W tym roku pierwszy maja przypada na niedzielę więc majówka nie zapewni nam dwóch dodatkowych wolnych dni. Jednak Ci, którym uda się wziąć urlop w poniedziałek drugiego maja, do dyspozycji będą mieć cztery dni. I to mogą być cztery dni Majówki w Bieszczadach.
Majówka to bardzo dobry czas, który możemy poświęcić na aktywny odpoczynek i naładowanie baterii po zimie. My namawiamy Was na spędzenie tego czasu w Bieszczadach. Przygotowaliśmy 10 bieszczadzkich atrakcji, do których może zaglądnąć każdy - również Ci, którzy mają problem z pełną sprawnością.
Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Pobyt w Bieszczadach to doskonały pomysł na relaks z dala od zgiełku miasta. Oferta atrakcji turystycznych, które znajdują się w Bieszczadach jest bardzo urozmaicona. Ponieważ sporo z nich znajduje się „pod dachem” to nie trzeba obawiać się braku słońca i ewentualnego deszczu.Przeczytaj rownież: Bieszczady w deszczu - co robić jak pada deszcz
Zróżnicowane szlaki dla bardziej i mniej zaawansowanych, ścieżki spacerowe, muzea, osobliwości przyrodnicze, piękne cerkwie, a przede wszystkim niezapomniane widoki. To te widoki wsród budzącej się do życia przyrody powinny skłonić jeszcze niezdecydowanych do przyjazdu w Bieszczady.
O atrakcjach dla bardziej wytrawnych wędrowców czyli szlakach turystycznych, połoninach i szczytach przeczytasz na naszym portalu w zakładce Szlaki turystyczne w Bieszczadach. Natomiast poniżej przygotowaliśmy listę nie zawsze oczywistych atrakcji, które naszym zdaniem są warte odwiedzenia.
Bieszczady - atrakcje na majówkę
Sine Wiry i łoś z Zawoju
Rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry” położony jest w przełomowej dolinie Wetliny- największego dopływu Solinki. Te dwie, łączące się w ze sobą rzeki można zobaczyć w pobliżu rozpoczęciu pieszej wędrówki. Po lewej stronie drogi prowadzącej do Sinych Wirów. Natomiast same Sine Wiry to charakterystyczne miejsce, w którym Wetlina przebija się między wzgórzami przez wąski pas skał i głazów. Znajduje się tam rownież charakterystyczne drzewo wyrastające ze skał, do złudzenia przypominające głowę łosia.Spacer nad Sine Wiry trwa około godziny i rozpoczyna się na parkingu w Polankach. W przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się polecamy kontakt z Nadleśnictwem Cisna i poproszenie o dokument pozwalający na jednorazowe wjechanie do rezerwatu.
Cerkiew w Łopience
Z tego samego parkingu możemy udać się w przeciwną stronę - spacerem do Łopienki. Bardo popularna, odbudowana i niezwykła cerkiew, która słynęła z cudownej ikony Matki Bożej, zwanej Łopieńską. Obecnie w cerkwi znajduje się ołtarz i wyjątkowa, współczesna rzeźba „Chrystus Bieszczadzki”. Dojście z parkingu do cerkwi zajmuje ok. 30-40 min. Podobnie jak w przypadku Sinych Wirów - osoby, które mają problem z poruszaniem się mogą poprosić w Nadleśnictwie o przepustkę pozwalającą na jednorazowy wjazd na teren łopienki.
Żydowski cmentarz w Lutowiskach
Pod koniec XIX wieku Lutowiska był miasteczkiem z największym skupiskiem ludności żydowskiej w Bieszczadach Zachodnich. Zagładę Żydom przyniosła II wojna światowa, a po tych czasach w miasteczku pozostał rozległy, pięknie położony na wzgórzu kirkut. Znajduje się na nim około tysiąca macew, jednak większość z nich jest uszkodzona lub zniszczona. Te, które ocalały są czytelne i pięknie zdobione. Pod bramę prowadzącą na teren kirkutu można dojechać samochodem.
Muzeum Przyrodnicze w Mucznem
To atrakcja przede wszystkim dla dzieci, ale również dla tych, którzy chcą z bliska zobaczyć eksponaty bieszczadzkiej fauny i flory. Na wystawie podziwiać można między innymi żubra, jelenia, niedźwiedzia brunatnego, bociana czarnego, rysia, wilka, dzika, borsuka, żmiję zygzakowatą czy puszczyka uralskiego. W pawilonie zobaczymy także rzadkie gatunki roślin, które występują tylko w Bieszczadach. Przed muzeum znajduje się duży parking.
Cerkiew w Smolniku nad Sanem
Wodospad Szepit na potoku Hylaty
Cerkiew i kaskady w Chmielu
Wracając z cerkwi można zatrzymać się przy drodze po prawej stronie na nieoznakowanym, utwardzonym miejscu parkingowym. Spoglądając w dół skarpy można zobaczyć urokliwy, płynący po rozległych kaskadach San.
Z ciekawostek - Chmiel to również filmowy Raszków z "Pana Wołodyjowskiego".
Wieża widokowa „Szczerbanówka”
W drodze na Szczerbanówkę przejeżdżamy obok stacji Bieszczadzkiej Ciuchci znajdującej się w Majdanie.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Przejazd kolejką wąskotorową to na pewno frajda nie tylko dla dzieci. Kursująca dolinami z Majdanu do Balnicy ciuchcia zaprasza już od soboty 30 kwietnia. Do 3 maja Bieszczadzka kolejka Leśna kursuje na trasie Majdan - Balnica - Majdan o godz. 9.30 i 12.00
Bieszczadzkie Galerie
Pamiętajcie, że w Bieszczadach jest bezpiecznie. Nie ma tu oznak toczącej się u sąsiadów wojny. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Bieszczady są bezpieczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.