[et_pb_section admin_label="section"] [et_pb_row admin_label="row"] [et_pb_column type="4_4"][et_pb_text admin_label="Text"]
Żydzi w Lutowiskach
Na terenie parafii rzymskokatolickiej w Polanie, bardzo rozległej, do której należały także Lutowiska, mieszkało w 1835 r. 970 Żydów. W połowie XIX w. w miasteczku były dwa rynki, z których jeden nosił nazwę „rynku żydowskiego”. Przy nim stała drewniana synagoga, spalona przez Niemców 22 czerwca 1942 roku. W tym samym dniu Gestapo z pomocą Ukraińskiej Policji Pomocniczej rozstrzelało ok. 650 osób pochodzenia żydowskiego. Zwłoki pochowano w zbiorowych grobach.Drugą z synagog, większą i murowaną, również zniszczono. Zostały z niej tylko betonowe fragmenty murów.
Sam Kirkut w dość dobrym stanie przetrwał II Wojnę Światową. Dzięki temu jest jednym z lepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w tym rejonie. Na cmentarzu, położonym na wzniesieniu zachowało się ponad tysiąc macew (tradycyjny nagrobek) jednak spora część z nich jest nieczytelna lub uszkodzona.
Zobacz rownież: cmentarz żydowski w Lesku
Macewy i ich znaczenie
Najstarszy nagrobek jaki udało się znaleźć, nosi datę 5 kislew 5557, czyli 5 grudnia 1896 r., najmłodszy 20 adar I 5700, czyli 29 lutego 1940 r.Najprawdopodobniej na cmentarzu pochowani zostali tutejsi rabini: Pinkas Melech Beer i Mani Ajzenhandler oraz członkowie najbogatszej lutowiskiej rodziny żydowskiej Randowie.
[Best_Wordpress_Gallery id="293" gal_title="Cmentarz żydowski w Lutowiskach"] [/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.