Cerkwie albo ich pozostałości są jedną z "atrakcji turystycznych" naszego regionu. Ich liczba i charakterystyka świadczy o tym, jak zróżnicowane narodowościowo i etnicznie były kiedyś te ziemie.
Spotykały je różne losy - niektóre stawały się magazynami, jak ta w Żernicy, inne podupadały, zapomniane przez wszystkich - jak ta w Berezce, jeszcze inne doczekały się remontów i zostały docenione przez światowe instytucje kultury - jak ta w Smolniku nad Sanem - wpisana obecnie na listę zabytków UNESCO.
Dziś zabierzemy Was w podróż do przeszłości, porównując dawne budowle i to, co możemy w ich miejscu zastać dziś.
Beniowa
Cerkiew parafialna w Beniowej pw. św. Michała Archanioła. Pierwotna wzmiankowana w 1589 roku, kolejna zbudowana w 1779 roku. Obecnie zastaniemy tu tylko cmentarz i miejsce po cerkwi.
zdj. Paweł Kusal
zdj. Anna Zagórzycka
Bereżnica Wyżna.
Cerkiew filialna w Bereżnicy Wyżnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Pierwotna wzmiankowana w 1515 roku. Obecna zbudowana w 1830 roku, w miejsce poprzedniej wzmiankowanej w 1756 r.
Zdj. arch. Paweł Kusal
zdj. wikipedia
Chmiel.
Cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja. Pierwsza wzmianka z 1589 roku. Kręcono tu Pana Wołodyjowskiego.
zdj. Paweł Kusal
zdj. Krzysztof Zieliński
Górzanka.
Cerkiew parafialna pw. Świętej Męczennicy Paraskewii. Pierwsza wzmianka z 1599 roku.
zdj. Anna Zagórzycka
Hoszów
Pierwsza cerkiew parafialna, drewniana pw. św. Mikołaja. Powstała w 1732 lub 1770 roku. Zbudowana na planie greckiego krzyża.
zdj. Paweł Kusal
zdj. Anna Zagórzycka
Manasterzec
Cerkiew parafialna pw. Przemienienia Pańskiego z 1761 roku.
zdj. Paweł Kusal
zdj. Joanna Paś
Liskowate
Cerkiew Parafialna pw. Narodzenia Matki Bożej. Pierwsza wzmianka 1564 r. Jest jedną z trzech cerkwi w stylu bojkowskim zachowanym w naszym kraju.
zdj. Paweł Kusal
zdj. Mirosław Piela
Równia
Cerkiew filialna pw. Opieki Matki Bożej, wzmiankowana na początku XVIII wieku, remontowana i konsekrowana w 1890 roku. Uznawana za jedną z najpiękniejszych zachowanych cerkwi.
zdj. Paweł Kusal
zdj. Mirosław Piela
Drewniane cerkwie, które tu wspominamy, możecie znaleźć na Szlaku Architektury Drewnianej. Trasa III (lesko-ustrzycka) i jej wariant a. (Ustrzyki Dolne - Chmiel) poprowadzi was przez 19 obiektów drewnianej architektury sakralnej.