reklama

Bieszczady. Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem. To miejsce, gdzie możemy zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Bieszczady. Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem. To miejsce, gdzie możemy zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
29
zdjęć

foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem to cieszącą się dużym zainteresowaniem atrakcja Bieszczadów. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, by z niedalekiej odległości zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
reklama

Pierwsze żubry po latach nieobecności pojawiły się w Bieszczadach w 1963 roku. Powodem tego była między innymi chęć odtworzenia ich populacji, wyniszczonej okresem wojennym. Miejscem od lat związanym z bieszczadzkimi żubrami jest Muczne. Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z początków XIX wieku. Okres ten wiąże się z intensywną eksploatacją i zagospodarowaniem terenów leśnych w Dolinie Górnego Sanu. By usprawnić transport drewna, do Mucznego doprowadzono nawet kolej wąskotorową. Status osady, jak i pozostałej części Górnego Sanu uległ zmianie w 1975 roku, gdy Urząd Rady Ministrów organizując tam ośrodek łowiecki, zamknął ten obszar dla osób postronnych.

W celu ochrony tych pięknych ssaków, na siódmym kilometrze drogi prowadzącej ze Stuposian do Mucznego, w 2012 roku powstała zagroda pokazowa. Jej głównym założeniem była od samego początku poprawa kondycji genetycznej bieszczadzkich żubrów oraz chęć odtworzenia stada „Górny San”. Żubry podatne są na wiele chorób, w tym na zarażenie gruźlicą. Właśnie z tą chorobą borykało się stado żyjące na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko-kaukaskiej pochodzące z Polski, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem zajmuje powierzchnię leśną około 7 hektarów i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Dla zwiedzających zostały przygotowane tarasy widokowe, które zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Żubry oglądać można codziennie w godzinach 09:00 – 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama