Reklama

Reklama

Majówka w Bieszczadach. 10 atrakcyjnych miejsc, które każdy może odwiedzić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Reklama

W tym roku pierwszy maja przypada na niedzielę więc majówka nie zapewni nam dwóch dodatkowych wolnych dni. Jednak Ci, którym uda się wziąć urlop w poniedziałek drugiego maja, do dyspozycji będą mieć cztery dni.  I to mogą być cztery dni Majówki w Bieszczadach.

Majówka to bardzo dobry czas, który możemy poświęcić na aktywny odpoczynek i naładowanie baterii po zimie. My namawiamy Was na spędzenie tego czasu w Bieszczadach. Przygotowaliśmy 10 bieszczadzkich atrakcji, do których może zaglądnąć każdy - również Ci, którzy mają problem z pełną sprawnością.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Pobyt w Bieszczadach to doskonały pomysł na relaks z dala od zgiełku miasta. Oferta atrakcji turystycznych, które znajdują się w Bieszczadach jest bardzo urozmaicona. Ponieważ sporo z nich znajduje się „pod dachem” to nie trzeba obawiać się braku słońca i ewentualnego deszczu. 

Zróżnicowane szlaki dla bardziej i mniej zaawansowanych, ścieżki spacerowe, muzea, osobliwości przyrodnicze, piękne cerkwie, a przede wszystkim niezapomniane widoki. To te widoki wsród budzącej się do życia przyrody powinny skłonić jeszcze niezdecydowanych do przyjazdu w Bieszczady. 

O atrakcjach dla bardziej wytrawnych wędrowców czyli szlakach turystycznych, połoninach i szczytach przeczytasz na naszym portalu w zakładce Szlaki turystyczne w Bieszczadach. Natomiast poniżej przygotowaliśmy listę nie zawsze oczywistych atrakcji, które naszym zdaniem są warte odwiedzenia.

Bieszczady - atrakcje na majówkę

Sine Wiry i łoś z Zawoju

Fot. Jozefbabij
Rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry” położony jest w przełomowej dolinie Wetliny- największego dopływu Solinki. Te dwie, łączące się w ze sobą rzeki można zobaczyć w pobliżu rozpoczęciu pieszej wędrówki. Po lewej stronie drogi prowadzącej do Sinych Wirów.  Natomiast same Sine Wiry to charakterystyczne miejsce, w którym Wetlina przebija się między wzgórzami przez wąski pas skał i głazów.   Znajduje się tam rownież charakterystyczne drzewo wyrastające ze skał, do złudzenia przypominające głowę łosia.

Spacer nad Sine Wiry trwa około godziny i rozpoczyna się na parkingu w Polankach. W przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się polecamy kontakt z Nadleśnictwem Cisna i poproszenie o dokument pozwalający na jednorazowe wjechanie do rezerwatu.

Cerkiew w Łopience 

Cerkiew w Łopience/fot. Saga
Z tego samego parkingu możemy udać się w przeciwną stronę - spacerem do Łopienki.  Bardo popularna, odbudowana i niezwykła cerkiew, która słynęła z cudownej ikony Matki Bożej, zwanej Łopieńską. Obecnie w cerkwi znajduje się ołtarz i wyjątkowa, współczesna rzeźba „Chrystus Bieszczadzki”. Dojście z parkingu do cerkwi zajmuje ok. 30-40 min. Podobnie jak w przypadku Sinych Wirów - osoby, które mają problem z poruszaniem się mogą poprosić w Nadleśnictwie o przepustkę pozwalającą na jednorazowy wjazd na teren łopienki.

Żydowski cmentarz w Lutowiskach 

Kirkut w Lutowiskach / fot. Saga
Pod koniec XIX wieku Lutowiska był miasteczkiem z największym skupiskiem ludności żydowskiej w Bieszczadach Zachodnich. Zagładę Żydom przyniosła II wojna światowa, a po tych czasach w miasteczku pozostał rozległy, pięknie położony na wzgórzu kirkut. Znajduje się na nim około tysiąca macew, jednak większość z nich jest uszkodzona lub zniszczona. Te, które ocalały są czytelne i pięknie zdobione. Pod bramę prowadzącą na teren kirkutu można dojechać samochodem.

Muzeum Przyrodnicze w Mucznem

To atrakcja przede wszystkim dla dzieci, ale również dla tych, którzy chcą z bliska zobaczyć eksponaty bieszczadzkiej fauny i flory. Na wystawie podziwiać można między innymi żubra, jelenia, niedźwiedzia brunatnego, bociana czarnego, rysia, wilka, dzika, borsuka, żmiję zygzakowatą czy puszczyka uralskiego. W pawilonie zobaczymy także rzadkie gatunki roślin, które występują tylko w Bieszczadach. Przed muzeum znajduje się duży parking.

Cerkiew w Smolniku nad Sanem 

Przepiękna, drewniana cerkiew położona w Smolniku nad Sanem znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew greckokatolica p.w. św. Michała Archanioła wybudowana została w 1791 r. Jest to jedyna w Bieszczadach, a jedna z trzech w Polsce, zachowanych cerkwi, która została zbudowana w archaicznym stylu bojkowskim. Tuż za cerkwią znajduje się niewielki cmentarz z kilkoma ocalałymi nagrobkami. 

Wodospad Szepit na potoku Hylaty

Niezwykła, przyrodnicza atrakcja turystyczna to kaskady na potoku Hylatym. Dojdziemy do nich asfaltową i utwardzoną drogą z Zatwarnicy. Po uzyskaniu zgody można też podjechać praktycznie pod samo miejsce, w którym znajduje się widok na kaskady. Natomiast zejście do niego wymaga pokonania kilku metalowych schodów. Jest poręcz. Jest to najwyższy wodospad znajdujący się na terenie Bieszczadów i w 1998 r. został uznany Pomnikiem Przyrody Nieożywionej.

Cerkiew i kaskady w Chmielu

Cerkiew w Chmielu to drewniana świątynia greckokatolicka p.w. św. Michała, zbudowana w 1906 r. Cerkiew reprezentuje tzw. narodowy styl ukraiński, który został zainspirowany sztuką huculską. 

Wracając z cerkwi można zatrzymać się przy drodze po prawej stronie na nieoznakowanym, utwardzonym miejscu parkingowym. Spoglądając w dół skarpy można zobaczyć urokliwy, płynący po rozległych kaskadach San.

Z ciekawostek - Chmiel to również filmowy Raszków z "Pana Wołodyjowskiego".  

Wieża widokowa „Szczerbanówka” 

Bieszczady na majówkę - wieża widokowa Szczerbanówka
Fot. Saga
Szczerbanówka to wieża widokowa znajdująca się w Bieszczadach Zachodnich, ok. 10 km za Cisną. Ma 9 metrów wysokości i trzy poziomy. Wejście na nią prowadzi prosto z parkingu więc pięknymi widokami zachwycać się mogą również osoby z mniejszą sprawnością fizyczną. Panorama jaka się rozpościera z platformy, między innymi na Bukowe Berdo, Smerek czy Połoninę Wetlińską jest warta podjechania do tej niezbyt znanej atrakcji. 

W drodze na Szczerbanówkę przejeżdżamy obok stacji Bieszczadzkiej Ciuchci znajdującej się w Majdanie. 

Bieszczadzka Kolejka Leśna 

Przejazd kolejką wąskotorową to na pewno frajda nie tylko dla dzieci. Kursująca dolinami z Majdanu do Balnicy ciuchcia zaprasza już od soboty 30 kwietnia. Do 3 maja Bieszczadzka kolejka Leśna kursuje na trasie Majdan - Balnica - Majdan o godz. 9.30 i 12.00 

Tutaj możesz kupić bilet online.

Bieszczadzkie Galerie 

Galeria Czarny Kot / fot. Saga
Podczas przejażdżki Wielką i Małą Pętlą Bieszczadzką warto zatrzymać się i nabyć oryginalną pamiątkę w którejś z bieszczadzkich galerii. To właśnie w takich galeriach znajdziecie oryginalne prace i rękodzieła bieszczadzkich artystów. Są tu mniejsze i większe rzeźby, ikony, ceramika, obrazy, biżuteria i co tylko Wam się zamarzy. A wszystko oryginalne i na najwyższym poziomie.  Galerii w Bieszczadach  jest sporo, m.in Galeria Czarny Kot w Cisnej. Stare Kino w Lutowiskach czy galeria Barak w Czarnej.

Pamiętajcie, że w Bieszczadach jest bezpiecznie. Nie ma tu oznak toczącej się u sąsiadów wojny. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Bieszczady są bezpieczne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy