reklama

Smerek to letniskowa wioska będąca dobrą bazą wypadową na bieszczadzkie szlaki. Zobaczcie zdjęcia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Smerek to letniskowa wioska będąca dobrą bazą wypadową na bieszczadzkie szlaki. Zobaczcie zdjęcia [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyćSmerek to niewielka wieś w Bieszczadach, będąca znakomitą bazą wypadową na górskie szlaki piesze. Oprócz dobrze prosperującej bazy noclegowej, można tu również dobrze zjeść i odpocząć w otoczeniu natury. Jak podkreślają sami turyści, to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu z dziećmi.
reklama

Smerek to niewielka letniskowa wieś, w bieszczadzkiej gminie Cisna. Znajduje się „pod połoninami” między miejscowościami Strzebowiska i Wetlina, które łączy znana trasa dla zmotoryzowanych zwana Wielką Pętlą Bieszczadzką. W Smereku znajdziemy nie tylko sklep spożywczy, hotel, agroturystykę czy domki letniskowe, ale również restaurację uznawaną za jedną z najlepszych w tej części regionu. We wsi zlokalizowana jest również Galeria Powidok i Bieszczadzka Pracownia Ikon prowadzona przez panią Katarzynę Wolan, która od 2006 roku pisze ikony i wie o nich bardzo dużo, a to wszystko dzięki doświadczeniu nabywanemu latami oraz wykształceniu w kierunku historyk sztuki.

reklama

Wieś w otoczeniu pięknych połonin

Nad Smerekiem wznosi się szczyt o tej samej nazwie. Ma on 1222 m n.p.m. i leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w pobliżu Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Szczyt posiada dwa wierzchołki, oddzielone trawiastym obniżeniem, które przez miejscową ludność nazywane było dawniej Dołyną, zaś bardzo stromy północny stok – Ścianą. Na udostępnionym dla turystów wierzchołku znajduje się żelazny krzyż w miejscu, gdzie piorun zabił turystę. Powstał on z inicjatywy proboszcza parafii w Cisnej w 1976 roku. Ze względu na zły stan techniczny krzyż został wymieniony, a postawieniem nowego zajęli się mieszkańcy Wetliny, Smereka i Kalnicy 18 września 2018 roku. Instalacja ma upamiętniać rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

reklama

Z połonin Smereka rozciągają się szerokie panoramy widokowe na Połoninę Wetlińską, pasmo graniczne z Wielką Rawką i Riabą Skałą, Pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosaniem, a także miejscowości Wetlina oraz Smerek.

reklama

Połoniny i jeden ze szczytów są dostępne dla turystów poprzez dwie krótkie trasy od strony zachodniej – żółtym szlakiem od strony wsi Wetlina (łagodne podejście przez Przełęcz Orłowicza) oraz czerwonym szlakiem od strony wsi Smerek (podejście z połoniny stromymi schodami). Możliwe jest również dłuższe podejście czerwonym szlakiem od strony miejscowości Brzegi Górne (poprzez cały szlak Połoniny Wetlińskiej). Do czerwonego szlaku można dojść również od północnego-zachodu od Jaworca (czarnym szlakiem) oraz od północnego wschodu od Zatwarnicy (żółtym szlakiem).

POLECAMY! Bus-Majster Marek Jurek – przewóz osób w Bieszczadach i na terenie całego kraju. Kontakt telefoniczny: 606 336 019 i 735 972 157.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama