reklama

Cerkiew i Kopiec tatarski w Stefkowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cerkiew i Kopiec tatarski w Stefkowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczneStefkowa to wieś znajdująca się przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, w dolinie Starego Potoku między pasmem Żukowa a pasmem Ostrego Działu.

Położona w gminie Olszanica miejscowość stała się znana, ponieważ to właśnie tu mieści się pracownika rzeźbiarska Stanisława Trafalskiego, artysty tworzącego ikony rzeźbione w drewnie.

 

Stanisław Trafalski w 1997 roku stworzył z drewna krzyż dla swojej chorej żony. Następnie został on podarowany Janowi Pawłowi II i od tego czasu nazywany jest „krzyżem papieskim”.

 

Grekotatolicka cerkiew

 

Będąc w Stefkowej warto zatrzymać się przy drewnianej cerkwi grekokatolickiej z około 1840 roku. W jej wnętrzu znajduje się ikonostas z I połowy XIX wieku. Do czasów obecnych zachował się także fragment nastawy ołtarzowej z ikoną Opieki Matki Bożej z 1797 roku. Obok cerkwi stoi drewniana słupowa dzwonnica z 1906 roku.

 

Mogiła tatarska i związana z nią legenda

 

Na pobliskim wzgórzu, obok cmentarza, mieści się płaski kurhan zwany Mogiłą Tatarską.

 

Na temat tego miejsca krąży legenda mówiąca że, ma tu spoczywać dowódca tatarski, który zginął w 1672 roku podczas bitwy stoczonej w pobliskiej dolince zwanej Tatarską Doliną. Kopiec miał zaś zostać usypany przez wojowników tatarskich, którzy w swoich czapkach przynosili ziemie na jego usypanie.

 

Neogotycka świątynia

 

Kilkaset metrów dalej jadąc w kierunku Ustrzyk Dolnych, po lewej stronie położone są mury kościoła, do budowy którego przystąpiono w okresie międzywojennym. Nieukończony obiekt wzniesiony jest na rzucie prostokąta, a jego ściany są z czerwonej cegły. Budowę świątyni przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu nie przystąpiono do dalszej budowy tej neogotyckiej świątyni. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE