reklama
reklama

Karol Wojtyła często odwiedzał Bieszczady. Uczył młodych miłości do Boga w otoczeniu przyrody [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Karol Wojtyła często odwiedzał Bieszczady. Uczył młodych miłości do Boga w otoczeniu przyrody [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
63
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościBliskość czystej natury oferuje nam wyjątkową okazję do głębokiego zjednoczenia z Bogiem. W tym spokojnym azylu od zgiełku codzienności, spotkanie z Nim staje się łatwiejsze i bardziej intensywne. Świadectwem tej prawdy jest życie młodzieńczego duszpasterza i pasjonata podróży, księdza Karola Wojtyły (późniejszego świętego Jana Pawła II), który poprzez nauczanie młodzieży miłości do Boga oraz wskazywanie na Jego obecność w bogactwie natury bieszczadzkiej, ukazał drogę do głębszej relacji z Boskością.
reklama

Jednym z miejsc, które Karol Wojtyła upodobał sobie najbardziej były Bieszczady. Jak możemy przeczytać w książce „Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły” autorstwa Andrzeja Potockiego, Wojtyła był tu co najmniej jedenaście razy jako duszpasterz akademicki, biskup i kardynał. W roku 1952, rozpoczął swoją pierwszą podróż wakacyjną (Stróż - Baligród), towarzysząc pięciu innym członkom "chórku" gregoriańskiego, zespołu studentów działającego przy kościele św. Floriana w Krakowie. Początkowy plan zakładał kontynuację trasy przez Ustrzyki Górne, aby dotrzeć na szczyty Tarnicy i Halicza, jednakże uznano, że byłoby to zbyt męczące. Podczas pobytu w południowo-wschodniej części Polski, przyszły papież odwiedził wtedy Komańczę, Jeziorka Duszatyńskie, Chryszczatą, Żebrak, Wołosań oraz wieś Kołonice.

reklama

Karol Wojtyła pokochał Bieszczady i Beskid Niski

Po raz kolejny Karol Wojtyła pojawił się w Bieszczadach rok później. Ksiądz z grupą szesnastu przyjaciół wyruszył 3 sierpnia 1953 roku z Krakowa pociągiem do Ustrzyk Dolnych. Następnie ciężarówką dojechali do Ustrzyk Górnych, by 5 sierpnia wyruszyć na Tarnicę. Wówczas była bardzo deszczowa pogoda, dlatego dopiero 2 dni później zdecydowali się na dalszą wędrówkę. Przez Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską oraz Smerek doszli po szesnastu godzinach marszu do Cisnej. Następnego dnia wyruszyli przez Wołosań, Chryszczatą i Jeziorka Duszatyńskie do Komańczy, gdzie spędzili noc w Klasztorze Sióstr Nazaretanek.

reklama

Fot. Okładka książki: Andrzej Potocki „Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły”, Rzeszów 2010.

W cztery lata od pierwszego pobytu ksiądz Wojtyła w dniach od 3 do 12 sierpnia 1956 roku z grupą dziesięciu studentów znów przyjechał w Bieszczady. 3 sierpnia dojechali pociągiem do Zagórza i tu przenocowali. W kolejnym dniu znów pociągiem dojechali do Komańczy. Wówczas w klasztorze był jeszcze więziony ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Z Komańczy poszli polnymi drogami i wiejskimi gościńcami przez wsie: Prełuki, Duszatyn, Mików, Smolnik i dalej na Wolę Michową, Maniów i Balnicę do Solinki. Z Solinki przez Matragonę doszli do Hyrlatej i tam rozbili obóz. 7 sierpnia doszli do wsi Smerek i przez szczyt Smerek weszli na Połoninę Wetlińską, a następnie przez Dwernik Kamień zeszli do Nasicznego. Stąd weszli w dolinę Caryńskiego potoku i po przejściu granią Połoniny Caryńskiej zeszli do Berehów Górnych, gdzie wypadł im nocleg. Stamtąd przez Rawki przedwojennym szlakiem niebieskim dotarli do Ustrzyk Górnych. 10 sierpnia powtórzyli trasę sprzed trzech lat, wychodząc na Tarnicę, Halicz i Bukowe Berdo, z którego dotarli na Widełki i potem wrócili szosą do Ustrzyk Górnych. 11 sierpnia trasa była raczej spacerowa. Szli bowiem starymi gościńcami znów przez nieistniejące wsie: Bereżki, Stuposiany, Smolnik, Dwerniczek, Chmiel, Zatwarnicę, Sękowiec i Hulskie do Krywego. W Hulskiem i Krywem zastali ruiny murowanych cerkwi. W ostatnim dniu przez Tworylne, Rajskie, Chrewt, Teleśnicę Sannę, Daszówkę, Teleśnicę Oszwarową i Łobozew doszli do Ustianowej, gdzie wsiedli do pociągu do Zagórza, a stamtąd odjechali do Krakowa.

