Przed nami początek długiego weekendu majowego. To czas, kiedy wielu z nas spędzi go aktywnie, wybierając się na górskie szlaki turystyczne. Bieszczadzki Park Narodowy przypomina o kilku najważniejszych zasadach.

Każdego roku Bieszczady są jednym z najchętniej wybranych kierunków na odpoczynek. Popularność tego miejsca sprawia, że przybywa tu rzesza gości z całej Polski i z zagranicy. Tłumy można spotkać nie tylko w okolicach Jeziora Solińskiego ale również na szlakach turystycznych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy przed rozpoczęciem wędrówki musimy odczekać w kolejce przy punkcie kasowo-informacyjnym, by zakupić bilet. Aby uniknąć czekania warto nabyć wejściówkę przez platformę internetową eparki.

Tu uwaga: zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej i potwierdzenie zakupu mieć z sobą. Szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu

– informuje dyrekcja parku.

Bilet zakupiony drogą elektroniczną (imienny) wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak.

Wybierasz się na długi weekend w Bieszczady? Musisz pamiętać, żeby zabrać gotówkę

Jeżeli jednak zdecydujemy się na stacjonarny zakup biletu, musimy pamiętać, że w punktach kasowo-informacyjnych zapłacimy tylko i wyłącznie gotówką. Bilet normalny kosztuje w tym sezonie 8 złotych i upoważnia do jednodniowego wstępu na szlaki, ścieżki przyrodniczo-historyczne, przyrodnicze oraz pieszo-rowerowe. Taki sam bilet ulgowy kosztuje 4 złote.

Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Na co przeznaczone są pieniądze z biletów wstępu?

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego podkreśla, że pieniądze z biletów i opłat parkingowych w 15 procentach są przekazywane na GOPR, a pozostałe środki służą utrzymaniu szlaków i infrastruktury w zadowalającym stanie oraz ochronie przyrody i edukacji.