reklama

Bieszczady. "Stary Majdan" - nowa ścieżka. W Cisnej wytyczono nową trasę na Łopiennik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Szlaki ścieżki bezdroża Nowa ścieżka przyrodnicza "Stary Majdan" w Bieszczadach została oficjalnie i uroczyście otwarta w piątek 12 maja. Jest to trasa o długości 4,5 kilometra, której początek znajduje się przy parkingu w Habkowcach, niedaleko Cisnej.
reklama

"Szczyty gór były całkiem zakryte, nie mogliśmy więc podziwiać pierwszą osobliwość — Łupiennik. Ta góra podług miejscowego podania ma mieć dwadzieścia cztery kondygnacje, a z wierzchołka widać Lwów!" - tak Aleksander Fredro opisał Łopiennik w swoich pamiętnkach "Trzy po trzy". 

Nie wiemy jaką wysokość wg miejscowego podania mają 24 kondygnacje, ale wiemy, że Łopiennik jest szczytem górskim w Bieszczadach Zachodnich, a nowo otwarta ścieżka przyrodnicza "Stary Majdan" prowadzi na jego szczyt, który wznosi się na wysokość 1069 metrów. Znajduje się tutaj tablica upamiętniająca wizytę Wincentego Pola w 1833 r., na której znajduje się fragment relacji z jego pobytu: "Nazajutrz wyprawiliśmy się na Łopiennik... Pol zabrał głos i wskazywał nam i opowiadał gdzie leżą, jak wyglądają wszystkie ziemie Rzeczpospolitej. Były to pierwsze nuty pieśni do Pieśni o Ziemi Naszej, z którą Pol już się nosił od roku". Wygląda na to, że jeszcze w XIX w. z bezleśnego wówczas szczytu roztaczał się widok na ziemie Sanockie. 

Ścieżka "Stary Majdan"

Początek ścieżki przyrodniczej "Stary Majdan" zaczyna się na parkingu, który znajduje się tuż przy Wielkiej Obwodnicy w Habkowcach (ok. 1 km od Cisnej).  Ścieżka przez większą część prowadzi przez las, co jest idealną propozycją na aktywny wypoczynek w upalne dni. Pierwsze 2,4 km to utwardzona, szutrowa, a miejscami wyłożona płytami betonowymi droga. Na końcu tej drogi rozpościera się malownicza panorama na pasma połonin.

W tym miejscu rozpoczynamy podejście na Łopiennik. Szlak prowadzi w lewo. Skręcamy na leśną stokówkę i poruszamy się dalej wzdłuż zielonych znaków wyznaczających trasę. Po przejściu kolejnych 2 km dotrzemy do czarnego szlaku. Tutaj należy skręcić w lewo i po pokonaniu (dosyć ostrym podejściem) kolejnych 400 m dotrzemy do szczytu Łopiennika. Rozpościera się stąd widok na Małe Jasło (1097 m), Płaszę (1163 m) i Fereczatą (1102 m). Wędrując tą trasą, można odnaleźć ślady walk z I wojny światowej. U podnóża Łopiennika znajdują się fragmenty umocnień. 

Tutaj nie ma tłumów

To jest góra dla wszystkich, którzy góry kochają. I dla biegaczy i dla wybitnych turystów. Jest tu historia i sporo krajoznastwa, ale jest też miejsce na oddech bo tutaj naprawdę (jak na Bieszczady) bardzo mało ludzi się przewija - zachęca Edward Marszałek

Czas przejścia ścieżki Stary Majdan to około 4,5 – 5 godzin. Z Łopiennika możemy zejść do Dołżycy, do Łopienki, czarnym szlakiem do Jabłonek i niebieskim  do Baligrodu. 

Ścieżka przyrodnicza "Stary Majdan" oferuje odwiedzającym możliwość zanurzenia się w dziewiczym jeszcze środowisku Zachodnich Bieszczadów, jednocześnie odkrywając historyczne znaczenie tej okolicy. Uroczyste otwarcie było doskonałą okazją, aby zaakcentować znaczenie tej ścieżki dla regionu i promować turystykę w Bieszczadach.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy