reklama

Cerkiew w Smolniku nad Sanem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne
reklama

Cerkiew w Smolniku jest jedną z najpiękniejszych i najstarszych cerkwi w Bieszczadach. 

Świątynia została wzniesiona w 1791 r. (jak informuje napis cyrylicą zachowany na nadprożu) i do dnia dzisiejszego pozostała bez zmian w ukształtowaniu bryły. Jest to jedyna zachowana w Bieszczadach budowla w archaicznym typie, tzw. bojkowskim.   

Cerkiew jest budowlą trójdzielną, orientowaną o konstrukcji zrębowej, której każda z trzech części zwieńczono łamanym dachem namiotowym z baniastymi kopułami. Składa się z prezbiterium, nawy i babińca. Z zewnątrz świątynia okolona jest wydatnym daszkiem okapowym, wspartym na wystających belkach zrębu. Dachy i górną część świątyni obito są gontami. 

reklama

Wewnątrz cerkwi przetrwała polichromia z końca XVIII w., odnowiona w 1921 r, 1969 r, a ostatnio w 2009 r. Umieszczona na wschodniej stronie nawy przedstawia zwieńczenie ikonostasu. 

Powojenna historia cerkwi

W 1939 r. Smolnik znalazł się pod okupacją sowiecką, a po zakończeniu wojny w granicach ZSRR. Powrócił do Polski w wyniku regulacji granic jesienią 1951 r. ale już bez mieszkańców, których przesiedlono w głąb Rosji. Po tym czasie w Smolniku już nikt się nie osiedlił, a niezamieszkane sukcesywnie rozbierano na opał i budulec. W końcu pozostała tylko cerkiew i zdewastowany cmentarz. 

Po 1951 r. cerkiew w Smolniku służyła PGR-om do składowania nawozów sztucznych i siana. 

reklama

W latach 1969 - 1970 świątynia została wyremontowana ze środków państwowych, a w listopadzie 1973 r. przekazana parafii rzymskokatolickiej w Lutowiskach. W 1974 r. została konsekrowana na filialny kościół obrządku łacińskiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny parafii Lutowiska. W latach 2004–2007 parafia przeprowadziła gruntowny remont świątyni, w czasie którego między innymi podniesiono i wypoziomowano podmurówkę, wymieniono gont i naprawiono elementy więźby dachowej. 

W 2013 r. doceniono wyjątkowość cerkwi ze Smolnika i wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 

[Best_Wordpress_Gallery id="246" gal_title="Cerkiew w Smolniku"]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama