższymi szczytami od Halicza, Kopy Bukowskiej, całego grzbietu Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej, Połoniny Wetlińskiej, aż po Smerek. Wejście na taras widokowy jest bezpłatne.
Fot. Marek Zielonka
Jak dojść do wieży widokowej w Mucznem?
Droga na wieżę prowadzi z Mucznego śladami wytyczonej już wcześniej ścieżki przyrodniczo-historycznej „Brenzberg”. Jej początek ma miejsce za miejscowością Muczne, przy drodze prowadzącej do Tarnawy Niżnej (1 kilometr od Centrum Promocji Leśnictwa). Pierwszy przystanek szlaku znajduje się po lewej stronie, tuż obok tablicy z mapą. Następnie kierując się wzdłuż trasy przechodzimy przez kładkę na potoku Hnyła i leśną drogą kontynuujemy podróż w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do punktu z tablicą o treści dotyczącej leśniczówki Brenzberg. Idąc dalej dochodzimy do wieży widokowej.Alternatywna trasa, z której również możemy dojść do wieży widokowej rozpoczyna się za budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Przechodzimy chodnikiem, następnie trawą po prawej stronie ośrodka. Po około 200 metrów wchodzimy na mostek. Od tego momentu rozpoczyna się strome podejście w górę leśną drogą. Czas przejścia spokojnym tempem to około godzina w jedną stronę. Warto zwrócić uwagę, że po opadach deszczu może być tam bardzo ślisko.
Jak dojechać do Mucznego?
Fot. Dorota Krynicka
Do Mucznego prowadzi tylko jedna droga. Jadąc drogą wojewódzką numer 896, w Stuposianach trzeba skręcić zgodnie ze znakami i jechać przez 10 kilometrów. Punktem docelowym jest Centrum Promocji Leśnictwa. To ogromny budynek, naprzeciwko którego przy drodze znajduje się parking mogący pomieścić kilkanaście samochodów. Oprócz wieży widokowej warto również zobaczyć najmłodszy drewniany kościół katolicki w Bieszczadach, gdzie uwagę przyciąga między innymi 81-kilogramowy żyrandol z poroża jelenia, pokazową zagrodę żubrów, a także wyjść żółtym szlakiem turystycznym na Bukowe Berdo. Trasa ta uważana jest przez wielu za najpiękniejszą w całym regionie.
Regulamin korzystania z wieży widokowej w Mucznem
Nadleśnictwo Stuposiany przypomina, że korzystający z wieży muszą stosować się do zapisów regulaminu. Jednorazowo może tam przebywać maksymalnie 35 osób. Korzystanie z obiektu odbywa się na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do lat 13 mogą korzystać z niego wyłącznie w obecności rodzica bądź opiekuna, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych.
Na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników. Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży należy zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży
– czytamy w regulaminie korzystania z obiektu.
Wieża widokowa w Mucznem to doskonała propozycja o każdej porze roku. Planując wyprawę na Jeleniowate, warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.