reklama

Rezerwat Sine Wiry. Bieszczadzka atrakcja dla każdego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne Rezerwat krajobrazowy Sine Wiry położony jest w niezwykle urokliwej, przełomowej dolinie rzeki Wetliny w Bieszczadach Wysokich
reklama

Sine Wiry jako jedno z piękniejszych krajobrazowo miejsc w Bieszczadach objęto w 1987 r. rezerwatem krajobrazowym przyrody o powierzchni 450 ha. Rezerwat położony jest w przełomowej dolinie Wetlinki i rozciąga się od jej ujścia aż do doliny Solinki.

Rezerwat Sine Wiry

Leśno-krajobrazowy Rezerwat Sine Wiry na rzece Wetlinie znajduje się na obszarze nieistniejących już wsi Łuh, Zawój i Polanki. Utworzony został w celu zachowania przełomowego odcinka rzeki Wetlinka wraz z otaczającym go starodrzewem jodłowo - bukowym.

W rezerwacie znajduje się naturalna ostoja dzikich, chronionych i rzadko występujących zwierząt. Są to m.in wilk, ryś, niedźwiedź brunatny, którego ślady łap czasem można zobaczyć na błotnistych częściach szlaku, a także wydry i borsuki. Z ptaków orzeł przedni i orlik krzykliwy. Spotkać można również bociana czarnego.

Wetlinka w Łuhu/fot. G. Lizakowski

Droga na Sine Wiry

Trasa prowadząca do Sinych Wirów to część leśnej drogi szutrowej, którą w latach 70. ub wieku poprowadzono od Kalnicy do Polanek. Droga ta dochodzi do szosy prowadzącej z Dołżycy do Bukowca. Wybudowano ją wzdłuż rzeki Wetlinka przez niezwykle malownicze tereny w kierunku nieistniejącej już wsi Zawój. Tutaj znajduje się najpiękniejszy krajobrazowo odcinek, w którym rzeka zatacza niesamowite pętle, zwane z ruska "zawojami". Podobno nazwa nieistniejącej wsi Zawój pochodzi właście od nazw tych zakoli.

Meandry Wetlinki w Zawoju / fot. G. Lizakowski
Poniżej dawnej wioski rzeka tworzy, bez wątpienia, najbardziej atrakcyjny fragment przełomu. Wetlina tworzy kolejną pętle i przeciska się między skałami, a koryto przecinają liczne progi skalne. Do tego miejsca prowadzi wytyczona ścieżka. Kilkaset metrów niżej znajduje się legendarny Siny Wir. Jest to głębia wypełniona spokojną i ciemną wodą. Dawni mieszkańcy "Wirem” nazywali głębsze miejsca w rzece. 

Również w tym miejscu znajduje się „Łoś z Zawoju” – prawdopodobnie najczęściej fotografowane drzewo, które wyrosło na skale. Nazwa wzięła się stąd, że drzewo kształtem przypomina głowę łosia.

Łoś z Zawoju nad Wetlinką / fot. G. Lizakowski

Kaskady na Wetlinie

W połowie drogi do Sinych Wirów znajduje się jedna z bardziej znanych atrakcji tego miejsca. Wielkie osuwisko, które powstało w 1980 roku na skutek oderwania się fragmentu zbocza z góry Połomy. W chwili obecnej miejsce, z którego nastąpił obryw zarosło i na zboczu trudno dostrzec jakiekolwiek ślady po tym wydarzeniu. Natomiast powyżej rumowiska utworzyło się niewielkie jeziorko zaporowe nazywane Jeziorkiem Szmaragdowym. Jednak było niewielkie, ale na tyle duże, że dało się nim ochłodzić i popływać. Jeziorko Szmaragdowe niestety już nie istnieje, w jego miejscu powstała rozległa, kamienista łacha przedzielająca koryto i skalne progi, które tworzą efektowne kaskady.

Rezerwat Sine Wiry to miejsce na spokojny spacer gdzie możesz wybrać się z dzieckiem, psem lub na rowerze.

Do Rezerwatu Sine Wiry dostaniesz się m.in. z parkingu w Polankach. Z tego samego parkingu, tylko w drugą stronę prowadzi droga do najbardziej popularnej bieszczadzkiej cerkwi. Do cerkwi w Łopience.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy