reklama

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z Połoniny Caryńskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć Krajobrazów Bieszczadów nie trzeba nikomu specjalnie zachwalać. Każdy, kto raz tam był został zaczarowany ich pięknem i wraca nieustannie. Można śmiało rzec, że są magiczne. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych wzniesień jest Połonina Caryńska.
reklama

Połonina Caryńska to jedna z połonin w Bieszczadach, masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Na północy Przysłup Caryński oddziela masyw od Magury Stuposiańskiej, zaś od południa poprzez Przełęcz Wyżniańską graniczy on z Działem w paśmie granicznym.

W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy to Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Główny wierzchołek połoniny ma wysokość 1250 m n.p.m. Podobnie jak w przypadku Połoniny Wetlińskiej, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, zaś północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków.

Panorama z Połoniny Caryńskiej

Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza, z połoniny zobaczyć można odległe o ponad 100 kilometrów ukraińskie Gorgany, czy odległe o blisko 180 kilometrów Tatry.

Szlaki prowadzące na Połoninę Caryńską

Na Połoninę Caryńską prowadzą cztery trasy. Do tych najłatwiejszych należy zielony szlak z Przełęczy Wyżniańskiej, gdyż przejście zajmuje średnio 1,15 h z 416 metrami przewyższeń. Będąc w Bieszczadach warto również wybrać się z Brzegów Górnych (szlak czerwony, przejście: 1,45h, 535 metry przewyższenia), Ustrzyk Górnych (szlak czerwony, przejście: 2,5 h, 668 metrów przewyższenia) oraz z Bereżek, najpierw żółtym, a następnie zielonym szlakiem. Jest to chyba najrzadziej wybierana opcja, na co może mieć wpływ między innymi to, że dość długo wiedzie lasem. Po drodze znajduje się Schronisko Studenckie Koliba. Średnie pokonanie tej trasy zajmuje 3 godziny z 728 metrami przewyższenia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama