reklama

Gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach? Oto kilka propozycji z najlepszym dostępem do górskich szlaków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach? Oto kilka propozycji z najlepszym dostępem do górskich szlaków - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

Wetlina | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościBieszczady rokrocznie to cieszące się ogromnym uznaniem miejsce turystyczne zachęcające do przyjazdu mieszkańców z całej Polski, ale i z zagranicy. Ważnym punktem podczas planowania wycieczki jest wybranie miejscowości pod nocleg, która będzie stanowiła najlepsza bazę wypadową na górskie szlaki.
reklama

Bieszczady to niezwykle popularna kraina odwiedzana rocznie przez rzesze osób. Ma ona do zaoferowania niepowtarzalny klimat, któremu towarzyszą niesamowite krajobrazy zapierające dech w piersiach. Dla jednych wyjazd w Bieszczady to spontaniczna wyprawa, z kolei drudzy wolą mieć wszystko dokładnie zaplanowane. Często najważniejszą kwestią jest pytanie dotyczące ilości dni, następnie miejsce noclegu, a później wybór atrakcji turystycznych i szlaków do przejścia.

Gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach?

Planując przyjazd, warto wziąć pod uwagę lokalizację, w której będziemy chcieli spędzić noce, bowiem Bieszczady to naprawdę duży teren. Znajdziemy tu mnóstwo większych i mniejszych miejscowości, wsi oraz zabudowań znajdujących się z dala od „cywilizacji”, gdzieś pod lasem. Wszystkie z nich oferują szeroką gamę miejsc noclegowych o różnym standardzie i tak naprawdę nie sposób je wszystkie opisać. Z tego względu, w niniejszym artykule zwracamy uwagę na te najbardziej znane i największe miejscowości.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz | Wetlina

Dla niektórych pokonywanie kilometrów, będąc już w tej części naszego kraju, nie stanowi żadnego problemu, jednak inni preferują, by ich baza noclegowa znajdowała się bezpośrednio u podnóży najpopularniejszych bieszczadzkich szczytów i pasm. Nikogo nie zaskoczy fakt, że najpiękniejsze fragmenty Bieszczadów, czyli te na którym turystom najbardziej zależy są obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jak wynika ze statystyk, możemy zaliczyć do nich Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo, Tarnicę oraz Rawki.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz | Początek szlaku w kierunku Przełęczy Orłowicza w Wetlinie

W kwestii miejscowości znajdujących się na tym obszarze, noclegu warto szukać w Wetlinie, Ustrzykach Górnych lub Wołosatem. To właśnie z tych turystycznych wiosek rozpoczynają się bezpośrednio szlaki na Smerek oraz wcześniej wspomniane połoniny: Wetlińską i Caryńską, Tarnicę oraz Halicz. Oczywiście do dobrze rozwiniętej bazy turystycznej można dodać również Cisną (bezpośrednie wejście na Okrąglik, Łopiennik, Wołosań), Muczne (bezpośrednie wejście na Bukowe Berdo, ścieżka na wieżę widokowa na Jeleniowate), Smerek (bespośrednie wejście na Smerek), Zatwarnicę (bezpośrednie wejście na Dwernik Kamień, Smerek oraz ścieżkę w kierunku Krywego), Kalnicę (bezpośrednie wejście na Smerek i dojście do Sinych Wirów), Dwernik (bezpośrednie wejście na grzbiet Otrytu, Magurę Stuposiańską) Lutowiska.

reklama

Odległości między tak zwanymi „bieszczadzkimi noclegami” a szlakami turystycznymi

Szukając noclegów w Bieszczadach, bardzo często pojawiają się takie miejscowości jak Sanok, Lesko, Solina, Polańczyk czy Ustrzyki Dolne (geograficznie nie znajdują się one w Bieszczadach). Bez wątpienia są to warte odwiedzenia miasta i miasteczka, jednak nie będą one zbyt najlepszym wyborem, gdy swój pobyt w tym zakątku Polski chcemy skupić przede wszystkim na górskich wędrówkach. Najlepiej pokazać to na przykładzie. Załóżmy, że naszym punktem docelowym będzie Przełęcz Wyżniańska, skąd możemy wyjść na Połoninę Caryńską oraz Małą i Wielką Rawkę. Trasa z Sanoka do zlokalizowanego na przełęczy parkingu liczy 85 kilometrów, co przekłada się na 1,5 godziny drogi w jedną stroną, podobnie Lesko 70 kilometrów i 1 godzina 15 minut poświęcona na przejazd. Jednym z głównych punktów, które oferują tak zwane bieszczadzkie noclegi jest Polańczyk. Oczywiście to doskonała baza, dla osób chcących spędzić czas w otoczeniu Jeziora Solińskiego, ale jeśli chodzi o górskie szlaki turystyczne to, by na nie wejść trzeba przejechać 50 kilometrów.

reklama

Dla porównania dojazd z Wetliny na Przełęcz Wyżniańską zajmuje zaledwie 15 minut, podobny czas jest z Ustrzyk Górnych (7 minut), Dwernika (14 minut) czy Lutowisk (25 minut).

Warto zauważyć, że wspomniane wcześniej miejscowości jak Wetlina, Cisna i Ustrzyki Górne to najlepsze propozycje dla osób, które nie chcą zbyt daleko dojeżdżać, by wyjść w góry. Jeżeli dla kogoś nie stanowi to żadnego problemu, to Sanok, Lesko i okolice będą również doskonałym wyborem.

Sonda / plebiscyt została wyłączona przez administratora
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama