Rzeka Strwiąż, choć stosunkowo niewielka, bo liczy zaledwie 94 kilometry długości, w tym 17,3 kilometra na terenie Polski, kryje w sobie ogromną wartość przyrodniczą i geograficzną. Jej źródła znajdują się w Górach Sanocko-Turczańskich, w pobliżu szczytu Małego Króla, nieopodal Ustrzyk Dolnych. Strwiąż kieruje swoje wody na północny wschód, przepływając przez granicę polsko-ukraińską w Krościenku. Ostatecznie łączy się z Dniestrem, a ten wpada do Morza Czarnego.
Tym samym Strwiąż jest jedną z nielicznych rzek w Polsce, które należą do zlewiska Morza Czarnego, co wyróżnia ją na tle pozostałych wód płynących w kraju.
Zimowa aura nadaje Strwiążowi szczególnego uroku. Pokryte śniegiem brzegi rzeki i oblodzone gałęzie drzew tworzą malownicze widoki.
Bogactwo przyrody
Strwiąż to dom dla wielu gatunków fauny, w tym ryb, które upodobały sobie czyste i zimne wody rzeki. Można tu spotkać między innymi minoga ukraińskiego, głowacza pręgopłetwego, pstrąga potokowego, kiełbia pospolitego, kozę złotawą czy piekielnicę. Sporadycznie pojawiają się także raki, które są wskaźnikiem czystości wody. Na brzegach rzeki swoje siedliska mają wydry i bobry europejskie. Wśród gadów wyróżnia się zaskroniec zwyczajny. Dolina Strwiąża, pełna lasów i łąk, stanowi idealne miejsce do życia dla tych i wielu innych gatunków zwierząt.Rzeka nie tylko wzbogaca krajobraz południowo-wschodniej Polski, ale także pełni rolę swoistego symbolu regionu. Jej wyjątkowość, wynikająca z przynależności do zlewiska Morza Czarnego, przypomina o różnorodności przyrodniczej i geograficznej Bieszczadów. W kontekście historycznym i kulturowym Strwiąż to również granica, która łączy, a nie dzieli – regiony, tradycje i ludzi po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.