Szlak rozpoczyna się na Przełęczy Wyżnej, leżącej między Wetliną a Ustrzykami Górnymi. To miejsce doskonale znane miłośnikom gór, zarówno tym początkującym, jak i bardziej zaawansowanym. Latem i jesienią parking na Przełęczy Wyżnej wypełnia się niemal do ostatniego miejsca, co najlepiej świadczy o popularności tego punktu. Zimą zaś turystów jest znacznie mniej.
Pierwsze kroki na szlaku prowadzą przez polanę, skąd roztacza się widok na okoliczne wzniesienia i lasy. Charakterystycznym punktem tej trasy są pomniki – poświęcony Jerzemu Harasymowiczowi, poecie związanemu z Bieszczadami oraz „Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”. Trasa oznaczona żółtymi znakami wiedzie przez różnorodny teren – od polan, przez bukowe lasy, aż po otwarte przestrzenie, z których rozciągają się widoki na bieszczadzkie szczyty. Początkowy odcinek jest szeroki i stosunkowo łatwy, co czyni tę trasę atrakcyjną także dla rodzin z dziećmi. Na trasie nie brakuje ciekawostek przyrodniczych, takich jak fantazyjnie ukształtowane korzenie buków.
W miarę wchodzenia wyżej, las ustępuje miejsca otwartym przestrzeniom. To tutaj zaczynają się prawdziwe widokowe „uczty” – przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Tatry. Widoki z Połoniny Wetlińskiej obejmują takie szczyty jak Połonina Caryńska, Mała i Wielka Rawka, Tarnica, Bukowe Berdo czy pasmo Otrytu.
„Chatka Puchatka” – symbol Połoniny Wetlińskiej
Jednym z najważniejszych punktów na trasie jest Schronisko Turystyczne Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Chatka Puchatka II”, które po modernizacji stało się miejscem o ogromnym zainteresowaniu. To tu można zrelaksować się po wysiłku, napić się ciepłej herbaty i podziwiać panoramę z tarasów widokowych. Schronisko, położone pod Hasiakową Skałą, jest doskonałym miejscem na krótki postój lub punkt wyjścia do dalszych wędrówek. Możliwości kontynuacji trasy jest wiele, co czyni Połoninę Wetlińską świetnym punktem wypadowym na różnorodne bieszczadzkie szlaki.
Dalsze wędrówki – gdzie można się udać?
Po dotarciu na Połoninę Wetlińską turyści mają kilka opcji dalszej trasy:
- Powrót na Przełęcz Wyżną: Najprostsza opcja dla tych, którzy chcą zakończyć wycieczkę w miejscu startu.
- Szlak do Górnej Wetlinki: Czarny szlak prowadzi skrajem bukowego lasu.
- Główny Szlak Beskidzki (czerwony): Można kontynuować wędrówkę przez Osadzki do Przełęczy Orłowicza, a stamtąd wybrać kolejne kierunki. Na Smerek – szczyt o pięknych widokach. Do Wetliny lub Zatwarnicy – żółtym szlakiem w zależności od preferowanego kierunku. Do Bacówki PTTK Jaworzec – czarnym szlakiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.