Gmina Cisna jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Część jej obszaru wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a reszta znajduje się w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Znacząca większość terenu porośnięta jest lasami, pełnymi dzikiej zwierzyny.
Cisna, jako popularna destynacja turystyczna
Każda z miejscowości w gminie Cisna stanowi znakomity punkt wypadowy na szlaki turystyczne o zróżnicowanym poziomie trudności czy czasów przejścia. Można znaleźć zarówno lekkie trasy spacerowe, jak również wybrać się w wyższe partie Bieszczadów. Każdy turysta znajdzie więc coś dla siebie. Przez Cisną przebiega czerwony szlak turystyczny, zwany Głównym Szlakiem Beskidzkim. Ze wszystkich stron otaczają ją wysokie szczyty - góry ciśniańskie. Od południa to Rożki (935 m n.p.m.), masyw Jasła (1158 m n.p.m.), od wschodu grzbiet Ryczywołu (728 m n.p.m.), od północy Horb (710 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.) i Łopieninka (978 m n.p.m.). Od strony południowo-zachodniej rozciąga się góra Hon (820 m n.p.m.), zwana Nowy Gruń, od której podnosi się masyw Wysokiego Działu, stanowiący dawną granicę etniczną między Łemkami, a Bojkami z niedalekim Wołosaniem (1071m n.p.m.).Cisna to nie tylko malownicza kraina z bogatymi szlakami turystycznymi, lecz także skarbnica historii i kultury. Liczne lokalne atrakcje są świadectwem związanych z przeszłością wydarzeń i postaci związanych z Bieszczadami. Przy boisku Orlik w Cisnej, można podziwiać Kamień Aleksandra Fredry, upamiętniający słynnego komediopisarza, który mimo rzadkich wizyt, na zawsze związał swoje nazwisko z tą okolicą. Jego ojciec, Jacek Fredro, był długoletnim właścicielem tych ziem, co zostało upamiętnione w 2014 roku w postaci obelisku. Przechodząc przez Cisnę, warto zatrzymać się na chwilę przy Kapliczce Pamięci, centralnym miejscu kultu i obchodów Zakapiorskich Zaduszek, które od lat pełnią istotną rolę w życiu mieszkańców.
Szukając fascynujących elementów z historii Cisnej, warto odwiedzić kościół św. Stanisława Biskupa, którego początki sięgają 1804 roku, gdy został założony z inicjatywy hrabiego Jacka Fredry. Pierwotnie kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, w 1922 roku została przebudowana na murowaną świątynię, której patronem został św. Stanisław Biskup. Kościół stał się parafią w 1925 roku, z domem parafialnym i salą do nauczania religii, będąc centralnym miejscem edukacji religijnej dla dzieci z Cisnej i okolic.
W sercu miejscowości znajduje się wzgórze Betlejemka, na szczycie którego wznosi się pomnik wykonany z kamiennych bloków, upamiętniający bohaterów walk z UPA.
Miejscowość słynąca ze smacznej kuchni
Bez wątpienia Cisna słynie również z bardzo smacznej kuchni regionalnej. Restauracje i gospodarstwa agroturystyczne serwują smaczne dania przygotowane z lokalnych produktów. Przyjemność z jedzenia podkreśla niepowtarzalna atmosfera "bieszczadzkich chat", gdzie można skosztować tradycyjnych potraw w otoczeniu przepięknej przyrody. Znajdziemy tu między innymi restauracje Wołosań, Chatę pod Tarasami, Karczmę Łemkowską, Oberżę Pod Kudłatym Aniołem, Karczmę Troll, Karczmę Karnasów, Szynk na Zamościu, a także Siekierezadę znaną też dzięki twórczości Edwarda Stachury oraz filmowi z 1986 roku kręconego w okolicy, powstałego na podstawie dzieła pisarza. Siekierezada to miejsce z niezwykłą galerią w której zobaczymy mnóstwem rzeźb, obrazów i licznymi siekierami wiszącymi na ścianach.Wielu turystów przebywających na terenie miejscowości zlokalizowanych na terenie gminy Cisna, podkreśla, że czas płynie tu znacznie wolniej i przyjemniej, a natura zachwyca swoją urodą.
W miejscowości oprócz punktów w których możemy zjeść, hoteli, domków, pensjonatów czy sklepów, znajduje się także urząd gminy, ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa, kościół, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, budynek Centrum Informacji Turystycznej czy stacja bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.