Tradycja wypału węgla w Bieszczadach na niewielką skalę rozpoczęła się jeszcze w okresie międzywojennym. Jednak to w 1966 roku, czyli jeszcze przed zalaniem Soliny rozpoczęto wypalanie węgla drzewnego na szeroką skalę. Początkowo odbywało się to w mielerzach, czyli stosie drewna układanego w kształcie kopca, przykrytego szczelnie ziemią, mchem, gliną, liśćmi i darniną, potem w ich miejsce zaczęły pojawiać się stalowe retorty przestawne. Tę metodę zwęglania drewna opracowano w Katedrze Użytkowania Lasu i Inżynierii Leśnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Początkowo retorty zostały wdrożone na terenie działalności prowadzonej przez ówczesne Bieszczadzkie Przedsiębiorstwo Produkcji „Las” w Lesku, później wprowadzono to również u innych producentów działających na obszarze całego kraju.
Surowca - drewna bukowego i olchowego - nie brakowało, więc w latach siedemdziesiątych w Bieszczadach było już około 100 miejscówek wypału drewna. W chwili obecnej ze względu na zmieniającą się technologię pozyskiwania węgla drzewnego miejsc z retortami zostało zaledwie kilka.
Fot. Agnieszka Skucińska
Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego
Nadleśnictwo Stuposiany podjęło starania, aby tradycja tego rzemiosła, tak charakterystycznego dla regionu Bieszczadów, nie została zapomniana. Na otwartym, niewielkim terenie znajdującym się przy drodze pomiędzy Stuposianami a Mucznem postawiono ciekawe i oryginalne Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego. Ekspozycja przedstawia dwa różne sposoby produkcji węgla drzewnego. Postawiono tu retorty i zbudowano mielerz, a właściwie jego przekrój. Obok został postawiony typowy barak, który był zamieszkiwany przez wypalaczy.Z historią, ciekawostkami i tradycją wypału można się zapoznać dzięki ustawionym tu tablicom edukacyjnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.