reklama

W 1957 roku, dwukrotnie kapłan Wojtyła wraz z młodzieżą eksplorował obszary Bieszczadów. Grupa przybyła do Beskidu Niskiego i Bieszczadów 1 lipca. Dotarli do Komańczy dość późno, około 21:30. Następnie natychmiast ruszyli w kierunku Jeziorek Duszatyńskich, osiągając cel około 1 w nocy. Warunki pogodowe były doskonałe. Następnego ranka ksiądz Wojtyła odprawił mszę świętą, a następnie wyruszyli przez Chryszczatą na przełęcz Żebrak, gdzie zatrzymali się na biwak do następnego dnia. Potem schodzili przez Wołosań do Cisnej, gdzie kolejny obóz zorganizowali w Lisznej.

12 lipca z Lisznej przez Jasło dotarli do Okrąglika, by dalej pójść przedwojennym szlakiem czerwonym beskidzkim wzdłuż granicy polsko-czechosłowackiej aż do Dziurkowca, gdzie nocowali. W kolejnym dniu nadal szli wzdłuż granicy i przez Kremanaros zeszli na Rawki, i dalej do Ustrzyk Górnych. 14 lipca przez Szeroki Wierch wyszli na Tarnicę. Podczas pobytu w Bieszczadach, Karol Wojtyła przemierzył także szlak przez Fereczatą i Okrąglik wzdłuż granicy polsko-czechosłowackiej do Roztok Górnych, na Gabry Wierch nad Cisowcem, przez Zawój na Szczycisko oraz przeszedł w bród przez San w Tworylnem i wszedł na Otryt.

Kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, odwiedził po raz ostatni Bieszczady 7 lipca 1968 roku. Była to jednak wizyta kanoniczna. Przyjechał do Jasienia niedaleko Ustrzyk Dolnych, by dokonać intronizacji cudownej ikony rudeckiej na ołtarz jasieńskiego kościoła. Tym samym zdecydował o powstaniu tu Bieszczadzkiego Sanktuarium Maryjnego.

Źródło: Andrzej Potocki „Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły”, Rzeszów 2010, Biuro Podróży Bieszczader

Mija 19. rocznica śmierci Jana Pawła II

To była smutna sobota, 2 kwietnia 2005 roku. Papież Jan Paweł II był bardzo chory. Jego serce przestało bić o godzinie 21:37. Ludzie modlili się we wszystkich kościołach. Odbywały się ogromne nabożeństwa na miejskich placach. Po 19 latach wspominamy pierwszą wizytę papieża w swojej Ojczyźnie.

2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się pierwsza z trzech pielgrzymek Jana Pawła II do zniewolonej Ojczyzny. Papież odwiedził kolejno Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków. Oficjalnym hasłem podróży apostolskiej były pierwsze słowa hymnu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa – "Gaude Mater Polonia" ("Raduj się, Matko Polsko"). Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia w naszej galerii.

Tych wizyt w Polsce było jeszcze siedem. Kolejno: 16–23 czerwca 1983 roku; 8-14 czerwca 1987; 1 czerwca – 9 czerwca 1991 roku i pierwsze odwiedziny na ziemiach obecnego województwa podkarpackiego - Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów; 22 maja 1995 rok; 31 maja do 10 czerwca 1997 rok - Dukla, Krosno; 5 czerwca – 17 czerwca 1999 rok (msza święta w Sandomierzu na której było mnóstwo pielgrzymów z Podkarpacia) oraz 16 sierpnia – 19 sierpnia 2002 rok. Warto dodać, że w 1991 roku Jan Paweł II przyleciał do Polski także na Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się 10-15 sierpnia na Jasnej Górze. Tym razem został entuzjastycznie przywitany przez 1,5-milionowy tłum.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama