Przełęcz Goprowska znana także dawniej jako Rowiń Jackowa lub Przełęcz Tarnicka jest jednym z najpopularniejszych punktów w Bieszczadach Zachodnich. Znajduje się na wysokości 1160 m n.p.m., w głębokim siodle pomiędzy Tarniczką a Krzemieniem – w centralnej części gniazda Tarnicy i Halicza. Ukształtowanie terenu sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce: szerokie wypłaszczenie porośnięte połoniną kontrastuje ze stromymi stokami opadającymi od strony Krzemienia.
To miejsce odwiedzane przez licznych turystów korzystających z dostępnych szlaków, które prowadzą do najwyższych partii Bieszczadów. Przez przełęcz przechodzą dwa popularne szlaki turystyczne: czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz niebieski szlak prowadzący od Wołosatego przez Przełęcz pod Tarnicą w kierunku Bukowego Berda. Dzięki ich połączeniu Przełęcz Goprowska stanowi swoiste centrum pieszej turystyki wysokogórskiej w tej części Bieszczadów.
Poprawa infrastruktury dla wędrowców
Deszczochron na Przełęczy Goprowskiej, którego stan techniczny uległ pogorszeniu w drugiej połowie 2022 roku, musiał zostać wyłączony z użytku. Na degradację obiektu wpłynęły przede wszystkim trudne warunki atmosferyczne. Zważywszy na jego istotne znaczenie dla turystów w tym miejscu, podjęto decyzję o jego odbudowie i modernizacji.Aktualnie prace nad nowym deszczochronem prowadzi firma Drewnokreatywni Wójcik z Wetliny. Jak wskazują wykonawcy, konstrukcja została zaprojektowana z myślą o harmonii z otaczającą przyrodą. „Na wysokościach i z pasją do natury" – podkreślają w swoich mediach społecznościowych, dodając, że starannie dobierają materiały, by spełnić zarówno oczekiwania turystów, jak i potrzeby środowiska. Drewniana konstrukcja, powstająca z trwałych materiałów, ma przetrwać wiele lat, zachowując przy tym estetykę wpisującą się w naturalny krajobraz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.