reklama

Wieża widokowa Szczerbanówka. To miejsce z którego możemy podziwiać bieszczadzkie szczyty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wieża widokowa Szczerbanówka. To miejsce z którego możemy podziwiać bieszczadzkie szczyty [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczne Szczerbanówka to obecnie nazwa platformy widokowej znajdującej się za Cisną, przy drodze w kierunku Komańczy. Mało jednak kto wie, że niegdyś w okolicy znajdowała się nieistniejąca już wieś o burzliwej historii i tej samej nazwie.
reklama

Wieża widokowa Szczerbanówka znajduje się w Bieszczadach Zachodnich, około 10 kilometrów za Cisną, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 897 prowadzącej do Komańczy. To drewniany obiekt powstały z inicjatywy Nadleśnictwa Cisna. Budowla ma trzy poziomy i około dziewięć metrów wysokości. Z platformy możemy podziwiać urzekający widok na rozpościerającą się panoramę Bieszczadów z ich szczytami i masywami, w tym: Jasło (1153 m), Małe Jasło (1102 m), Połonina Wetlińska (1255 m), Smerek (1222 m), Wysokie Berdo (968), Hon (820 m) oraz Berest (942 m).

Obok wieży znajduje się drewniana wiata z łowostołami i parking.

Nieistniejąca już wieś Szczerbanówka

Szczerbanówka to wysiedlona i zniszczona wieś królewska, leżąca kiedyś na prawym brzegu Osławy, u podnóża Wołosani. Znajdowała się przy południowej granicy gminy Komańcza. Jest jedną z wielu nieistniejących już bieszczadzkich wsi, gdzie po śladach dawnego życia pozostały tylko fundamenty łemkowskich chyży, zdziczałe sady i pola. Ale właściwie nawet to pochłonęła już przyroda. 

Wzmiankowana w 1606 roku wieś, należała do najpóźniej założonych górskich osad spośród dóbr królewskich starostwa sanockiego. 

Szczerbanówka miała burzliwą i tragiczną historię

W latach 1657-1658 wieś padła ofiarą łupieżczych najazdów księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego, który przez Karpaty szedł na Lwów wraz z węgierskimi Tołhajami. Kolejne grabierze i najazdy miały miejsce w 1672 i 1686 roku. Wówczas na Szczerbanówkę napadli - najpierw Tatarzy, a potem beskidzcy zbóje, czyli Tołhaje. W rezultacie Szczerbanówka bardzo zbiedniała - jak podają źródła - zrabowano wówczas dorobek wartości 4,5 tysiąca złotych. 

Po pierwszym rozbiorze Polski osada zaczęła się stopniowo rozwijać. W 1870 roku liczba mieszkańców wzrosła do 142 osób, ale nastała wówczas pierwsza wojna światowa i wieś po raz kolejny zniszczono. Skuteczne próby jej odratowania miały miejsce w okresie międzywojennym. W 1921 roku osada liczyła 22 gospodarstwa i 129 mieszkańców, z kolei przed wybuchem drugiej wojny światowej Szczerbanówkę zamieszkiwało 150 osób. We wrześniu 1944 roku miejscowość została  wyzwolona przez Armię Czerwoną.

Kolejne nieszczęście jakie spotkało Szczerbanówkę to sotnia UPA, która po przejściu frontu stacjonowała tam. W 1946 roku wojsko wysiedliło 30 łemkowskich rodzin, a wieś została wyludniona i zniszczona. W 1950 roku rozebrano i zniszczono drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Dymitra, wzniesioną w latach 1857-1858.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama