reklama

Bieszczady. Na torfowisku w Tarnawie przygotowano nowe stanowiska edukacyjne. Zwiększy to komfort zwiedzania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczady. Na torfowisku w Tarnawie przygotowano nowe stanowiska edukacyjne. Zwiększy to komfort zwiedzania - Zdjęcie główne

Torfowisko w Tarnawie, mimo że położone nieco poza utartymi szlakami w Bieszczadach, jest miejscem wartym odwiedzenia. | foto Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTorfowisko w Tarnawie, mimo że położone nieco poza utartymi szlakami w Bieszczadach, jest miejscem wartym odwiedzenia. Często bywa tak, że inne ścieżki tłumnie zapełniają się przez wędrowców, a tutaj jest pusto. Z tego względu, odwiedzając ten punkt na turystycznej mapie regionu, można doznać prawdziwego spotkania z naturą.
reklama

To wyjątkowe miejsce, gdzie króluje cisza i spokój w zgodzie z naturą. Torfowisko Tarnawa, bo o nim mowa znajduje się w Dolinie Sanu, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego tuż przy granicy z Ukrainą. Przez torfowisko prowadzi wygodna, niedługa i ciekawa ścieżka spacerowa z pięknym widokiem na góry. Z uwagi na większy komfort zwiedzania, w listopadzie bieżącego roku wykonano tam nowe elementy infrastruktury edukacyjnej, ze zdjęciami, rycinami i opisami występujących tu gatunków roślin.

Korzystając z nich nie będzie już problemu z rozpoznaniem takich roślin, jak: bagno zwyczajne, bażyna czarna, modrzewnica pospolita czy żurawina błotna. W sumie, na dwóch kładkach w strefie udostępnionej do zwiedzania, rozmieszczono trzynaście stanowisk edukacyjnych

reklama

– informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Fot. Bieszczadzki Park Narodowy

Dzięki zawartym opisom, każdy ma możliwość dowiedzenia się o unikalnych zbiorowiskach roślinnych, o najdłuższej historii liczonej w tysiącach lat. Jak przekazują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w Tarnawie Wyżnej znajduje się najstarsze znane torfowisko w regionie, którego wiek – według datowań radiowęglowych – szacuje się na około 13,5 tysiąca lat.

Składa się z dwóch odrębnych płatów i charakteryzuje się mozaiką mszarów, zbiorowisk krzewinkowych, turzycowisk, zarośli i borów, a na okrajkach również szuwarów i ziołorośli. Są to siedliska wybitnie zależne od klimatu, bo ich zasilanie w wodę opiera się niemal wyłącznie na opadach atmosferycznych

reklama

– dodają pracownicy.

Ze względu na swą unikatowość ekosystemy torfowiskowe stanowią wyjątkowo cenny element nie tylko przyrody, ale również krajobrazu bieszczadzkiej „krainy dolin”.

reklama

Jak dojechać na torowisko w Tarnawie?

Torwisko Tarnawa znajduje się nieopodal granicy z Ukrainą, pomiędzy wsiami Tarnawa Niżna i Bukowiec, w Dolinie Górnego Sanu. Jadąc drogą wojewódzką nr 896 w kierunku Ustrzyk Górnych, w Stuposianach skręcamy w lewo zgodnie ze znakami, przejeżdżamy przez most nad rzeką Wołosatka i kontynuujemy trasę na Muczne. Po około 7 kilometrach mijamy Zagrodę Pokazową Żubrów, a chwilę później dojeżdżamy do wsi Muczne, gdzie znajduje się duży budynek Centrum Promocji Leśnictwa wraz z miejscami noclegowymi i restauracją, najmłodszy drewniany kościół katolicki w Bieszczadach, początek szlaku na Bukowe Berdo oraz wieże widokową na Jeleniowatym.

Od Mucznego jedziemy cały czas prosto jeszcze przez 9,5 kilometra.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama