reklama

Historia starej fotografii. Wojskowy pojazd terenowy na Przełęczy Wyżnej jadący w stronę Wetliny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum RDLP Krosno

Historia starej fotografii. Wojskowy pojazd terenowy na Przełęczy Wyżnej jadący w stronę Wetliny - Zdjęcie główne

Zdjęcie zrobione zostało prawdopodobnie w lipcu 1957 roku. | foto Archiwum RDLP Krosno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dziejeTo zdjęcie wykonane w latach pięćdziesiątych XX wieku, na Przełęczy Wyżnej, od strony Wetliny, gdzie jak wiadomo miejscowość graniczyła wówczas z Berehami Górnymi. Pod koniec lat sześćdziesiątych nazwę tę, z trudnych do zaakceptowania powodów, zmieniono na Brzegi Górne.
reklama

Na zamieszczonej fotografii możemy zauważyć wojskowy pojazd terenowy z pracownikami lasów państwowych przemierzający bieszczadzkie bezdroża. Wąwóz, w którym uwieczniono samochód był starą drogą łączącą Wetlinę z ówczesnymi Berehami Górnymi.

Oczywiście nie istnieje już owa droga, bowiem kilka lat później, w 1962 roku powstała nowa szosa, zwana pętlą lub obwodnicą bieszczadzką. Myli się jednak ten, kto sądzi, że stara droga zniknęła całkowicie, gdyż zniszczono ją przy budowie nowej. W rzeczywistości zniszczono tylko jej niewielkie fragmenty, a ślad dawnej drogi doskonale widoczny jest w terenie, w szczególności wiosną.

reklama

Jest to jedno z tych zdjęć, które udało się komuś prawidłowo opisać: „Droga z Berehów Górnych do Wetliny”. Dokładniej rzecz ujmując, podróżni znajdują się jeszcze w Berehach, bowiem domostwa istniejące przed wojną na przełęczy, zarówno w miejscu, gdzie dzisiaj jest parking, jak i przy szlaku na Połoninę Wetlińską, należały do tej właśnie wioski. Przysiółek posiadał nawet w dziewiętnastym stuleciu swoją nazwę – „Stegowa” (taka nazwa widnieje na austriackiej mapie, powinno być Zdegowa).

reklama

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych był to całkowicie opustoszały teren. Nie podjęto jeszcze prac zalesieniowych, toteż widzimy w tle Połoninę Caryńską zupełnie inną niż obecnie. Pola i łąki wsi Berehy Górne łączyły się wtedy w wielu miejscach z łąkami połoninnymi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama