reklama

Musisz tu przyjechać! Oto 5 najlepszych wież widokowych w Bieszczadach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Musisz tu przyjechać! Oto 5 najlepszych wież widokowych w Bieszczadach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Wieża widokowa na Jeleniowatym | foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczneZ pewnością najpiękniejsze widoki Bieszczad rozciągają się z wysokości połonin i szczytów. Warto jednak czasem spojrzeć na te wyjątkowe panoramy z innej perspektywy. Taką możliwość dają punkty i wieże widokowe, które w ostatnich latach stały się popularnym celem turystycznym w południowo-wschodniej Polsce.
reklama

Każdy, kto choć raz odwiedził Bieszczady, wie, że jednym z najcenniejszych doświadczeń jest możliwość podziwiania ich zapierających dech w piersiach widoków. Umożliwiają to górskie szlaki prowadzące ponad granicą lasu, przez malownicze połoniny aż po najwyższe szczyty. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy z różnych przyczyn zdobywanie gór nie jest możliwe. Wówczas idealną alternatywą stają się wieże widokowe, które w ostatnich latach wpisały się na stałe w krajobraz Bieszczad. Z ich perspektywy turyści mogą wznieść się ponad drzewa i ujrzeć całe Bieszczady niemal na wyciągnięcie ręki. To także wyjątkowa okazja, by śledzić, jak ta kraina przechodzi przez cykl przemian w ciągu roku, od soczystych zieleni wiosny i lata po złote odcienie jesieni.

reklama

W Bieszczadach oraz w całym regionie znajduje się wiele godnych uwagi punktów i wież widokowych, które z pewnością warto odwiedzić. Na szczególne wyróżnienie zasługują wieże na Jeleniowatym, Korbani, Szczerbanówce, Holicy oraz ta usytuowana przy górnej stacji kolei gondolowej na Jaworze. Każda z nich oferuje unikalną perspektywę na piękno tego wyjątkowego zakątka Polski.

Wieża widokowa na Holicy

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Wieża widokowa na Holicy to najnowszy punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać malownicze widoki na okoliczne miejscowości, Zatokę Teleśnicką i bieszczadzkie szczyty. Usytuowana w paśmie Żukowa, na terenie Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Teleśnicy Oszwarowej, wieża opiera się na solidnej, żelbetowej płycie fundamentowej. Jej konstrukcja została w większości wykonana z drewna, by harmonijnie współgrać z otaczającą przyrodą, a stalowe elementy pomalowano na kolor przypominający drewno. Najwyższy poziom wieży, przykryty czterospadowym dachem z panelami fotowoltaicznymi, osiąga wysokość niemal 35 metrów, a dwa tarasy widokowe zlokalizowane są na wysokości 17 i 30 metrów.

reklama

Do wieży prowadzi szlak, który można rozpocząć przy parkingu przy drodze z Ustjanowej Dolnej w kierunku Łobozewa. Dystans w obie strony wynosi 9 kilometrów, a przejście zajmuje około 3 godzin.

Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia z tego miejsca - TUTAJ

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Fot. Kamil Mielnikiewicz

reklama

Wieża widokowa na Jeleniowatym, usytuowana powyżej Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, to stalowo-drewniana konstrukcja o wysokości 34 metrów. Prowadzi na nią 180 stopni, a z tarasu widokowego roztacza się szeroka panorama na dolinę górnego Sanu oraz na ukraińską część Bieszczad. Na południe widać tam pasmo najwyższych szczytów, w tym Halicz, Kopa Bukowska, Bukowe Berdo, Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską, aż po Smerek. Wejście na taras jest bezpłatne, a do wieży można dotrzeć dwiema trasami – jedna z nich rozpoczyna się za budynkiem promocji leśnictwa, a druga prowadzi przez Brenzberg, miejsce o znaczeniu historycznym.

reklama

Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia z tego miejsca - TUTAJ

Wieża widokowa Szczerbanówka

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Wieża widokowa Szczerbanówka położona jest w Bieszczadach Zachodnich, około 10 kilometrów za Cisną, przy drodze wojewódzkiej nr 897 prowadzącej w kierunku Komańczy. Drewniana konstrukcja powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Cisna. Obiekt składa się z trzech poziomów i osiąga wysokość około dziewięciu metrów. Z platformy widokowej rozciąga się malownicza panorama Bieszczadów, obejmująca charakterystyczne szczyty i masywy, takie jak Jasło, Małe Jasło, Połonina Wetlińska, Smerek, Wysokie Berdo, Hon oraz Berest.

Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia z tego miejsca - TUTAJ

Wieża widokowa na Korbani

Fot. Dorota Krynicka

Korbania to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, leżący w paśmie Durnej i Łopiennika. Przy wieży widokowej na szczycie znajduje się wiata, która zapewnia schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody. Są tam również ławy, stoły oraz miejsce na ognisko, umożliwiające odpoczynek w otoczeniu przyrody. Trzykondygnacyjna wieża o wysokości 8 metrów pozwala podziwiać malownicze widoki na Jezioro Solińskie, dolinę Sanu z pasmem Otrytu, a także Bieszczady Wysokie z połoninami i na północy Góry Słonne wraz z szybowiskiem w Bezmiechowej. Najkrótsza trasa do wieży wiedzie od Bukowca, gdzie przy wiacie z piecem i miejscem na ognisko rozpoczyna się zielona ścieżka przyrodnicza wytyczona przez Nadleśnictwo Baligród, łącząca Bukowiec z Korbanią i Łopienką.

Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia z tego miejsca - TUTAJ

Wieża widokowa na górze Jawor

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Z początkowej stacji Plasza, pokonując 1,5-kilometrową trasę koleją linową, dotrzemy do stacji na Górze Jawor, gdzie znajduje się wieża widokowa z tarasem usytuowanym na wysokości 42 metrów (możemy tam też dotrzeć dojeżdżając samochodem pod wieżę). Głównym atutem tego miejsca jest możliwość podziwiania krajobrazów ze wszystkich stron. Z platformy widokowej rozciąga się widok na takie atrakcje jak Jezioro Solińskie, bieszczadzkie wzgórza, Polańczyk, kamieniołom w Bóbrce, Łobozew, zaporę wodną w Myczkowcach, Zwierzyń, Lesko oraz szybowisko w Bezmiechowej Górnej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama